Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32309 miejsce

Talary gdańskie – echa emisji

Emisja talarów gdańskich miała miejsce zaledwie kilka dni temu. Mennica Polska S.A. wybiła dukaty lokalne z wizerunkiem Lecha Wałęsy. W ten sposób uczczono 25. rocznicę przyznania pokojowej nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

 / Fot. PKO emisji talarów gdańskich było głośno na długo przed wypuszczeniem ich na rynek. O tym wydarzeniu pisano w gazetach regionalnych i ogólnopolskich, internauci komentowali emisję na forach internetowych. Pewne było jedno – wydarzenie nie przejdzie bez echa. Popyt na wszystkie 4 rodzaje dukatów: złote, srebrne, mosiężne i biokolorowe przekroczył oczekiwania organizatorów. Firmy, które zamówiły talary gdańskie sprzedawały numizmaty już dwa miesiące przed ich otrzymaniem. Im bliżej dnia emisji, tym cena każdego z nich na aukcjach internetowych rosła.

Ze względu na bardzo duże zainteresowanie, tuż przed wypuszczeniem na rynek emitent zwiększył nakład złotych talarów ze 100 do 200 sztuk. Cenę emisyjną złotego dukata ustalono na 3,050 zł, lecz cena rynkowa już sięga 5000 zł! W dniu emisji srebrnego talara można było kupić na stoisku Mennicy Polskiej S.A. na Długim Targu w Gdańsku za 240 zł. Dziś, kilka dni po emisji cena tego talara na rynku wtórnym sięga 400 zł. Wzrosła także cena dwóch obiegowych talarów o nominałach 4 i 7. Dziś za taki komplet trzeba już zapłacić ponad 35 zł, kiedy jeszcze tydzień temu sprzedawano je po 16-18 zł za dwie sztuki.

Ideą lokalnych pieniędzy jest promowanie miasta na trwałym nośniku jakim jest dukat z wizerunkiem charakterystycznym dla emitującego go miasta czy regionu. Turyści, lokalni patrioci i kolekcjonerzy nabywają je, tworząc przez to piękne kolekcje numizmatów, traktując je jako pamiątki lub jako namacalny wyraz przynależności do konkretnej „małej ojczyzny”. Do tej pory kolekcjonerzy mieli już możliwość zebrania przynajmniej kilkudziesięciu dukatów z różnych regionów kraju.

W dniu emisji talara gdańskiego przy stoisku Mennicy Polskiej w Gdańsku ustawiły się dlugie kolejki / Fot. PKTę formę promocji miast dostrzegają już władze pozostałych – nie upamiętnionych jeszcze na dukatach – regionów. Mennica Polska S.A. na rok 2009 w porozumieniu z miastami w całej Polsce zaplanowała kilkadziesiąt nowych emisji. Nie jest to zamknięta lista, gdyż słyszy się o tym, że w akcji chcą uczestniczyć nowe miasta, które w dukacie widzą duży potencjał marketingowy i promocyjny dla swojego regionu, ale także do kolejnych emisji przygotowują się i te regiony, które swojego pierwszego dukata już mają, a które zachęcone sukcesem, widzą dla siebie w tych małych krążkach możliwość promocyjnego zaistnienia na stałe w świadomości całej Polski.

Źródło:
www.dukatlokalny.pl
www.talargdanski.pl

Zobacz też: Lech Wałęsa na talarze gdańskim

W dniu emisji talara gdańskiego przy stoisku Mennicy Polskiej w Gdańsku ustawiły się dlugie kolejki / Fot. PKW dniu emisji talara gdańskiego przy stoisku Mennicy Polskiej w Gdańsku ustawiły się dlugie kolejki / Fot. PKZobacz zdjęcia z emisji talara gdańskiego - przed stoiskiem Mennicy Polskiej S.A. kolejka ustawiła się na długo przez otwarciem.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dzieki talarom gdańskim o idei dukatów lokalnych usłyszała cała Polska. W niedziele nowa emisja, tym razem w Lidzbarku Warmińskim, niebawem o tym napiszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cena kompletu 4 + 7 sięga już 50zł. Istne szaleństwo...

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Im wiecej o Gdańsku i to dobrze o Gdańsku, tym lepiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.