Facebook Google+ Twitter

Tak było o świcie na Westerplatte

O świcie na Westerplatte pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża oddano hołd bohaterom Września'39. W uroczystości wziął udział premier Donald Tusk, który w swym wystąpieniu nawiązał do hasła "Nigdy więcej wojny".

 / Fot. P. Leoniak [MW RP]Apel pamięci, składanie wieńców i salwa honorowa - tak można w skrócie zrelacjonować dzisiejsze obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tradycyjnie uroczystość odbyła się o świcie na Westerplatte, gdzie przez siedem dni broniła się osamotniona polska placówka wojskowa.


Wezwanie "nigdy więcej wojny" nie może być wyrazem złudzenia i iluzji, że świat wyzbył się tego typu pokus, że wokół nas nie ma ludzi i państw, które z siły i wojny chciałyby uczynić znowu sposób prowadzenia własnej polityki – mówił na Westerplatte premier Donald Tusk - Dziś jeszcze jest czas aby powstrzymać tych w Europie i na świecie, dla których przemoc, siła, agresja stają się znowu arsenałem politycznego działania.

 / Fot. P. Leoniak [MW RP]W uroczystości obok premiera udział w uroczystości wzięli również m.in. ministrowie: sprawiedliwości Marek Biernacki, skarbu Włodzimierz Karpiński i obrony Tomasz Siemoniak. Kwiaty pod pomnikiem złożył również francuski minister obrony.

Ale to nie koniec z uroczystościami na Westerplatte. Jeszcze dziś, południu prezydenci Polski i Niemiec zapalą znicze na Cmentarzu Obrońców Westerplatte.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W naszej świadomości Westerplatte stało się symbolem początku wojny, choć kilka minut wcześniej doszło do starć w Szymankowie pod Tczewem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.