Facebook Google+ Twitter

Taksówkarze uciekają przed VAT-em

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-12-27 17:10

Do sylwestrowego balu zostało jeszcze kilka dni, ale lepiej już teraz zabezpieczyć sobie powrotną podróż do domu. W grudniu bowiem wielu taksówkarzy zawiesza działalność lub bierze urlop.

fot. Janusz Kubik/Express Ilustrowany– Na początku grudnia taksówkarze siadają z kartką i długopisem i wyliczają, ile jeszcze mogą pojeździć. Zwykle w połowie miesiąca zaczyna brakować chętnych do pracy – mówi Tadeusz Krysiak, prezes warszawskiej korporacji Halo Taxi. Wszystko przez limit przychodów, który wynosi 10 tys. euro rocznie. Do tej sumy taksówkarze, którzy rejestrują swoje podatki w kasach fiskalnych, płacą ryczałt, powyżej - muszą odprowadzać 7-procentowy podatek VAT. – Są plusy, ale minusów jest więcej. Co z tego, że będę mógł odliczać VAT od napraw samochodu, skoro podatek kosztowałby mnie rocznie prawie półtora tysiąca złotych, czyli miesięczną pensję – tłumaczy Wojciech Olszewski, warszawski taksówkarz. Poza tym kierowcy taksówek musieliby co miesiąc dodatkowo odwiedzać urząd skarbowy, by złożyć deklarację. Dlatego już w czasie minionych świąt czas oczekiwania na taksówkę w wielu miastach sięgał nawet godziny. Korporacje taksówkarskie w dużych miastach przyznają, że w okresie świąteczno-noworocznym co najmniej 30 proc. taksówkarzy bierze sobie wolne. Już teraz jest problem z zarezerwowaniem taksówki na sylwestrową noc. Dopiero po 7 rano możemy liczyć na bezproblemowe zamówienie kierowcy. Korporacje radzą, by „łapać” taksówki prosto z ulicy.

Limit przychodów na poziomie 10 tys. euro został ustalony przez rząd Leszka Millera podczas prac nad traktatem akcesyjnym do UE. Dla porównania - w Czechach wynosi on 40 tysięcy, a w Niemczech – 70 tys. euro. Taki próg dotyczy nie tylko taksówkarzy, ale również drobnych handlowców, kiosków i firm usługowych. Przelicza się go na złotówki, dlatego zmienia się on wraz z kursem euro i – jak na razie - z roku na rok jest niższy. W pierwszym roku obowiązywania przepisu limit w przeliczeniu wynosił ok. 42 tys. zł, w 2005 - 39,2 tys. zł. W tym roku może być jeszcze niższy, gdyż za 1 euro trzeba obecnie zapłacić 3,83 zł. Gdy Zyta Gilowska została ministrem finansów zapowiadała, że limit przychodów może zostać podniesiony do poziomu 35 tys. euro. Jak do tej pory skończyło się na zapowiedziach.

MK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

cierp.
  • cierp.
  • 30.12.2010 23:07

Piszą głupoty o ucieczkach przed vatem.A kto za mnie zapłaci zus 860 zł.jak wezmę niby urlop,przeciez nie mam innych dochodów.Kto da mi pensję żeby zrobic opłaty domowe i nakarmic dzieci.A kto zapłaci ubezpieczenie za samochód i za pasażerów Nw.Eksploatacja samochodu i paliwo drożeją 60 gr kilomert dojazd pod adres i kurs60gr km. na kursie poniżej 20zł jestem w plecy tz. dokładam do klienta.Z roku na rok Taxi w Warszawie schodzi na psy.Taxówek 9000 i przewozów 5000 zjeżdżają się z dzipiesami z całej Polski zabierając nam chleb.A i jeszcze rata za sam 1000zł m-c.Korporacja krzyczy działkę co miesiąc.A klienci
coraz to gorsi z mordą wyjeżdzają na kierowcę bo 2 metry za daleko od klatki oczekuję.jak zarobię 1500zł na czysto to modlę się za szczęscie jakie mnie spotkało w danym miesiącu.200 godzin w aucie na m-c.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Taksówki wrocławskie to najgorsza rzecz w miescie...Trzeba uwarzac poniewaz wiekszosc taksowek chce skroic klienta na bagatelna kwote!A to jak poruszaja sie po miescie to skandal wymuszaja ciagle pierwseznstwa dla nich sa tylko wrocławskie ulice!!!!!!Pozatym trzeba uwarzac zwłaszcza na taksowki z numeru 9191 sa zdolni nawet zaimprowizowac stłuczke aby tylko dostac pieniadze od ludzi. Zwykłe hieny!!!A wiec wcale sie nie dziwie ,ze wiekszosc ludzi chce jezdzic nielegalnym taksowkami poniewac tamci przynajmniej nie kroja ludzi jak te zwykłe dla mnie powinny byc kamery w taksowkach !!!!Paranoja!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.