Facebook Google+ Twitter

Talibowie zapowiadają kolejne ataki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-05 09:38

Co najmniej kilku przywódców Al-Kaidy nadal przebywa w Pakistanie.

Poinformowała o tym dziennikarzy w Peszawarze amerykańska konsul, powołując się na dane wywiadowcze świadczące, że część kierownictwa Al-Kaidy ukrywa się w Kwecie, stolicy prowincji Beludżystan.

Amerykańska konsul podkreśliła jednocześnie, że nie ma pewności, czy w Kwecie przebywa Osama bin Laden. Przywódcom Al-Kaidy ukrywającym się w Kwecie udaje się przedostawać co pewien czas do Afganistanu, by tam kierować akcjami przeciwko siłom NATO. Zdaniem amerykańskiej konsul, władze pakistańskie wiedzą o obecności przywódców Al-Kaidy w prowincji Beludżystan.

Władze w Islamabadzie określiły te wypowiedzi mianem spekulacji i zapewniły, że nikt ze ścisłego kierownictwa Al-Kaidy nie znalazł schronienia w Kwecie. Informacje przekazane przez amerykańską konsul zbiegły się z wiadomościami o planowanych przez Stany Zjednoczone lotach bezzałogowych samolotów szpiegowskich nad Beludżystanem. Samoloty te przeprowadzały wielokrotnie ataki rakietowe na domniemane kryjówki ekstremistów na pograniczu pakistańsko-afgańskim.

Pakistańscy talibowie twierdzą, że to oni dokonali piątkowego zamachu na meczet w Rawalpindi. Zginęło w nim 40 osób, w tym 16-ścioro dzieci.

Waliur Rehman, przywódca ugrupowania talibów działającego w Południowym Waziristanie poinformował, że atak jest odpowiedzią ekstremistów na prowadzoną od kilku tygodni ofensywę armii pakistańskiej na terenach graniczących z Afganistanem. Talibowie z Południowego Waziristanu zapowiedzieli, że będą kontynuowali ataki na różne cele w całym Pakistanie aż do zaprzestania przez wojsko działań zbrojnych na pograniczu. Władze w Islamabadzie poinformowały, że nie ugną się przed groźbami ekstremistów i ofensywa będzie kontynuowana.

Piątkowy zamach był wymierzony w środowisko wojskowe. Wśród zabitych znalazł się dowódca korpusu pancernego w randze generała, a także kilku innych wysokich rangą wojskowych. Zaatakowany meczet odwiedzany był przez członków korpusu oficerskiego, mieszkających w jego pobliżu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.