Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11834 miejsce

Talia 2014: Zakopane i Kielce najlepsze w Tarnowie

28 września 2014 roku zakończył się w Tarnowie XVIII Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. W szranki konkursowe stanęło dziewięć przedstawień. Grand Prix zdobył Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem.

Plakat XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. / Fot. materiał prasowySpektakle konkursowe przedstawiły teatry: Bagatela z Krakowa ("Prawda"), Współczesny ze Szczecina ("Zemsta"), Teatr im. Witkiewicza z Zakopanego ("Człapówki - Zakopane"), Teatr im. Osterwy z Gorzowa Wielkopolskiego ("Wesołe kumoszki z Windsoru"), Teatr im. Stefana Żeromskiego z Kielc ("Jakiś i Pupcze"), Kwadrat z Warszawy ("Ciotka Karola 3.0"), Improwizowany Hofesinka z Warszawy "Living room"), studenci IV roku Wydzialu Aktorskiego i Wydziału Reżyserii stołecznej Akademii Teatralnej ("Tonacja Blue") i gospodarze, czyli zespół Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie ("Reprodukcja"). Poza konkursem pokazano pięć spektakli, w tym "Gołą babę" Joanny Szczepkowskiej w jej wykonaniu, a w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Scena ze spektaklu Człapówki - Zakopane (pierwszy z lewej: nagrodzony za rolę w tym spektaklu Andrzej Bienias). / Fot. Ado Kasprzak;www.witkacy.plJoanna Szczepkowska przewodniczyła również jury tarnowskiego festiwalu, w którym zasiadali także: Dorota Segda, Andrzej Bart i Bartosz Szydłowski. To gremium postanowiło przyznać Grand Prix w wysokości 15 tysięcy złotych i Statuetkę Talii zespołowi Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem za spektakl "Człapówki - Zakopane" wg Andrzeja Struga wyreżyserowany przez Andrzeja Dziuka. Doceniono styl i wierność sobie.

Scena zbiorowa ze spektaklu Jakiś i Pupcze (pierwszy z prawej: nagrodzony za reżyserię Piotr Szczerski). / Fot. Michał Andrysiak; www.teatr-zeromskiego.com.plNagrodę za reżyserię w wysokości 3000 zł otrzymał Piotr Szczerski za spektakl "Jakiś i Pupcze (Smutna komedia)" w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach za wrażliwość, która pozwoliła wybrzmieć znakomitemu tekstowi, a aktorom stworzyć przejmujące kreacje i za podniesienie komedii do rangi metafizycznej. Cztery nagrody aktorskie również powędrowały do aktorów z Zakopanego i Kielc. Otrzymali je: Andrzeja Bienias z Zakopanego za magnetyzm i siłę w przedstawieniu „Człapówki - Zakopane” wg Andrzeja Struga; Zuzanna Wierzbińska z Kielc za czułość i poezję odnalezione w postaci Pupcze w spektaklu "Jakiś i Pupcze (Smutna komedia)" Hanocha Levina, Dawid Żłobiński z tego samego teatru za rolę Jakisia: za to że jego męskie "nie" uruchomiło sprężynę teatralnej wyobraźni w spektaklu "Jakiś i Pupcze (Smutna komedia)" Hanocha Levina i Joanna Kasperek z Kielc za świetny epizod, w którym pod maską błazna ukryła ludzkie zagubienie w tym samym spektaklu.

Nagrody rzeczowe (kamery cyfrowe) z życzeniami żeby wykorzystując swoje talenty wciąż ostrzyli spojrzenie na świat otrzymali: Dominika Markuszewska z Teatru im. Solskiego w Tarnowie i Krzysztof Grabowski z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przypominają się szczytne tradycje złotego wieku teatru...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.