Facebook Google+ Twitter

Talent ze słownika

Mrągowianin Mariusz Więcek, poeta i student z Gdańska znalazł się w Słowniku Młodej Polskiej Kultury jako jeden z najbardziej charakterystycznych twórców współczesnej literatury. - Cieszę się, że pochodzę z Mrągowa - mówi Mariusz.

Mariusz jest poetą obiecującym / Fot. Katarzyna Enerlich- To dla mnie duże wyróżnienie. Cieszę się, że pochodzę właśnie z Mrągowa i chętnie o tym mówię - mówi wyróżniony.

Więcek studiuje w Gdańsku filologię polską. Wiersze pisze od wielu lat. W 2005 roku wydał debiutancki tomik poezji "Dar języków i inne przejęzyczenia". Otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska, wygrywał konkursy poetyckie. Teraz doczekał się wpisu w "Słowniku Młodej Polskiej Kultury", obok innych znanych twórców tego regionu - Bernadetty Darskiej, Joanny Wilengowskiej i Mariusza Sieniewicza z Olsztyna.
W słowniku są nazwiska również innych znanych w Polsce pisarzy.

Okładka słownika / Fot. Katarzyna Enerlich
Mariusz oraz jego mama, Beata Więcek (o której Mariusz mówi w wierszach jako o najważniejszej osobie w swym życiu), nauczycielka z Zespołu Szkół nr 4, angażują się w lokalnej inicjatywy kulturalne. - Chcemy zachęcić młodych ludzi do tego, by zamiast siedzieć przed komputerem pisali wiersze - mówi literat. Niedawno zorganizowali konkurs poetycki im. K.C. Mrongowiusza dla młodzieży szkolnej, teraz zapowiadają kolejny - tym razem dla dorosłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

W powyzszej kwestii polecam artykul Przemka Guldy z konkurencyjnej;) "GW" : http://miasta.gazeta.pl/trojmiasto/1,35611,4137391.html
A co do Wiecka, to chyba trza go w koncu dorwac na korytarzu uczelni i jakis wywiad zrobic, skoro sie staje taka osobistoscia ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Łukasz "Karnisz", dzięki za informacje o Mariuszu Więcku i jego sopockiej wygranej, bardzo mi się to przyda. Mariusz jest mrągowianinem i śledzę jego oraz innych zdolnych mieszkańców dokonania. Dzięki więc bardzo!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.05.2007 15:05

"Tesktylia bis" też nie do końca spełniają kryteria słownika, leksykonu, aczkolwiek mają takie ambicje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W kwestii "Tekstyliow" ( z 2002 roku?) zgadzam się - to bylo dosc subiektywnie opracowanie, nawet pare esejow sie znalazlo. Ale "Tekstylia bis" (2007) przyjely inna formule - sa to slownikowe hasla ulozone w kilku rozdzialach - od literatury przez film po muzyke alternatywna, czy nawet ideologie (choc ten dzial akurat - moim zdaniem - jest niedopracowany).

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.05.2007 23:23

"Tekstylia" to chyba nie jest leksykon ani słownik. Według mnie to raczej antologia, subiektywne spojrzenie na kulturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiecek wygral w niedziele slam w sopockiej Mandarynce.
Szkoda, ze tak skapo sie dla Ciebie wypowiedzial...
Plus za wspomnienie o "Tekstyliach bis" - jest to swietny leksykon, polecam wszystkim, nie tylko tym od młodej kultury!;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.