Facebook Google+ Twitter

Tańce izraelskie

Powstały po to, by dawać radość z bycia razem i by mogli tańczyć je zwykli ludzie. O czym mowa? O tańcach izraelskich. Choć powstały stosunkowo niedawno, ich korzenie sięgają czasów biblijnych.

Skąd się to wzięło?
Żydzi mieszkający w diasporze zapożyczali wiele z lokalnych tańców ludowych. „Matką” wszystkich tańców jest rumuńska hora czyli charakterystyczny krąg taneczny, na bazie którego tworzono choreografie. Do tego doszły elementy z innych tańców. Pojawiły się min. motywy greckie, latynoskie, a także mimo oporów choreografów, elementy z tańców chasydzkich. Znaleźć w nich można również elementy krakowiaka, czy mazura.
Początki nowoczesnych tańców izraelskich to lata dwudzieste XX w. aczkolwiek osadnicy tańczyli horę wokół kibucowych ognisk już kilkadziesiąt lat wcześniej. Przyszłe nowe państwo miało mieć coś niezwiązanego z dawną kulturą. Dlatego też tańce izraelskie zostały osadzone w tradycji, ale zdecydowanie odróżniały się od tańców żydowskich tańczonych w diasporze. Żydzi wracając do Izraela świata przywozili ze sobą inspiracje z różnych stron świata. Dlatego też w tańcach izraelskich można znaleźć muzykę klezmerską, grecką, bałkańska, turecką, czy arabską. Nie brakuje też hip hopu, z którego wywodzą się również niektóre kroki.

 / Fot. Marcin KoźlińskiTańce izraelskie w przeciwieństwie do innych tańców ludowych nie są anonimowe. Podczas gdy ścisły związek choreografa z jego dziełem nie został w wielu z nich udokumentowany i przypisany konkretnemu twórcy, w izraelskich każdy taniec związany jest z konkretnym utworem muzycznym, do którego choreograf stworzył unikalne sekwencje kroków.
Muzyka może być dowolna: ludowa grana na tradycyjnych instrumentach, nowoczesne popowe rytmy czy wręcz melodie zapożyczone z innych kultur. Bardzo popularne są układy do arabskich przebojów.
Poza horą wywodzącą się z Europy, drugim charakterystycznym stylem tanecznym jest tzw. debka. Debka to arabski taniec przywieziony przez Żydów jemeńskich. Przez wielu uważany za „najbardziej izraelski” jako, że pochodzi z Bliskiego Wschodu. Debki charakteryzują się małymi krokami. Wzięło się to stąd, że Żydom w Jemenie nie wolno było tańczyć publicznie. Tańczyli oni w swoich domach , nie zajmując zbyt dużo przestrzeni, której do tańca po prostu nie mieli.

Jak to się robi?
 / Fot. Marcin KoźlińskiW tańcach izraelskich znajdziemy sekwencje kroków. Kroki te mają swoje zwyczajowe łatwe do zapamiętania nazwy, z nich tworzy się choreografie. Nauka tańca dla początkujących polega na poznaniu właśnie tych podstawowych kroków. Przykładowo: na hasło mayim każdy tańczący wie, że ma wykonać charakterystyczne przeplatanie nóg w lewą stronę. Tak jak osiem nut w oktawie wystarczy do zagrania melodii, tak tu znajomość kilku podstawowych kroków daje możliwość odpowiedniego zatańczenia i cieszenia się tańcem.

Tańce izraelskie to nie tylko tańce w kręgu ale też w liniach i parach. Tańce liniowe przypominają nieco amerykańskie tańce ludowe gdzie wszyscy tańczący skierowani są twarzami w tym samym kierunku. Tańce w parach to, w większości przypadków, korowód par jak w polonezie. Są też tańce mieszane łączące elementy tańców w kręgu i tańców parowych, ze zmianami partnerów.

Ktoś może zapytać jaka to frajda kiedy wszyscy tańczą te same kroki. Cóż… kroki może te same, ale każdy tańczy je po swojemu. Jedni wolą tańczyć oszczędnie, inni energicznie, jedni płynnie i baletowo, a inni szybkimi ostrymi ruchami.. Tu nikt nikogo nie ocenia, każdy tańczy dla siebie. I chyba właśnie na tym polega magia tańca.

Warto dodać, że tańce izraelskie to współczesne tańce ludowe. Nie są one pamiątkami z przeszłości, ale żywymi, ciągle rozwijającymi się i ewoluującymi tańcami tańczonymi na co dzień i od święta przez zwykłych obywateli Państwa Izrael. O pasjonatach na całym świecie nie wspominając. Warsztaty i seminaria tańców izraelskich prowadzone są na całym świecie. Choreografowie chętnie przyjeżdżają na nie, więc tanecznych nowinek można nauczyć się bezpośrednio od ich twórcy.Gdzie się tańczy, kto to tańczy?
 / Fot. Marcin KoźlińskiTańce izraelskie tańczone są od Argentyny po Tajwan przez ludzi różnych ras, religii i zawodów. Ich siła polega na tym, że posiadają ogromny potencjał i każdy może znaleźć coś dla siebie. Zarówno miłośnicy szybkich, energetycznych rytmów jak i ci, którzy wolą refleksyjne, wolne utwory. I choć w dużej mierze tańce izraelskie są tańcami świeckimi, istnieje też dosyć dużo tańców opartych na tekstach biblijnych, bądź tradycyjnych pieśniach czy modlitwach żydowskich, bardzo często wykonywanych we współczesnej aranżacji. Tańce izraelskie tańczy się na kilku poziomach trudności, od tańców podstawowych, których mogą uczyć się małe dzieci, po bardziej skomplikowane układy. Tańce te to także spora dawka pozytywnej energii, którą możemy czerpać ze wspólnego tańca i wspólnej zabawy.

Autor amatorsko tańczy w grupie "Yachad" z Warszawy http://www.israelidances.pl

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.