Facebook Google+ Twitter

Taksówkarze czekają na zmiany stawek i zapowiadają "przejazd gwiaździsty"

Taksówkarze warszawscy wnioskują o podwyżkę dwóch spośród trzech limitowanych stawek taryfowych, wiceprezydent Warszawy mówi - nie! Taksówkarze są zdesperowani i zdeterminowani i ostrzegają: będzie protest!

Dziesięć lat temu miasto ustaliło stawki obowiązujące w warszawskich taksówkach. Przez ten czas średnia cena oleju napędowego wzrosła o 80 proc., opłaty ZUS wzrosły o 74,4 proc. Miasto zdecydowało w tym czasie o podwyżce cen komunikacji miejskiej (ZTM) o 65 proc., z 2 zł na 3,60 zł, zapowiadając kolejną podwyżkę na przełom 2011/2012 za bilet do ponad 5 zł. Wielokrotnie w tych latach przedstawiciele środowisk taksówkarzy zwracali się z prośbą o pochylenie się przez urzędników Urzędu Miasta nad problemem obowiązujących taryf taxi. Nikt tego jednak nie zrobił.

Zdesperowani i zdeterminowani taksówkarze zawiązali „Inicjatywę Porozumienie Taksówkarzy Warszawskich”, wystąpili do Prezydent Warszawy o zmianę dwóch spośród trzech obowiązujących stawek cenowych. Postulaty taksówkarzy mają charakter kosmetyczny, gwarantujący jedynie zwrot zwiększających się w ostatnich latach kosztów prowadzonej działalności. Liczyliśmy, że Prezydent Warszawy oraz Radni Rady Miasta podejdą do tematu ze zrozumieniem i przychylą się do wniosku.

Wypowiedź wiceprezydenta Andrzeja Jakubiaka o złożonym wniosku, przekazana mediom, że podwyżki w 2011 roku są niemożliwe, że miasto wystąpi o ekspertyzy na ten temat jest dla środowiska taksówkarzy nie do przyjęcia. Dlaczego dopiero teraz odpowiedzialni za kształtowanie cen będą zarządzać ekspertyzy, dlaczego tak łatwo, zapominają o swoich obietnicach przedwyborczych?

Jako taksówkarz nie godzę się z takim stawianiem sprawy przez władze miasta, nie widzę powodu, by moje ubożenie powodowało obniżenie jakości usługi, jaką oferuję, by uniemożliwiało mi i mojej rodzinie normalne funkcjonowanie. Zapowiedź, że miasto rozważy, że się pochyli, że zarządzi ekspertyzy, zbierze opinie, nie trafia do mnie. Tego typu obietnice słyszałem przed wyborami samorządowymi.

W podanej dziś w mediach informacji, że taksówkarze złożyli postulaty do Prezydent Miasta Warszawy nie ma informacji o tym, że na odpowiedź oczekujemy do 20 września. W chwili obecnej zbierane są podpisy poparcia wniosku wśród taksówkarzy, zbieranie podpisów logistycznie zorganizowały wszystkie korporacje taxi w Warszawie. Jeżeli do 20 września nie dostaniemy odpowiedzi, zawieziemy te listy do Ratusza lub na Radę Miasta, osobiście, jadąc w swojej sprawie w jednym czasie, z różnych punktów miasta. To będzie nasz protest przeciwko takiemu stanowisku, jakie prezentuje pan wiceprezydent Warszawy Andrzej Jakubiak.

Jesteśmy zdeterminowani organizować takie „przejazdy gwiaździste” przy okazji każdego kolejnego posiedzenia Rady Miasta by zadawać pytanie, – co z naszą petycją? Do skutku!

Przepraszamy mieszkańców Warszawy za utrudnienia w ruchu, jakie w tym dniu powstaną, zdajemy sobie sprawę, że bardzo to w nich uderzy. Nie mamy jednak innej, niż przy użyciu naszych narzędzi pracy możliwości skutecznego protestu. Mamy jednocześnie nadzieję, że nie będziemy zmuszeni jechać do ratusza czy PKiN by w ten sposób zamanifestować naszą tragiczną sytuację, że władze miasta odpowiedzialnie staną w tej sprawie na wysokości zadania.
Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Robert Wojda
 • Robert Wojda
 • 17.09.2011 09:20

Dwa pytania do autora, pierwsze pewnie retoryczne - zablokujecie miasto na amen?
Drugie - to Pan jest autorem tej książki z historiami z taksówek? Gdzie można kupić tę książkę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert Wojda
 • Robert Wojda
 • 17.09.2011 09:15

