Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1295 miejsce

Tam kiedyś była Polska - wycieczka do Wołkowyska

Będąc na Białorusi miałem okazję zobaczyć, jak naprawdę wygląda ten kraj. Nie jest on taki, jakim kreują go polskie media. A więc jak jest na obszarach dawnej II RP? Przeczytajcie koniecznie!

Cerkiew w centrum miasta. / Fot. Bartłomiej KrawczykPoniedziałek. Dochodzi godzina 20 czasu polskiego. Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach. Nareszcie zostaliśmy wpuszczeni do Republiki Białorusi. W końcu! Ale nie było łatwo. Musiałem czekać całe trzy godziny. Czemu tak długo? Zanim wjedzie się do tego państwa trzeba wypełnić kilka różnych deklaracji, z których prawie wszystkie są po rosyjsku (wyjątkiem jest karta migracji, która jest także w angielskiej wersji językowej). Gdyby nie obecność Babci, która kiedyś nauczyła się tego języka, ciężko byłoby wypełnić potrzebne druczki. Koniec końców, udało się.

Celem naszej rodzinnej eskapady był Wołkowysk (Volkovysk/Wavkavysk). Jest to miejscowość z ok. 48 tysiącami mieszkańców, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1005. Dlaczego akurat to miasto? Ponieważ "połknęło" ono Grudy - małą wioskę, z której pochodzi moja Babcia. To dla niej została zorganizowana ta wyprawa. Mieszkając w Zgorzelcu Babcia nie ma zbyt często okazji by powrócić do swojej małej ojczyzny. Ostatni raz w rodzinnych stronach była 20 lat temu. Dla mnie była to pierwsza taka podróż. Ale warto było.

 / Fot. Bartłomiej KrawczykPierwsza rzecz, jaka zwraca naszą uwagę tuż po przekroczeniu granicy, to ogromna przestrzeń. Droga z Bobrownik do Wołkowyska jest w bardzo dobrym stanie, nie ma na niej praktycznie ruchu, a dookoła widać rozległe pola, w oddali piękne, gęste,zielone lasy i sporadycznie małe, drewniane, kolorowe, stare (pamiętające zapewne czasy, kiedy ziemie te należały do Polski) domki, w większości chyba opuszczone. Od czasu do czasu zobaczyć można małe lecz kolorowe i zadbane przystanki autobusowe. Jako, że cel naszej podróży nie jest daleko od granicy, szybko dojechaliśmy na miejsce, znaleźliśmy odpowiedni adres, przywitaliśmy z rodziną i... poszliśmy spać.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

janysz22
  • janysz22
  • 23.06.2011 08:10

napisałeś Waść prawdę. Tak było w ub. roku. Jedz dzisiaj porozmawiaj o życiu przeciętnego mieszkańca. Łukaszenka tak zreformował, że głód zagląda wszystkim za wyjątkiem rządzących i milicji

Komentarz został ukrytyrozwiń
ELŻBIETA DAUKSZA-MARKIEWICZ
  • ELŻBIETA DAUKSZA-MARKIEWICZ
  • 26.04.2011 01:53

MOJA BABCIA HELENA ROWNIEŻ POCHODZIŁA Z TEJ WIOSKI...W KOSCIELE W WOŁKOWYSKU BRAŁA ŚLUB..Z DZIADKIEM JULIANEM..CHCIAŁABYM KIEDYŚ ODWIEDZIĆ TO MIEJSCE..POCZUĆ NIEZWYKŁY KLIMAT.GRATULUJĘ PANU ŚWIETNEGO TEKSTU.POZDRAWIAM..I TROSZKĘ ZAZDROSZCZĘ TYCH WRAŻEŃ..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Polska, Białoruś, Litwa, Łotwa no i oczywiście Ukraina (choć pod inną nazwą) były pierwszą i kilkusetletnią Unią Europejską. Polska miała lepszy model prowadzenia wojny. Gdy sąsiad ostrzył sobie zęby na Polskę, to jej król ofiarował mu córkę za żonę, pół królestwa i posadę na dworze, pod warunkiem, że przyłączy swoją armię do polskiej. Czy Trocki, Stalin lub Hitler nie mogli się czegoś od nas nauczyć?
Nie nauczyli się, zdechli jak psy a ich cesarstwa rozsypały się w proch biedy i chorób zakaźnych.
Gdyby nasi wrogowie z sąsiedztwa i od wewnętrz nie nękali Polski i nie podburzali naszych braci to Unia Lubelska jeszczeby trwała!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy reportaż. Białoruś nieco inna niż w obiegowej opinii. W dodatku to nasze przedwojenne ziemie i warto o nich pisać.
+5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo interesujący tekst./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Nie wolno nam zapomnieć o Kresach. To nasze dziedzictwo. To dziedzictwo I Rzeczpospolitej. Nawet jeśli te ziemie dziś administracyjnie nie leżą w Polsce to dalej leżą na terenie dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Powinniśmy dbać by polski pierwiastek tych ziem nigdy nie zaginął. Bądźmy tam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

gratuluje pięknego tekstu , pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.