Facebook Google+ Twitter

Tak dla ścieżki rowerowej wzdłuż torów

O ścieżce rowerowej, która połączyłaby miejscowości powiatu wołomińskiego z Warszawą mówiono od dawna. Najczęściej potrzeba takiej inwestycji powracała przy okazji rozmów o modernizacji drogi wojewódzkiej 634.

Do dziś droga wojewódzka nie została zmodernizowana, a o bezpiecznej trasie rowerowej w dalszym ciągu się "myśli". Być może to przewrotne stwierdzenie, ale może dobrze, że nikt nie podjął się realizacji tej inwestycji?

Pod koniec kwietnia trójka mieszkańców Kobyłki wyszła z inicjatywą by ścieżkę rowerową poprowadzić wzdłuż modernizowanej linii kolejowej Rail Baltica na odcinku od Tłuszcza do Warszawy Wileńskiej. Wydaje się, że to rozwiązanie lepsze, choćby ze względu na bezpieczeństwo niż ścieżka w pasie drogowym.

 / Fot. www.wzdluzkolei.plAkcje społeczną nazwaliśmy "TAK dla ścieżki rowerowej wzdłuż torów". Postanowiliśmy poprowadzić ją trochę przewrotnie. Wystosowaliśmy petycję do władz samorządowych i PKP o budowie takiej ścieżki i zaczęliśmy zbierać pod nią podpisy. Chcieliśmy w ten sposób zasygnalizować jak bardzo taka inwestycja jest pożądana. Już w początkowej fazie naszej akcji miło zaskoczyło nas duże poparcie mieszkańców i chęć pomocy przy tym projekcie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych przedsiębiorców udało się stworzyć punkty w sklepach i punktach usługowych gdzie pod petycją można było złożyć podpis. Uruchomiliśmy również petycje elektroniczną, by dać możliwość poparcia akcji poprzez Internet.

 / Fot. Łukasz RostekW kolejne weekendy odwiedzaliśmy z petycją miejscowości leżące na trasie "naszej" ścieżki. Najwięcej podpisów udało się zebrać w Tłuszczu, Zielonce, a także Wołominie, który odwiedzaliśmy kilkukrotnie. Byliśmy również na kilku imprezach odbywających się w naszym powiecie - takich jak VI etap 58 Małego Wyścigu Pokoju w Wołominie czy VI Bieg Cichociemnych w Kruszu.

Pierwsze dobre wieści nadeszły ze strony PKP. Wiadomość, iż PKP jest zainteresowana taką akcją dodała determinacji w dążeniu do celu. Jednak realne prace - zdaniem PKP, można rozpocząć w momencie gdy zakończona zostanie modernizacja kolei. Kolejnym dobrym sygnałem było stanowisko powiatu wołomińskiego. Starosta Kazimierz Rakowski poparł inicjatywę, a zarząd powiatu wyraził chęć koordynowania dalszych prac. Zdaniem Starosty należałoby zaprosić do współpracy gminę Łochów i przekształcić to przedsięwzięcie w znacznie większe, ponad powiatowe.

73. wyścig Tour de Pologne, który w tym roku wystartował z Radzymina był idealnym momentem na finisz akcji. Podpis oraz słowa poparcia Czesława Langa stały się swoistą wisienką na torcie.  / Fot. Łukasz Rostek  / Fot. Adam Markuszewski

Po 5 miesiącach trwania akcji, jesteśmy pewni, że nie był to zmarnowany czas. Udało się zebrać 10 tysięcy podpisów. W dniu wczorajszym na konferencji prasowej zwołanej przez starostwo wołomińskie przekazaliśmy podpisy na ręce starosty. Raz jeszcze usłyszeliśmy zapewnienia chęci koordynowania dalszych prac przez powiat. Starosta poinformował również o realnych terminach budowy naszej ścieżki. Planowana data rozpoczęcia działań związanych z projektem i budową ścieżki wzdłuż torów to 2018 r.

 / Fot. Michał Szarek


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.