Grzegorz, a Ty z księżyca jesteś? Chyba, że z taksówki korzystasz trzy razy w roku, z czego dwa razy ktoś Cię naciął. W taksówce w wawie masz dostać paragon, cenę masz na bocznej szybie, pierwszy kilometr to 6, ups, na razie 6 zł, i możesz sprawdzić czy Cię gość nie okradł, matematyka to fajna rzecz, łatwo policzyć. Nie zgadza się, składasz reklamację do ratusza i po sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jak znaleźć te uczciwe taksówki? Dla przeciętnego klienta wyglądają tak samo, a to że kurs kosztuje 25 zł to ja pierwsze słyszę. Od kilku co najmniej lat nie słyszałem o cenie niższej od 50-70 zł z czego wynika, że normalnych taksówkarzy to jest chyba jakaś garstka?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zenon Chmielewski
 • Zenon Chmielewski
 • 16.09.2011 09:36

Cyt: "Przecież taksówki i tak są koszmarnie drogie...". Przejazd taksówką z Dworca Centralnego na Żoliborz kosztuje około 25 zł. To, że Pana siostra zapłaciła 100 zł, to efekt działalności, a raczej braku działań osób podległych w "Ratuszu" v-ce Prezydentowi Andrzejowi Jakubiakowi. Powszechnie wiadomo, że pod dworcami, na lotnisku i w wielu jeszcze miejscach Warszawy mamy do czynienia z naciąganiem klientów na horrendalne ceny, niemające nic wspólnego z obowiązującymi taryfami. Zawsze zastanawia mnie to, że jeżeli jest powszechna wiedza o jakiejś patologii to dlaczego nikt jej nie usuwa. Na lotnisku Panowie z plakietkami TAXI, przechadzający sie po hali przylotów i nagabujący klientów na kursy do Centrum Warszawy po 100 i więcej złotych czynią to tak nachalnie i są tak widoczni, że mam wrażenie, że komuś na tym zależy lub bardzo pasuje, że tam są.
Cyt:” Nie obawia się Pan, że podniesienie stawek będzie bronią obosieczną?...”. Nie traktuję podniesienia stawek jako broń. To narzędzie bym mógł funkcjonować. Zagadnienie jest skomplikowane, opiszę je tutaj w najbliższych dniach opierając się na wyliczeniach, których dokonaliśmy z kolegami posługując się danymi z naszej pracy przy liczeniu kosztów prowadzenia działalności taxi.
Cyt: „co Pan sądzi o przewozie osób, z perspektywy taksówkarza i przewoźnika,…”. Faktycznie, zanim zostałem taksówkarzem pracowałem jako „przewoźnik” i mam wyrobione zdanie na temat tego, dlaczego w Warszawie istnieje „przewóz osób”, „taxi bagażowe” itd, oraz jaki wpływ to zjawisko miało i ma na funkcjonowanie rynku taxi. 7.04.2012r. zacznie w pełni funkcjonować nowa ustawa transportowa ograniczająca możliwość istnienia przewozu osób. Myślę, że wówczas będzie dobry czas by dokonywać podsumowań tego zjawiska i wówczas na pewno to uczynię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sapieha
 • Sapieha
 • 16.09.2011 01:42

Nie dziwię się taksówkarzom.
Mają działalność gospodarczą, a jakiś urzędnik wyznacza cenę za którą mają jeździć?
Toż to jest wbrew zasadom wolnego rynku. Jeśli w dodatku ta cena jest poniżej opłacalności ich usług, to protestują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ziggy
 • Ziggy
 • 15.09.2011 22:40

Mój wujek jeździ na taksówce i żeby zarobić normalne pieniądze pracuje po 12h.To trochę chore.Niech podnoszą.Nas pasażerów wyniesie to tylko 4 zł więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Antek
 • Antek
 • 15.09.2011 22:37

@Grzegorz Wink - Jak siostra wsiada do dworcowej mafii to płaci 100zł.U mnie w korporacji kurs na Żoliborz bez korków to ok 25zł.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Mikołaj Fleks
 • Mikołaj Fleks
 • 15.09.2011 22:08

Pana tekst jest bardzo słuszny, popieram Pana w 100%, ale mam pytanie: co Pan sądzi o przewozie osób, z perspektywy taksówkarza i przewoźnika, bo chyba oba te pojęcia i zajęcia są Panu znane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Autor
Nie obawia się Pan, że podniesienie stawek będzie bronią obosieczną? Nie znam sytuacji w innych miastach, ale w Krakowie odpowiedzią na podwyżki było pojawienie się konkurencyjnego, tańszego przewoźnika, z którego usług korzysta coraz więcej pasażerów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przecież taksówki i tak są koszmarnie drogie. Z Dworca Centralnego na Żoliborz moja siostra ostatnio zapłaciła koło 100 zł... - Co tu jeszcze podwyższać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.