Facebook Google+ Twitter

"Tak blisko", tak dobrze - o płycie Rafała Brzozowskiego

Bez wielkiej przesady można powiedzieć, że ostatnie miesiące w polskiej muzyce rozrywkowej należą do Rafała Brzozowskiego, wciąż młodego (choć w czerwcu skończył 31 lat) i jednego z najlepiej rokujących naszych wokalistów. W lipcu podczas gali Eska Music Awards wyśpiewał Hit Lata 2012, w Zielonej Górze na Festiwalu Piosenki Rosyjskiej otrzymał Srebrny Samowar, a 7 sierpnia ukazała się jego pierwsza solowa płyta pod tytułem "Tak blisko".

Okładka płyty Rafała Brzozowskiego. / Fot. www.universalmusic.plTak naprawdę Rafał Brzozowski nie jest absolutnym debiutantem na polskim rynku wokalnym, przeciwnie: w tym roku mija 10 lat, gdy pojawił się w telewizyjnej "Szansie na sukces", wyśpiewując wyróżnienie w programie z zespołem Szwagierkolaska. Sukces ten otworzył mu drogę do współpracy z takimi zespołami, jak Emigranci i Mono (z pierwszym z wymienionych zespołów Brzozowski nagrał płytę "I inne utwory"). W ubiegłym roku, jako podopieczny Andrzeja Piasecznego, odpadł tuż przed finałem programu "The Voice of Poland". W międzyczasie wydał też trzy single. Jeden z nich zawierał najbardziej znany jak do tej pory przebój Rafała Brzozowskiego, piosenkę "Tak blisko", do której tekst i muzykę stworzył Marek Kościkiewicz, twórca największych sukcesów zespołu De Mono.

Ta piosenka, którą Rafał Brzozowski po raz pierwszy wykonał z zespołem Mono już w 2008 roku, otwiera też jego pierwszą solową płytę wydaną przez Universal Music Polska. Nową, bardziej przebojową wersję zawdzięcza ona Krzysztofowi Pszonie, jednemu ze współproducentów krążka (obok Rafała Paczkowskiego i Bartosza Tabb Zielonego). Oprócz tego utworu płyta zawiera jeszcze dziesięć innych piosenek, których twórcami są m.in. wspomniany już Marek Kościkiewicz, Michał Grymuza, Marcin Piotrowski (Liber, który gościnnie śpiewa z Brzozowskim dwa numery), Sylwia Grzeszczak, Wojciech Wójcicki, Ryszard Kunce, Łukasz Bartoszak, Kasia Chrzanowska, Bartosz Tabb Zielony i sam Rafał Brzozowski.

Piosenki mają bardzo zróżnicowany charakter, są takie przy których można się bawić i tańczyć (np. "Disco", "Biegnij" czy "Dublin"), ale i odpowiednie dla tych, którzy raczej muzyki tylko słuchają. Nie muszę chyba dodawać, iż piszący te słowa należy do tej drugiej grupy. Dodatkowo, poza nastrojowością kompozycji i walorami tekstowymi, takie utwory, jak "Nie mam nic", "Gdzieś w nas", "Dzień" czy "Planety samotne" pozwalają zaprezentować walory głosowe Rafała Brzozowskiego, a są one niemałe. Wokalista nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wokalistyki charakteryzującej się m.in. stosowaniem szerokiej skali głosu, tam gdzie to konieczne. W jego sposobie interpretacji słychać też fascynacje Stevie Wonderem, Richardem Marxem czy Frankiem Sinatrą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Gratuluję płytki i recenzji *5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo lubię twórczość Rafała :) Piękne piosenki i to, co posiada mało wokalistów w Jego wieku - ogromny talent!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.