Facebook Google+ Twitter

Tam odbywała się rewolucja! Tam ginęli ludzie

Najbardziej znane areny rewolucji światowych. Miejsca, które stały się symbolem buntu, walki o wolność i równość. To właśnie tam wylewali swoją krew protestujący, to właśnie tam ginęli w imię swojego kraju.

Rewolucja to przede wszystkim głośne hasło i nadzieja na zmiany. Niemniej jednak to również śmiertelna machina, która zabiera życie tysiącom. Taka rosyjska ruletka, w której nigdy nic nie wiadomo. Na przestrzeni wieków mamy niejeden przykład udanego, mniej udanego, czasem wcale nieszczęśliwego scenariusza rewolucji. Niekiedy porażka, czasem zwycięstwo. Można jednak dostrzec pewną prawidłowość - wszystkie powstania, rewolty, rebelie odbywały się zawsze na ulicy. Wybrany przez rewolucjonistów plac, jakaś szczególna ulica lub skwer. To tam starzy i młodzi, mężczyźni i kobiety, bogaci i biedni łączyli się w jedno, walcząc o wspólny cel. Te miejsca stały się symbolem buntu, walki o wolność i równość. Stały się powszechną legendą i świętością.

Plac Tahrir w Kairze. Miejsce egipskiego zwycięstwa

Plac Tahrir / Fot. yamaha_gangsta,http://flickr.com/photos/58797763@N04/5409671379,cc-by-2.0W świetle ostatnich wydarzeń plac Tahrir zrobił międzynarodową karierę. Właśnie to miejsce jest symbolem dymisji długoletniego tyrana Hosniego Mubaraka, metaforą zwycięstwa Arabskiej Wiosny Ludów w Egipcie, impulsem do walki z dyktatorskimi reżimami w innych państwach arabskich. Plac Tahrir jest również wielką nekropolią. Wiele ofiar egipskiej rewolucji spotkało się w tym miejscu ze śmiercią.

Tymczasem at-Tahrir jest znany od dawna w Egipcie, jako tradycyjnym miejscem zamieszek i protestów. W dniach 18-19 stycznia 1977 roku doszło tam do manifestacji przeciwko polityce gospodarczej ówczesnego prezydenta Anwara Sadata. Zamieszki zabrały życie 79 osobom. W latach 90. w budynku Wadi el-Nil wybuchła bomba podłożona przez islamskich radykałów. We wrześniu 1997 eksploduje tam kolejna bomba, która zabrała życie 9 niemieckich turystów. W marcu 2003 plac Tahrir był miejscem protestów przeciwko wojnie w Iraku. Uwieńczeniem rewolucyjnej kariery placu Wyzwolenia był luty 2011 roku, kiedy rewolucja w Egipcie zwołała na plac więcej niż milion osób.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

POLAK
  • POLAK
  • 19.02.2011 05:30

Myślę, że teraz przyszedł czas Czarnego Lądu. tak pogardzanego. I wykorzystywanego przez Białego Człowieka. Oby tylko nie zaprzepaścili tej okazji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.