Facebook Google+ Twitter

Tam warto zajrzeć: Mielnik

Nadbużański Mielnik to najbardziej wysunięta na południe część Podlasia. Mimo schyłku wakacji warto się tam wybrać, choćby na jesienny weekend. Specyficzny mikroklimat, bogactwo lasów i czyste powietrze gwarantują udany wypoczynek.

Wzmianki o Mielniku sięgają XI wieku. Niegdyś położony był przy dwóch szlakach handlowych: rzeką Bug, łączącą Gdańsk i Lwów oraz drogą z Wilna do Krakowa. Znany był również z kopalń kredy. Z czasem z miasta handlowego zaczął się przekształcać w region typowo rolniczy. Było to w dużym stopniu związane z wybudowaniem nowego mostu na Bugu w okolicach Siemiatycz.

Bogata historia sprawia, że Mielnik jest skarbnicą wielu zabytków. – Na szczególną uwagę zasługuje grodzisko z XI w i góra Zamkowa z ruinami XV wiecznego kościoła. Ze szczytu wzgórza rozpościera się wspaniały widok na osadę i rzeką Bug. Nie można pominąć wspaniałej, zabytkowej cerkwi czy kościoła, a już na pewno miłych wrażeń estetycznych dostarczy wizyta w galerii „Vava” mieszczącej się w dawnej synagodze – poleca Jolanta Galecka z Informacji Turystycznej przy Departamencie Turystyki i Sportu UM w Mielniku. Dodatkowo warto zwiedzić jedyną obecnie otwartą kopalnię kredy.

Mielnik to wymarzone miejsce dla miłośników przyrody. Leży na skraju Puszczy Mielnickiej – dużych, pełnych grzybów lasów ciągnących się daleko na Wschód. Znajdują się tu rezerwaty z unikalną w naszym klimacie roślinnością pontyjską, rzadkie gatunki kolorowych kwiatów pochodzące z Europy południowej, stepów czarnomorskich oraz ukraińskich . Wielbiciele pieszych wędrówek czy rowerowych wycieczek, przy odrobinie szczęścia mogą spotkać sarnę, jelenia czy dzika.

Magnesem przyciągającym turystów, lubiących aktywny wypoczynek jest rzeka Bug. – To prawdziwy raj dla wędkarzy – zachwala Jolanta Galecka. – Zapach słońca i tataraku, a do tego bogate w ryby łowiska zapewniają zawsze udane połowy. Ta dzika rzeka dostarczy również niezapomnianych wrażeń amatorom spływów kajakowych. Malownicza trasa spływu pozwoli nacieszyć oczy pięknymi obrazami, przeżywając przy tym dreszczyk emocji. Nie mniej atrakcyjne są przejażdżki statkiem, podczas których zapierają dech w piersiach mijane krajobrazy. Nie ma nic wspanialszego jak wypoczynek na wodzie, słońce i wiatr we włosach, bryzgi wody na twarzy. Tego się nie zapomina.

Mielnik zapewnia też wiele innych atrakcji. Ogniska z pieczeniem dzika i barana, kuligi, polowania, grzybobrania czy dyskoteki przyciągają co roku wielu turystów spragnionych atrakcyjnego wypoczynku na łonie natury.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.