Facebook Google+ Twitter

Tak smakuje Dżem - koncert w Lublinie

Stali się legendą za życia, a ich liderem i wizytówką był charyzmatyczny Rysiek Riedel. Obecnie na wokalu dzielnie zastępuje go Maciek Balcar. Zespół Dżem wystąpił na koncercie akustycznym 10 kwietnia 2011 r. w Filharmonii Lubelskiej.

Dżem w Filharmonii Lubelskiej, 10.04.2011 / Fot. Marcin IwanMało kto nie wie, co to Dżem. Istnieją ponad trzydzieści lat. Zasłynęli w latach 80., a ich rockowo-bluesowe korzenie wywodzą się ze Śląska, gdzie pośród szarych blokowisk uformowała się jedna z bardziej znanych kapel rockowych w historii polskiej muzyki. Trwają niezmiennie pomimo wielu problemów wewnętrznych i roszad personalnych. Jednym z tych, którzy przyczynili się do wykreowania fenomenu Dżemu, był charyzmatyczny muzyk - wieloletni lider Dżemu, autor tekstów piosenek i wokalista, Ryszard Riedel. Wyjątkowy przywódca dżemowej załogi, grający także na harmonijce ustnej, stał się jedną z najbardziej znanych postaci w historii polskiej muzyki. Po jego narkotykowych ekscesach, zakończonych ostatecznie śmiercią, przez kapelę przewinął się Jacek Dewódzki, udzielający się obecnie min. w zespole Revolucja i Maciej Balcar - sprawujący dziś funkcję nadwornego wokalisty i lidera Dżemu. Po tragicznej śmierci klawiszowca, Pawła Bergera, stanowisko przy tym zacnym instrumencie zajął Janusz Borzucki. W obecnym składzie: Maciej Balcar - śpiew, harmonijka ustna; Adam Otręba - gitara solowa; Benedykt "Beno" Otręba - gitara basowa, śpiew; Jerzy Styczyński - gitara solowa; Janusz Borzucki - instrumenty klawiszowe, organy Hammonda; Zbigniew Szczerbiński - perkusja, Dżem pojawił się z koncertem akustycznym w Lubelskiej Filharmonii.

Sala wypełniona była po brzegi, a przekrój wiekowy widowni świadczył o niesłabnącej sile przesłania Dżemu. Fani z niecierpliwością czekali na swoich idoli i warto było, gdyż panowie zagrali około dwugodzinny koncert, na którym pojawiło się wiele legendarnych szlagierów. Zespół rozkręcał się w miarę upływu czasu. Nie zabrakło melancholijnego "Zapal świeczkę", który rozbujał publiczność i stworzył pełen zadumy klimat. Wybrzmiały także min. utwory z ostatniego wydawnictwa zatytułowanego "Muza", jak np. "Do przodu" czy "Partyzant", przy okazji którego wokalista podziękował fanom za głosowanie na Liście Przebojów Radiowej Trójki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.