Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11962 miejsce

Tak, to ja, zagrożenie bezpieczeństwa

Wydawałoby się, że jestem normalnym odpowiedzialnym człowiekiem z porządną pracą, rodziną, perspektywami. Błąd. Jestem zagrożeniem bezpieczeństwa publicznego.

Sonda

Czy bariery w dostępie do broni palnej są zbyt wysokie?

Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license / Fot. Fracois PolitoMam 32 lata, żonę, kilku przyjaciół, stabilną pracę, która pozwala mi żyć nieco powyżej przeciętnej i plany na przyszłość. Mam też niestety hobby i tu się zaczyna problem. Bo przez to hobby policja oraz MSWiA uważają mnie za potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. A wszystko przez to, że zamiast z piwem w ręku oglądać argentyński remake brazylijskiej telenoweli, ja lubię sobie poleżeć z karabinem przy ramieniu i strzelać do papierowej tarczy. Co gorsza chciałbym to robić z własnego karabinu.

 / Fot. W24By zrozumieć paranoję tej sytuacji musimy się cofnąć o kilkadziesiąt lat wstecz, gdy ktoś prawdopodobnie uznał, iż nasza polska młodzież trochę zbyt aktywnie walczyła z okupantem i lepiej powtórki nie ryzykować, dlatego zdecydowano się zdemilitaryzować społeczeństwo.

W ten sposób, w przeciągu kilku lat Polska stała się ewenementem nawet w skali bloku wschodniego. Z kraju gdzie przed wojną pozwolenie na broń do celów sportowych mógł dostać praktycznie każdy, o kim dzielnicowy wystawił pozytywną opinię, staliśmy się krajem do którego co bardziej przedsiębiorczy rodacy przemycali wiatrówki zakupione w sklepach w... ZSRR (a także Czechosłowacji). Ponadto wprowadzono zasadę, że pozwolenie na broń wydaje policja (zamiast jak przed wojną starosta), a w podejmowaniu decyzji obowiązuje pełna uznaniowość policyjnych urzędników.

W rezultacie osiągnęliśmy sytuację, gdy instruktorzy strzelectwa i zawodnicy klubów sportowych latami nie mogli się doprosić własnego pozwolenia na broń, bo pan policjant powiedział, że nie. Argumenty były różne. Za słabe wyniki, za mało startów na zawodach. Prawdziwy powód był jednak jeden. Policjant odmówił, bo mógł. Dzięki temu Polska stała się jednym z najbardziej zdemilitaryzowanych krajów na świecie. W kraju o tak bogatej tradycji walk narodowo-wyzwoleńczych, dziś zaledwie 4 osoby na tysiąc mają pozwolenie na broń. Dla porównania, w Czechach jest to około 30 osób, a w Niemczech 40.[1]

Tak było do niedawna. Jednakże w zeszłym roku coś drgnęło. Przy biernej (jeśli nie wrogiej) postawie rządowych organizacji mających rzekomo promować strzelectwo (czyli PZSS i LOK), aktywistom ROMBu (Ruch Obywatelski Miłośników Broni) udało się dotrzeć do komisji sejmowej zajmującej się nowelizacją Ustawy o Broni i Amunicji i przekonać ich do do pewnej liberalizacji. Przede wszystkim udało im się zlikwidować główną kłodę, czyli uznaniowość policji w wydawaniu pozwoleń.

Jeszcze dwa lata temu gdy ktoś się starał o pozwolenie na broń do celów kolekcjonerskich, po prostu go nie dostawał. Z bardzo prostego powodu. Jak jeszcze nie miał kilku sztuk broni to wg policji nie był kolekcjonerem. A jak już posiadał, to był przestępcą. Dlatego pozwolenie kolekcjonerskie było tylko pustym zapisem w ustawie. Aż tu nagle uznaniowość pana policjanta została zniesiona i teraz człowiekowi, który spełnia ustawowe wymogi należy pozwolenie na broń wydać. I tu dochodzimy do sedna.

Bo jak się okazuje, nasza policja nie tylko jest skłonna nadwyrężać (o ile nie łamać) prawo, by tylko pozwoleń nie wydawać. Nasza policja po prostu chce stanowić prawo. Dlatego np. Komendant Główny Policji wystąpił do MSWiA z prośbą o wydanie zgody, na rozpoczęcie prac nad kolejną nowelizacją Ustawy o Broni i Amunicji, gdyż wg niego "wbrew intencjom ustawodawcy" obecne rozwiązania umożliwiają posiadanie broni palnej osobom fizycznym, w ilości i na warunkach "nie zapewniających, że część tych posiadaczy nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego".[2]

