Facebook Google+ Twitter

Tak działa demokracja

Wygrana Janukowycza i przegrana Kropiwnickiego w Łodzi oddają płytkość demokracji, ustroju który trudno zastąpić.

Kropiwnicki odszedłby sam za kilka miesięcy. Komuś jednak chciało się wydać fortunę na referendum, żeby władzę w mieście mógł objąć komisarz z PO. Polityczni przeciwnicy prezydenta popadli w tę samą krytykowaną przesadę, przez którą w cięzkich czasach kryzysu Łódź zaciągnęła olbrzymie kredyty. Do urn powędrował - zawsze czujny i zmobilizowany - elektorat SLD. Łatwiej się głosuje przeciwko komuś, niż za kimś, jakąś wizją i programem.

Na Ukrainie kandydatka z tego samego sortu, co słońce Peru nuciła perfekcyjnie peerową śpiewkę do czasu, aż naród nie otrzeźwiał spoliczkowany wszystkimi konsekwencjami życia na kredyt. Nie pomogły etniczne walory uczesania, wytrzesz oczu imitujący szczerość i dziesiątki zabiegów wizerunkowych. W warunkach nieco stabilniejszej demokracji Julia Tymoszenko nie zasiądzie w fotelu prezydenckim. Ale co z tego. Banda sterująca każdym jej gestem, jak manipuluje się lalką, rozdrapała wszystko, co przywłaszczyć było można. Jako wzorowi lobbyści uzależnili Ukrainę od kredytodawców, a najlepsze kąski sprywatyzowali za bezcen. Reformy strukturalne nietknięte, orientacja proimprtowa, ziemia leży odłogiem, bo nie ma właściciela - otoczenie pani premier zainteresowane jest surowcami. Nikt z nich nie myślał o przyszłości narodu, który podzielił się na - zarządzającą surowcami w miejsce państwa - grupkę miliarderów i miliony biedaków.

My i tak będziemy preferować miłe dla ucha i oka kłamstwa i zawodzenia. Dla emigrantów zarobkujących w Anglii bardziej liczy się monotonny wizerunek Polski w mediach, z których wiedzę na temat świata czerpią ich pracodawcy, aniżeli real-politik. Potrzeba aprobaty i zaufania ma pierwszeństwo przed rozsądkiem do czasu, aż nie spustoszeją portfele, jak stało się na Ukrainie. Cokolwiek, obrońcy ładu kreowanego przez PR, by nie mówili rzeczywistość jest taka, jaka jest.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Oczywiście, że dopuszczam - tyle że sposób odwołania Kropiwnickiego to niezbyt dobra egzemplifikacja wad demokracji liberalnej. Szczerze pisząc na poziomie samorządu mało mnie interesuję preferencje partyjne - liczy się skuteczność w rządzeniu miastem czy gminą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafał,
czy to nie jest tak, że nie dopuszczasz krytyki i reformy demokracji liberalnej? I czy poza demokracją liberalną jest tylko nicość, pustka i zło? (R. Aron właśnie w demokracji liberalnej widział tendencję do totalitaryzmu)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trawestacja: biją nie naszych - chodźmy dokopać. Kropiwnicki wydaje mi się uczciwy, choć mógł popełnić i pewnie popełnił wiele błędów. Nienawidzę jednak populizmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ukraina - Ukraina też bym chciał żeby było tam przynajmniej "przyzwoicie" pod wieloma względami ale na to trzeba czasu i pomocy z zewnątrz - sporo tu winy UE , a inna inszość to problem z obecnymi TAM politykami - gdzieś napisałem , tam mamy jeszcze czasy KAPITALIZMU ZABORCZEGO - i tylko POWAZNE deklaracje i kasa , kasa , kasa z UE może powolutku zmieniać scenę polityczną - innej drogi nie widzę niestety , a rola Rosji TEŻ NIE JEST BEZ ZNACZENIA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie - a czy zauważyłeś żebym ja tu bronił PO - wręcz przeciwnie również uważam że daleko im do "doskonałosci" i z tego co widzę mamy podobne "myślenie" nie ważne kto coś MĄDREGO ZAPROPONUJE - byle to było dobre dla społeczeństwa - przykładowo popieram inicjatywę PIS - pod nazwą "PRZEWIETRZANIE SAMRZĄDÓW" ale dlaczego nic się w tej kwestii nie dzieje ??????

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jarek
Co do Ukrainy. Tymoszenko miała możliwości dokonania wielu zmian - tak jak u nas PO. Nic nie tłumaczy tej pazerności, energii i pomysłowości, użytej w swoim interesie a bierności i zaniedbaniom towarzyszącym misji publicznej.

Nie neguję mechanizmu referendum, ale jego celowość w tym konkretnym przypadku. Kropiwnickiemu zostało kilka miesięcy - koszta referendum - niedemokratycznie nadany komisarz z rozdania PO.

Ktoś mi zarzucił kolesiostwo: biją naszych - ruszamy bronić. Kolego doczytaj: Polityczni przeciwnicy prezydenta popadli w tę samą krytykowaną przesadę, przez którą w cięzkich czasach kryzysu Łódź zaciągnęła olbrzymie kredyty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"trzeba mieszkać w Łodzi a nie bawić sie w komentarze z pańskiego podwórka ,Kropa juz nie będzie okradał budżetu Miasta ot co"


Sugeruje Pan, że Kropiwnicki jest złodziejem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

a kto użył takiej retoryki? Tylko Pan! Zachęcam nadal, by miast teoretyzować porozmawiał Pan z mieszkańcami Łodzi, jak żyje się im w mieście pod rządami Kropiwnickiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rafał G.
Darzę sympatią Grzegorza Kołodkę powiązanego z SLD i niektórych konserwatystów, bo ważna jest dla mnie zwyczajna ludzka uczciwość, a nie przynależność partyjna. Ale skoro krytyka polityków peerowych takich jak Donald Tusk jest tu z definicji PiS-owska, faszystowska, rodem z katolandu to ok – nie pozostaje mi nic innego jak przytaknąć zaciekłym obrońcom utraconej cnoty PO.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 2006 roku uczestniczyło w wyborach około 185 tyś. łodzian !!!!!! / trochę powyżej 30% uprawnionych / wybrało Prezydenta 104.979 wyborców !!!!! wczoraj odwołało go 127.874 !!!!!! o jakim teoretyzowaniu mowa ?????????????.
Trzeba było namawiać "zwolenników" do głosowania a nie prowadzić "antywyborczej" kampani - teraz są tego efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.