Facebook Google+ Twitter

"Tak" dla powtórek!

Kolejny raz po wieczorze piłkarskim głównym tematem w mediach jest decyzja sędziego. Błąd wydaje się oczywisty, jaka w związku z tym będzie reakcja władz?

Fatalna pomyłka arbitrów w końcówce meczu Bayern Monachium - Fiorentina. Dyskusja o wprowadzeniu powtórek rozgrzewa na nowo, słusznie? A może to jedynie głosy rozżalonych porażką fanów klubu z Florencji?

89. minuta, kluczowe fragmenty meczu i gol Mirosława Klose. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w momencie podania napastnik znajdował się na kilkumetrowym spalonym! Asystent sędziego ustawiony idealnie, mimo to chorągiewka ani drgnie. Radość w obozie gospodarzy, protesty gości, kilkuminutowe zamieszanie, kartki za dyskusje.

Zdaję sobie sprawę, że sędziowanie to niewdzięczna praca, w której bardzo łatwo o pomyłkę. Zarazem jako kibic piłki nożnej w wydaniu fair play jestem zniesmaczony. Są bowiem pewne granice, które wczoraj na Allianz Arena zostały przekroczone.

Jeżeli sędziowie popełniają tak rażące błędy w decydujących momentach, to żaden argument nie jest w stanie odeprzeć głosów domagających się powtórek. Ani uspokajające słowa prezydenta FIFA Seppa Blattera, ani opinie krytyków tego pomysłu. Ich głównym argumentem jest obawa o negatywny wpływ powtórek na tempo gry. Moim zdaniem nie będzie z tym problemu. Spójrzmy na przykład z wczorajszego meczu Ligi Mistrzów. Ile czasu trwały protesty zawodników Fiorentiny? Uspokojenie rozgrzanych do czerwoności temperamentów trwało zdecydowanie dłużej, niż kilkusekundowe odtworzenie akcji! Piłka nożna ciągle się rozwija jest coraz szybsza, nieprzewidywalna. Nic więc dziwnego, że sędziowie coraz częściej nie potrafią podjąć właściwej decyzji, po prostu nie nadążają - bez odpowiedniego ustawienia nie są w stanie ocenić konkretnej sytuacji. Cierpi na tym widowisko, ale przede wszystkim piłkarze, których wysiłek jest niweczony.

Kiedy straconej bramce towarzyszą wątpliwości, zawodnicy powinni mieć możliwość obejrzenia powtórki. Tymczasem za jak najbardziej uzasadnione protesty - wszak ktoś jawnie ich okrada - są karani żółtymi kartkami i w konsekwencji mogą nie zagrać w rewanżu! Błąd sędziego może kosztować podwójnie, jednak czy musi? Zdecydowanie nie i mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni. Nadchodząca kluczowa faza sezonu i mistrzostwa świata mogą nas jedynie w tym przekonaniu utwierdzić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Tak dla powtórek,teraz ruch należy do FIFA

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego? Bo ma z tego korzyści. Innego wytłumaczenia znaleźć nie mogę. Starsi panowie w garniturkach też robią przekręty. Ja np. nie wierzę, że sędziowie nie widzieli ręki Henry'ego w meczu z Irlandią. Po prostu Francja miała awansować - medialność drużyny, sławni piłkarze etc. - i awansowała. Błąd sędziego zawsze można wytłumaczyć, tym bardziej, że Fifa i Uefa popierają ich bezgranicznie, ciekawe czemu? Dlaczego nie ma sankcji za bardzo poważne pomyłki? Karę ponoszą jedynie piłkarze i kibice, a grube ryby zbijają kasę, niestety

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedyś byłem przeciwnikiem powtórek, ale to było wtedy kiedy jeszcze wierzyłem, że piłka to czysty sport bez żadnych machlojek. Uważałem, że błędy sędziów są elementem gry i dodają dramaturgii i że komputerowe powtórki będą takie ''mechaniczne''. Trzeba pamiętać, że piłka jeśli chodzi o przepisy jest jednym z najbardziej konserwatywnych sportów. Niewiele się w niej zmieniło od czasów XIX w.

Teraz po tych wszystkich aferach korupcyjnych jestem dla powtórek na ''tak''. Zmniejszy to zdecydowanie pole do nadużyć.
Oczywiście to, co napisałeś o szybkości nowoczesnej piłki i spóźnionych reakcjach sędziów jest również prawdą. Ciekawi mnie dlaczego FIFA oponuje w kwestii monitorowania meczów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się. W tenisie zawodnicy mają możliwość obejrzenia powtórki na życzenie, w piłce powinno być to samo.
O meczu skandalu w Monachium pisałem wczoraj link

Komentarz został ukrytyrozwiń

link pisałem kiedyś na podobny temat, więc z autorem się zgadzam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję pierwszego bardzo dobrego materiału na W24. 5+ :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.