Facebook Google+ Twitter

Takin, sęp, słoń i wielbłąd czyli nowi mieszkańcy zoo w Krakowie

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2006-12-23 15:46

Niezwykły prezent na święta i Nowy Rok sprawiła mieszkańcom Krakowa dyrekcja ogrodu zoologicznego. Poza dwiema słonicami, sprowadziła zwierzęta, których nie posiada żadne inne polskie zoo , a i w europejskich ogrodach trudno je znaleźć. Wszystkie są chronione i niezwykle rzadkie.

Prawie jak w Himalajach

Mowa m.in. o takinach. To ssaki z rodziny krętorogów spokrewnione z piżmowołem. Przypominają nieco tura, tyle, że są lżejsze. Zamieszkują Himalaje, zachodnie Chiny i część półwyspu Indyjskiego i Idochińskiego. Zwierzęta charakteryzują się grubym futrem pozwalającym im przetrwać nawet na dużych wysokościach. Spotkać je można nawet powyżej 2500 m. Takiny są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.
– Te zwierzęta udało się nam pozyskać od ogrodu w Berlinie – mówi Józef Skotnicki, dyrektor krakowskiego ogrodu zoologicznego. – Kto wie. Może, spodoba się im u nas i doczekamy się potomstwa. To gatunek aktywny wieczorami i nocą, ale i w dzień można je obserwować.

fot. Jacek KoziołPowrót sępa

Krakowski ogród zoologiczny sępów nie miał od lat 70-tych ubiegłego stulecia. Od grudnia już ma. Z Belgii sprowadzono bowiem niezwykle rzadkie sępy kasztanowate. Zajęły dużą wolierę, która ma służyć im za dom. Sępy kasztanowate występują w Azji i na półwyspie Iberyskim. Ornitolodzy twierdzą, że gatunek ten był obserwowany i w Polsce. Niestety, ptaki te znalazły się na czerwonej liście gatunków zagrożonych wyginięciem. Teraz krakowskie zoo będzie jedynym polskim ogrodem posiadającym te ptaki w swej hodowli.

Dwa w jednym

Inna niespodzianka jest podwójna. Ze Szwecji do Krakowa przyjechała 7-letnia ciężarna wielbłądzica - Gobi. Już w marcu pracownicy zoo spodziewają się rozwiązania.Dwugarbna wielbłądzica już przypadła do gustu Grofowi, dwugarbnemu wielbłądowi, obserwującemu ją przez ogrodzenie. Pracownicy zoo liczą, że w przyszłości ta para doczeka się wspólnego potomstwa.Podobne nadzieje wiążą z ogierem zebry, sprowadzonym z Belgii.

Ptaki czekają na wiosnę

W Krakowie pojawiły się także piękne ptaki, które jednak będzie można zobaczyć w wolierach dopiero wiosną. Najbliższe miesiące spędzą w zamkniętym dla zwiedzających zimowniku. Chodzi o samca kukabury, największego na świecie zimorodka, występującego w Australii, który ma zapewnić towarzystwo samotnej dotąd samicy. Ptaki te będzie można już z daleka usłyszeć. Ich śpiew przypomina bowiem... szyderczy śmiech, który roznosi się nad całym ogrodem.Wiosną zobaczymy także toko, ptaki z rodziny tukanów których w Krakowie jeszcze nigdy nie było. Występują w Ameryce Południowej od Gujany przez Brazylię do Argentyny. Dumą toko jest wielki dziób w kolorze pomarańczowym z czarna plamą.

Anna Agaciak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

*część półwyspu Indyjskiego i Idochińskiego.* - raczej *Półwyspu*
Takin - ciekawy artykuł, bo nie słyszałem o takim zwierzaku. Także toko - ptaszek. Szkoda, że zabrakło zdjęć im poświęconych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.