Facebook Google+ Twitter

Tak wygląda Pluton z odległości 8 mln kilometrów. Sonda New Horizons coraz bliżej tej planety karłowatej

Po blisko 10 latach podróży i przebyciu prawie 5 miliardów kilometrów sonda New Horizons zbliża się do Plutona. Zdjęcia wykonane 7 lipca pokazują szczegóły powierzchni planety karłowatej.

 / Fot. NASA-JHUAPL-SWRI8 lipca, wczesnym rankiem czasu lokalnego, naukowcy z NASA otrzymali nowe zdjęcia Plutona wykonane przez teleskop LORRI (Long Range Reconnaissance Imager) znajdujący się na New Horizons. Fotografia została wykonana 7 lipca, gdy sonda znajdowała się 8 mln kilometrów od Plutona. Było pierwsze zdjęcie przesłane z próbnika po jego usterce i przejściu do trybu bezpiecznego - podaje NASA.

Na fotografii widzimy trzy duże obszary o różnej jasności. Na równiku planety karłowatej znajduje się region nieformalnie nazywany "wielorybem". Uwagę przykuwa też jasna część przypominająca serce i licząca około 2 tys. kilometrów.

"Następnym razem zobaczymy tę część Plutona z dużo bliższej odległości, fragmenty tego obszaru będą obrazowane z około 500 razy lepszą rozdzielczością niż obecnie" - powiedział Jeff Moore z NASA.

Czytaj także: NASA utraciła kontakt z sondą New Horizons. Na szczęście łączność udało się odzyskać


Sonda New Horizons przeleci 14 lipca w odległości 12,5 tys. kilometrów od planety karłowatej. Obiekt został wystrzelony 19 stycznia 2006 roku i jego misja trwa już ponad 9,5 roku.

Fot. NASA-JHUAPL-SWRI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.