Facebook Google+ Twitter

Tak trzymaj Natalio! O galerii Art Centrum w Gdańsku

W tym miesiącu mija pół roku od otwarcia galerii Art Centrum w Gdańsku. Jej założycielka Natalia Grigorieva konsekwentnie wciela w życie program poznawania i zaprzyjaźnienia się ze sztuką z "górnej półki".

Natalia Grigorieva. / Fot. Stefania Najsarek.Dotychczasowe spotkania z malarstwem artystki wzbogacane były występami zaprzyjaźnionych z malarką Dyplom do medalu uzyskanego w 2012 r. w Międzynarodowym konkursie Art Moderne.... / Fot. Stefania Najsarek.wybitnych twórców polskich i rosyjskich. W nader interesującym wrześniowym programie spotkania Natalia Grigorieva - już w języku polskim - opowiedziała o sobie, idei utworzenia w Gdańsku galerii Art Centrum, a także przedstawiła swoich współpracowników zatrudnionych w tej placówce.

Atrakcją wieczoru stały się występy dwojga cenionych moskiewskich artystów, Olgi Kisielievej - 2. skrzypka orkiestry Centralnej Filharmonii w Moskwie oraz Igora Gelmana - gitarzysty, barda, piosenkarza i kompozytora. Wśród utworów wykonywanych przez artystów solo i w duecie, znalazły się dzieła wybitnych kompozytorów i autorów. Czardasz w interpretacji Kisielievej oczarował słuchaczy. Mistrzostwo dłoni, taniec sylwetki i zawadiacki uśmiech słuchacze nagrodzili wielkimi brawami.

Skrzypaczka Olga Kisieljeva i bard Igor Gelman. / Fot. Stefania Najsarek.Brzmienie, skalę głosu i kunszt biegających po strunach palców barda Gelmana obecni poznali w kompozycjach jego autorstwa do słów m.in. Borysa Pasternaka, Iwana Bunina, Aleksandra Błoka czy Józefa Brodskiego. Gelman zaśpiewał też kilka piosenek ulubienicy rosyjskiej publiczności, naszej Anny German. W krótkim wspomnieniu mówił o zniewalającym wzruszeniu moskiewskich filharmoników nagrywających wykonywane przez nią piosenki, już po jej odejściu.

Tamten wieczór - 27 września, zakończył się zaproszeniem do Art Centrum w grudniu na spotkanie z malarstwem Vasilija Polenova, ściśle, z dziełami inspirowanymi jego podróżą do Ziemi Świętej.

I tak 6 grudnia, w dzień w którym prawosławni czczą pamięć św. Mikołaja z Mirry, odbyło się zapowiedziane spotkanie.Pracownicy Art Centrum: prezes Henryk Szarbiewski, Ekaterina Galiguzowa oraz asystentka ds organizacyjnych Svietłana Kalitenko w towarzystwie Natalii Grigoriewej. / Fot. Stefania Najsarek. Uczestnicy otrzymali niezwykłą szansę obejrzenia kilkudziesięciu obrazów artysty wypożyczonych z Muzeum Polenowo, jednego z największych skarbów kultury rosyjskiej.

Z towarzyszeniem pokazu multimedialnego i podkładem muzycznym autorstwa samego malarza, dyrektorka Muzeum Polenowo Natalia Gramolina opowiedziała o historii i dniu dzisiejszym tej placówki oraz jej założycielu Vasiliju Polenowie.

Vasilij Polenov, wszechstronnie uzdolniony członek zasłużonej dla Rosji rodziny, której synowie chlubnie zapisali się na kartach historii kraju, urodził się w 1844 roku. Z szeregu pasjonujących go dziedzin wybrał malarstwo i jemu poświęcił swoje dorosłe życie. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Moskwie, a przede wszystkim czynnym malarzem skupiającym się na tematyce historycznej, religijnej, portretowaniu oraz pejzażach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Nie tylko oko cieszy się obrazami, ale i ucho wspaniałą muzyką na żywo, w wykonaniu znamienitych muzyków, to jeszcze na koniec podniebienie wspaniałymi ciasteczkami artysty. Niby nie jestem zazdrosna, to takich przeżyć chyba można zazdrościć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A moim zdaniem artykuł jest bardzo dobry. Z przyjemnością przeczytałam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To że wspomina się sztukę bardów rosyjskich oraz wspaniałe piosenki & głos Anny German jest rzeczą bardzo pozytywną! Mniej podoba mi się ta "moda" w dzsiejszej sztuce: sztuka jest z natury "religijna", na cóż jej więc "religijność z zewnątrz" ?? Artykuł dobry, pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.