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

kolekcjoner
 • kolekcjoner
 • 20.02.2012 10:57

Niestety hoplofobia jest powszechna . Niedawno (kilka miesięcy temu) zobaczyłem na Onecie artkuł jak to babcia ,chyba z 65-letnia , obroniła się przed sklepem WallMarkt przed dwoma "afroamerykanami" , którzy chcieli jej zakosić torebkę . Obroniła się pokazując jedynie gnata.
Artykuł wisiał może z 10 min. ponieważ najwyraźniej nie wpisywał się zbyt dokładnie w trend onetowego nurtu potępienia dla broni wszelaskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jozef Stalin
 • Jozef Stalin
 • 19.02.2012 11:01

potwierdzam to, co napisał Ray. Paljacki to w większosci (tak z 90..95%) to swołocz i bydło
Ruski sra na banie a paljaciektylko przyklepuje, zeby gówno lepiej leżało... A dac do tego te niekończące sie historie o paljacku bohaterze co szedł z kosą na czołgi żelazne... to juz pełen obraz polskiego durnia ktoremu mozna naluć na ryj, naszczeć na ryj a ten i tak nic nie zrobi. Człowiek cywilizowany dawno zakupiłby M82
saletre, i inne składniki :) i poszedłby zdjąć takiego tuska, grasia i innych agentów... a ci mądrzejsi zrobiliby liste SBków ktorzy tym tuskom grasiom arabskim wydają polecenia i tych też na tamten świat... nie ze kulka w pałe... ale przez spalenie żywce, zakopanie zywcem, powieszeniem za nogi az zdechnie na sznurku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
PB
 • PB
 • 16.02.2012 23:58

Rafale, szacunek - zwolennikom nic tłumaczyć nie trzeba, a do przeciwników takie teksty trafią najlepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ray
 • Ray
 • 13.02.2012 21:33

Jesteśmy głupim narodem bo dajemy sobie narzucać propagandę władzy i to władzy demokratycznej która ma gdzieś że całe społeczeństwo jest przeciwne jej decyzjom co widać po sprawie ACTA. Dorobiliśmy się rządów totalitarnych i jesteśmy traktowani z góry więc nie dziwota że tak jest jak pisze autor .
Trzeba pogonić w cholerę postkomuchów z PO PiS PSL i SLD tak jak pół wieku temu zrobiła to Czechosłowacja i dopiero wtedy ten kraj zacznie normalnieć. Tu jest sedno wszelkich naszych niepowodzeń, po prostu oddaliśmy władzę niewolnikom gwiazdy czerwonej a ci nie potrafią się odnaleźć jeżeli nie posyła im instrukcji jakiś komitet centralny a podopiecznych czyli nas traktują jak niesfornego psa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marek Kowalczuk
 • Marek Kowalczuk
 • 10.02.2012 09:50

Właśnie czytam kolejne pismo z KGP. Tak długo załatwiają moje odwołanie, że uznali iż przeterminowało mi się prawo uprawiania sportu strzeleckiego i mam dostarczyć nowe. pozwolenia kolekcjonerskiego nie dotykają od 19 grudnia do dnia dzisiejszego. Podobnie jak z wnioskiem o dopuszczenie mnie do posiadania broni w czasie organizacji zawodów. Sędzia sportowy PZSS to za mało bym dostąpił tej łaski. Drwina z prawa w wykonaniu Policji. Czekają zdecyzją aż poumieramy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
wg
 • wg
 • 10.02.2012 07:57

Bardzo dobre podsumowanie, oby więcej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
WPA
 • WPA
 • 10.02.2012 07:20

Nie dajemy, bo nie. Przeniesienie tych obowiązków do gmin i starostw też nie wchodzi w rachube. Tam nie ma kompetentnych ludzi. U nas nie było lustracji i mamy pełno doświadczonych pracowników ze starzem ponad 40 letnim. Pamiętają jeszcze czasy milicji, a wtedy było wszystko tak jak należy. Wiemy co robimy. Ustawodawca nie ma pojęcia co lud potrzebuje i dlatego pisze takie ustawy i utrudnia nam prace. Przy nowej ustawie ciężko obywatelom wytłumaczyć,że ustawa ustawą, a ostatnie słowo należy do nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 02.02.2012 20:07

Po prostu nic dodac, nic ująć kolego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.U.M
 • S.U.M
 • 01.02.2012 00:31

Sedno sprawy urzędas wie lepiej czym mogę sobie lub innym zrobić krzywdę .Gdyby kowalski chciał to załatwił by kogoś siekierą , widelcem "a co tam jedno pchniecie i cztery dziury" a noże kuchenne jakie wielkie może by ich tak zakazać . Poco nam to wszystko policja nas obroni hmmm no nie do końca bo może przyjedzie po 50 min albo wcale , bandyta broń kombinuje kilka godzin a uczciwy człowiek kilka miesięcy o ile łaskawa pan i pani zechce przestać pić kawę za nasze pieniądze i zacznie być na bieżąco z prawem , no ale łatwiej sprawę ukręcić zakazać znowu wydawania pozwoleń i fajrant z tym motłochem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.