Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21222 miejsce

Tandetne bałwanki i sztuczne choinki, czyli świąteczna gorączka w listopadzie

Wrocławscy internauci apelują: "Uwolnijmy listopad od świąt". Chcąc położyć kres zalewającym radio i telewizję bożonarodzeniowym spotom oraz handlowcom lansującym gwiazdkowe gadżety zaraz po Zaduszkach, opublikowali w internecie "Manifest Grudniowy".

screen / Fot. Manifest GrudniowyManifest pojawił się 5 listopada. Do tej pory poparło go już ponad 5 tys. osób. To apel do polskich handlowców, by wstrzymali się z promowaniem Bożego Narodzenia do początku grudnia. W niektórych supermarketach święta zaczynają się już 2 listopada. Wtedy znikające z witryn znicze zastępowane są tandetnymi bałwankami, Mikołajami o zaokrąglonych brzuszkach. czerwononosymi reniferami i milionami innych gadżetów. Na sklepowych półkach pojawiają się sztuczne drzewka, bombki i łańcuchy.

"Jak co roku na przełomie października i listopada rozpoczynacie świąteczną batalię o nasze portfele. Batalię nierówną, gdyż nie możemy się w żaden sposób bronić przed atakującą nas całymi tygodniami pseudowigilijną atmosferą" - czytamy w piśmie.

Organizatorzy akcji przedstawiają się jako grupa młodych ludzi, "których tak jak wiele innych osób, denerwuje nachalność i schematyczność świątecznego marketingu - 3 listopada znikają znicze, czwartego pojawiają się bombki". Pragną jednak zachować anonimowość. Zapytani skąd pomysł na taką inicjatywę odpowiadają: - Z życia. Na pewno wielu z nas spotkało się w rozmowach ze znajomymi czy rodziną, stwierdzeniami, że to za szybko, że to już, że powinno się to ograniczyć. My to po prostu spisaliśmy i ogłosiliśmy publicznie. Skorzystaliśmy z faktu, że internet jest wspaniałym medium, dzięki któremu jedna osoba może w tydzień trafić do jednego miliona osób. Zależy nam na pobudzaniu inicjatyw oddolnych, na przywróceniu wiary w to, że każdy głos może coś zmienić. Z tym też będzie powiązany nasz kolejny projekt, który już niedługo ujrzy światło dzienne. Będzie to jeszcze bardziej rozległa akcja obywatelska, która pomoże w realizacji małych inicjatyw społecznych".

Po podsumowaniu przedsięwzięcia (początek grudnia) planują przesłanie manifestu do władz, które, jak mają nadzieję, podejmą inicjatywę ograniczającą zbyt rozrzutne wykorzystywanie świątecznych ozdób.

Rysunek satyryczny, przesłany do organizatorów przez internautę popierającego manifest / Fot. cezarykrysztopa@wp.pl"Zapewniamy Was – święta obchodzi się od kilkuset lat więc doskonale pamiętamy o tym, kiedy trzeba kupić prezenty i ozdoby choinkowe. Możecie być jednak pewni, że nie zrobimy tego w październiku, ani nawet w listopadzie. Zbyt natarczywy świąteczny marketing może natomiast odnieść odwrotny skutek. Święta całkiem nam obrzydną" - czytamy w innej części manifestu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Co to meritum sprawy. Od tysięcy lat dni te (Świąt grudniowych, Saturnaliów czy Świąt Bożego Narodzenia itd) są świętowane przez ludzi jako obchodzenie zakończenia roku mijającego i nadejście roku przyszłego, czas na refleksję nad minionym rokiem i obdarowywanie się prezentami. Święta te, jak wiele innych, są powiązane z porami natury i powinny być świętowane w grudniu, jak sama nazwa mówi a nie w listopadzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Draganek,
po pierwsze - do autorów manifestu dotarłam jak najbardziej, wymieniłam z nimi kilka maili, zadałam kilka pytań, a artykule przytoczone są ich wypowiedzi. A jeśli pragnęli oni zostać anonimowi to zgodnie z zasadami etyki dziennikarskiej nie mogłam odbierać im tego prawa :) Skoro akurat w serwisie link nie mieli przyjemności zamieszczać swoich imion i nazwisk to nie miałam najmniejszego powodu żeby naciskać :]
Po drugie - owszem, rysunek został opublikowany za zgodną autora, który przesłał go zaznaczając, iż możemy go wstawić jeśli jako źródło podamy adres mailowy ze stopki szkicu - i tak właśnie uczyniliśmy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak wyżej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważny temat o którym jeszcze będzie głośno,ale artykuł wg mnie mierny-szkoda że nie dotarłaś do organizatorów/inicjatorów tej akcji obywatelskiej by dowiedziec się więcej-artykuł byłby ciekawszy...Podobno chcą zostac anonimowi,a dzisiaj w Dzień dobry TVN jeden z pomysłodawców wystąpił całkiem nieanonimowo nagłaśniając akcję ;) .... I jeszcze jedno pytanko-czy ten rysunek został zamieszczony za zgodą właściciela?Nie opisano nawet źródła skąd pochodzi....(-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) za dostrzeżenie problemu.
W USA już od września sprzedawano i reklamowano gadżety na Hallowen, następnego dnia po świecie już można wszędzie kupić czapeczki mikołajki, plastikowe, świecące bałwany oraz świąteczną coca-colę. Wszędzie w sklepach pełno plastikowego, świątecznego szajsu, Amerykanie lubują się w tym. Porównując się ze Stanami, powinniśmy się cieszyć, że nie mamy tych ozdób w sklepach przez cały rok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To przykład wpływu reklam w ogóle.
Świadczy o braku dystansu do nich, co potwierdza, że działają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
Śmieszą mnie te wszystkie wystawy. Niedługo dojdziemy sytuację, gdzie ozdoby będą przez cały rok. Na przemian bożonarodzeniowe i wielkanocne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja lubie swieta w sklepach. Ok, sierpien to SPORA przesada. Ale listopad? Ja to lubie. Lubie swieta, ich klimat. Zarowno od strony "rodzinnej" jak i tej zewnetrznej, objawiajacej sie w ozdobach.
Niedawno probowalam zrobic maly wywiad srodowiskowy wypytujac znajomych dlaczego denerwuja ich ozdoby choinkowe w sklepach na miesiac przed Wigilia. Odpowiedzi brzmialy: "bo nie lubie swiat", "bo swieta to obluda" itd. I zaczelam sie zastanawiac, czy to wina ozdob, czy moze ludzi?:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eeeech, to ja rzucam dziś nowe hasło : Uwolnijmy handel od reklam !
i drugie hasło: Uwolnijmy internet od reklam !
A co mi tam,
i trzecie hasło: Uwolnijmy się od stero_typów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.