Facebook Google+ Twitter

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie

Działania na rzecz innych ludzi, organizacji i własnych społeczności są bardzo potrzebne. Mogą przynosić wiele radości i satysfakcję.

„Młodzież i filantropia. Promowanie postaw obywatelskich wśród licealistów” to projekt Fundacji dla Polski, który przygotowuje uczniów do świadomego i odpowiedzialnego życia. Wyposaża ich w wiedzę i umiejętności niezbędne do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Odpowiada na potrzeby współczesnego świata, w którym nie powinno zabraknąć ludzi gotowych do dzielenia się swoją wiedzą, czasem czy majątkiem. Projekt pilotażowy jest realizowany od października 2011r. w dwóch warszawskich szkołach średnich w partnerstwie z Institute for Philanthropy z Londynu i Towarzystwem Przyjaciół I SLO w Warszawie.

Współpraca i zaangażowanie = sukces
Uczniowie klas drugich uczestniczyli w cyklu zajęć, podczas których dowiedzieli się m.in.: co to jest filantropia, jak zidentyfikować i rozwiązywać lokalne problemy, jak rozpoznać efektywną organizację i zostać wolontariuszem. Uczestnicy projektu pracują teraz w lokalnych społecznościach. Zespoły uczniów zbierają i analizują dane, które następnie wykorzystają do przygotowania prezentacji na temat wybranych lokalnych organizacji pozarządowych.

- Mam nadzieję, że projekt Młodzież i filantropia pozwoli moim uczniom lepiej poznać zasady i trudności związane z działalnością społeczną w Warszawie. Dzięki zajęciom w ramach projektu uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie problemy społeczne występują w okolicy ich miejsca zamieszkania oraz szkoły.-mówi Monika Koblak, nauczycielka prowadząca projekt w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym z Maturą Międzynarodową im. Ingmara Bergmana w Warszawie.

-Chcielibyśmy, aby nasi uczniowie podejmowali działania na rzecz innych i swojego otoczenia. – dodaje Ewa Wink, która prowadzi projekt w tym samym liceum.

Podczas Wielkich Finałów planowanych na czerwiec, młodzież przedstawi swoje prezentacje, a jury wybierze w drodze konkursu najlepszą pracę. Bohater zwycięskiej prezentacji (lokalna organizacja) otrzyma nagrodę finansową. Nauczyciele - opiekunowie zespołów uczniowskich również wiele zyskują. Uczestnicząc w warsztatach zwiększają swój potencjał i kompetencje. Angażują się też w wypracowanie modelu edukacyjnego z zakresu wychowania obywatelskiego dla szkół średnich.

Życie w społeczności... nie takie proste, ale możliwe!
Według „Diagnozy społecznej 2011” prof. Janusza Czapińskiego i prof. Tomasza Panka Polacy nie umieją się organizować i skutecznie działać wspólnie, chyba że
chodzi o strajk lub protest –przeciw budowie drogi czy hospicjum. Nie umieją, bo nie działają, a nie działają, bo nie umieją; w ten sposób tworzy się błędne koło. Założeniem projektu Młodzież i filantropia jest zmiana postaw uczniów, wyposażenie ich w wiedzę i umiejętności, dzięki którym zaczną współpracować i szukać najbardziej skutecznych rozwiązań dla problemów społecznych. Zdadzą sobie sprawę, że obok żyją ludzie, którzy potrzebują wsparcia. Będą się organizować i działać skutecznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.