Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tam gdzie diabeł mówi dobranoc - czyli początki szlaku podkowca

Jola
Jola
logo projektu
Jaworki, Wojkowa, Nowe Rybie, Gruszów, Bukowiec - to pięć miejscowości, które zaczęły mieć dla mnie zupełnie nowe brzmienie. To małe osady rozrzucane na południu Polski, gdzie, jak podobno "diabeł mówi dobranoc”.

Jaworki, Wojkowa, Nowe Rybie, Gruszów, Bukowiec - to pięć miejscowości które zaczęły mieć dla mnie zupełnie nowe brzmienie. To małe osady rozrzucane na południu Polski, o których mówi się „tam diabeł mówi dobranoc”. Właśnie w tych miejscowościach powstaną - przystanki na tak zwanym „podkowcowym szlaku”.

Trudno uwierzyć, że są jeszcze w Polsce tak piękne miejsca, położone często blisko zatłoczonych turystycznych miejscowości. Tu życie toczy się zupełnie inaczej. Czas nabiera innego wymiaru. Oczy cieszą się przepięknymi widokami, ludzie się uśmiechają i życzliwie pytają „czy może w czymś pomóc".

Wszystkie te miejscowości łączy jeszcze coś, w nich znajdują się kolonie rozrodcze nietoperza podkowca małego. Jest to sympatyczny nietoperz z charakterystyczną naroślą w kształcie podkowy na nosie. Jest jednym z najbardziej zagrożonym wyginięciem gatunkiem nietoperza na świecie.

W okresie lata, tworzy tak zwane „kolonie rozrodcze”, w którym na świat przychodzą młode. Jest „wielkim koneserem sztuki”, bo na miejsca swego rozrodu wybiera budynki o wielkiej wartości historycznej. Najczęściej zasiedla strychy, pięknych kościołów, cerkwi czy dworów otoczone starymi drzewami.

Za tym małym ssakiem uganiam się od przeszło 20 lat. Od dawna chodziła mi pogłowie myśl, aby większa grupa zapaleńców mogła zobaczyć, tego ciekawego nietoperza. I tak narodził się pomysł „szlakiem podkowca”. Akcja będzie polegać, na objechaniu 10 wyznaczonych” przystanków”. Na każdym przystanku zainteresowane osoby wieczorami będą mogły liczyć nietoperze podczas wylotu, (oczywiście w sposób nieszkodliwy dla tych zwierząt.) Wyniki liczeń będą gromadzone i udostępniane poprzez interaktywną stronę internetową. Po wykonaniu liczeń we wszystkich punktach, tzw. „przystankach” na szlaku podkowca, uczestnicy uzyskają specjalny certyfikat.

Jaworki, Wojkowa, Nowe Rybie, Gruszów, Bukowiec - to pięć pierwszych przystanków. Akcja rozpocznie się w 2011 roku

Przesympatyczny Ksiądz Proboszcz z Gruszowa, dziwi się gdy przedstawiam mu idee „podkowcowego szlaku”. Naprawdę, pani myśli, że ktoś tutaj przyjedzie policzyć nietoperze?
Proszę księdza przyjedzie, na pewno przyjedzie - odpowiadam z przekonaniem.

Akcja „Szlakiem Podkowca” , jest częścią projektu „Ochrona Podkowca małego w Polsce” finansowanego przez z Unię Europejską i NFOSiGW.

Więcej informacji o projekcie znajdą państwo http://podkowiec.pronatura.org.pl/ue/

Proszę wszystkich o pomoc w rozpowszechnieniu informacji o akcji szlakiem podkowca. Jeśli popieracie akcję, proszę zamieście baner akcji (http://www.szlakiempodkowca.pl/materialy.html ) na swojej
stronie. Podkowce będą wam wdzięczne.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto