Facebook Google+ Twitter

Także w Noc Świętojańską Tarnów walczy o życie studenta

Praktycznie w czasie każdej imprezy, która teraz odbywa się w Tarnowie, mieszkańcy zbierają pieniądze na leczenie chorego na białaczkę tarnowskiego studenta, Maćka Bema. I tym razem - puszczając wianki - tarnowianie pamiętali o Maćku.

Tarnowski student prawa, Maciek Bem ze swoją narzeczoną, W tym momencie nie wiedział jeszcze o swojej chorobie / Fot. z archiwum Macieja BemaŚwiętując początek lata, mało kto dzisiaj już wie, że noc z 23 na 24 czerwca, czyli Noc Świętojańska, to nie tylko świętowanie letniego przesilenia, lecz - według starosłowiańskiej tradycji - święto miłości i płodności. Według najstarszych relacji z XVI wieku Słowianie wierzyli, że właśnie w czasie letniego przesilenia słońca wzmaga się gotowość ciała do miłości, płodzenia i rodzenia.

Nasi przodkowie skakali w ten dzień (Sobótki) przez ogniska, a ich dziewczyny nad ranem puszczały na rzekach wianki. Co miało to symbolizować, wiadomo do dnia dzisiejszego. Było to więc święto ognia i wody. Stąd nazwa "Noc Kupały" (kupało to w starosłowiańskim kąpiel, zanurzenie w wodzie).

Przy promenadzie, nad tarnowskim Wątokiem, w Noc Świętojańską nie tylko występowały zespoły muzyczne, walczono także o życie Maćka / Fot. Marek CiesielczykW Tarnowie Noc Świętojańską mieszkańcy świętowali nie nad potężnym Dunajcem czy nieco mniejszą rzeką Białą, lecz małym śródmiejskim potoczkiem - Wątokiem. Kilkadziesiąt lat temu pływały tu ryby, żyły sobie spokojnie raki. W czasach PRL-u tak zanieczyszczono tę rzeczkę, iż wszystkie stworzenia wymarły. W ostatnich latach brzegi Wątoku w środku miasta zostały zabezpieczone, zbudowano nadbrzeżne promenady, a woda znowu jest na tyle czysta, że pojawiają się ryby. Już kilka lat temu jeden z radnych zaproponował - jako atrakcję turystyczną - uruchomienie gondoli, spełniających rolę miejskiej komunikacji. Być może kiedyś powstanie na Wątoku zalew, o czym myślano już kilkadziesiąt lat temu.

W tarnowskim Wątoku znowu pojawiły się ryby / Fot. Marek CiesielczykjNoc Kupały nad tarnowskim Wątokiem to nie tylko występy zespołów muzycznych, puszczanie wianków, sztuczne ognie, ale także kolejna akcja zbierania pieniędzy na leczenie chorego na białaczkę tarnowskiego studenta Maćka Bema. Od kilku tygodni (o czym już pisałem) praktycznie w czasie każdej imprezy tarnowianie walczą o życie tego chłopaka. Także Noc Świętojańska była okazją nie tylko do zabawy mieszkańców Tarnowa, ale także - przeprowadzenia kolejnej akcji zbiórki pieniędzy.

Datki można przekazywać na konto stowarzyszenia KROPLA:

BZ WBK - nr - 12 10 90 18 38 000 0000 10 11 71 912 - z dopiskiem "dla Maćka".

jeśli ktoś wpłacałby pieniądze zza granicy:
IBAN to 26 cyfr numery konta, a Swift to:
WBK PPL PP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.