Facebook Google+ Twitter

Tajni agenci skontrolują sklepy z alkoholem w stolicy

"Młoda Warszawa bez % 2008" to hasło tegorocznej kampanii społecznej mającej na celu zmniejszenie ilości sprzedawanego nieletnim alkoholu. W ramach akcji zostaną skontrolowane punkty sprzedaży alkoholu w 11 dzielnicach stolicy.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAPCelem przedsięwzięcia jest ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych osobom poniżej 18 roku życia. Organizatorzy chcą również wpłynąć na poprawę ogólnej świadomości społecznej w tej kwestii: - Chcemy, aby nasze przesłanie trafiło do wszystkich mieszkańców Warszawy - mówi Irena Chmiel, zastępca dyrektora Biura Polityki Społecznej. Akcja zostanie przeprowadzona we wrześniu i październiku.

Początek antyalkoholowej kampanii będzie miał miejsce 18 września. Wtedy do sklepów z alkoholem zostaną rozesłane ulotki informacyjne. Następnie odwiedzą je pracownicy Instytutu "Homo Homini", którzy przypomną sprzedawcom prawny obowiązek zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim, oraz poinformują o planowanej akcji sprawdzającej. Ma to wywrzeć presję na sprzedawcach, aby byli ostrożniejsi przy sprzedaży napojów wyskokowych osobom wyglądającym na niepełnoletnie.

Po części informacyjnej rozpocznie się dwuetapowa kontrola metodą "mystery shopping". Sprawdzać odpowiedzialność sprzedawców będą specjalnie wyselekcjonowani i przygotowani agenci. Do tej funkcji zatrudniono, a następnie przeszkolono pełnoletnie osoby o bardzo młodym wyglądzie wskazującym, że dana osoba nie ma jeszcze 18 lat.

W pierwszej turze kampanii agenci będą próbowali dokonać zakupu alkoholu we wszystkich sprzedających go sklepach, w objętych akcją dzielnicach. Jeżeli sprzedawca nie zażąda dowodu osobistego, kontroler ujawni się i poinformuje o drugiej turze kampanii.

W drugim etapie, kontroli zostaną poddane tylko te sklepy, w których sprzedawcy byli gotowi sprzedać alkohol wyglądającemu na osobę nieletnią agentowi. Jeśli i za drugim razem w sklepach nie zostanie zachowana wystarczająca ostrożność, to dane punkty sprzedaży zostaną wpisane na specjalną listę. Sporządzona lista zostanie przekazana między innymi do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Komendy Stołecznej Policji i Straży Miejskiej.

Choć wpisanie na listę nie pociągnie za sobą skutków prawnych, to jednak spowoduje reakcję odpowiednich służb miejskich: - Sprawdzimy, czy w danym sklepie sprzedaje się alkohol nieletnim. Jeśli podejrzenia się potwierdzą może zostać wszczęte postępowanie - mówi Andrzej Kulesza z Komendy Stołecznej Policji.

W zeszłym roku została zorganizowana kampania "Młoda Warszawa bez % 2007". Wyniki jakie zebrano podczas ubiegłorocznych kontroli pokazują, że takie przedsięwzięcia są potrzebne: - W zeszłym roku na 3660 punktów sprzedaży, 600 nie zareagowało właściwie w pierwszym etapie kontroli, ale w drugiej turze było ich już tylko 201 - mówi Marcin Duma, prezes Instytutu "Homo Hominis".

Zatrważające są również wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut "Homo Homilis" w 2007 roku pod nazwą "Młodzi o spożyciu alkoholu i innych używkach". Podczas badań aż 92 proc. uczniów klas trzecich w gimnazjach przyznało się do picia alkoholu.

Do kampanii "Młoda Warszawa bez % 2008" zgłosiły się następujące dzielnice: Bemowo, Bielany, Mokotów, Śródmieście, Wawer, Wesoła, Wilanów, Włochy, Wola i Żoliborz.

Przedsięwzięcie realizuje Biuro Polityki Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy i Instytut "Homo Homini".

***
Częścią kampanii "Młoda Warszawa bez % 2008" jest także kampania "Lato bez %".

Kampania "Lato bez %" po raz pierwszy została przeprowadzona na warszawskim Ursynowie w 2000 roku. Między 2001, a 2003 rokiem zmieniła się z akcji lokalnej na ogólnopolską. Po otwarciu internetowego centrum zgłoszeń w 2004 roku kampania objęła swoim zasięgiem cały kraj: - Przez ostatnie osiem lat kampania była realizowana w okresie wakacyjnym, tym razem postanowiliśmy zmienić reguły gry i przeprowadzić akcje po wakacjach. - mówi Marcin Duma.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

cepter - widzisz, możesz pić dowoli :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

i co z tego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.09.2008 21:39

Praga się nie zgłosiła...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.