Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2023 miejsce

Tango - grzeszny taniec dla zbłąkanych dusz

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-05 18:27

Sto lat temu tango zagościło na europejskich salonach. Rozbudziło ukryte namiętności, wznieciło ogień w sercach kochanków, zafascynowało i oburzyło. Tak jest do dzisiaj. Na czym polega magia tego tańca?

Tango to taniec ulicy. Jego nazwa pochodzi od słów "cum - tan - go". Tak śpiewali afrykańscy niewolnicy, tańcząc w rytm bębnów Candombe na ulicach Ameryki Południowej. Zresztą definicja tanga dokładnie tłumaczy jego pochodzenie. Jest to "zebranie nowo przybyłych murzynów afrykańskiego pochodzenia, w czasie którego tańczy się w rytm bębnów i pałek".

 / Fot. Cezaro de Luca PAP/EPAW XVIII wieku tango przeniosło się z ulic Argentyny do miejscowych spelun i domów publicznych. Od początku znalazło swoich zwolenników i zagorzałych przeciwników. Namiętności i dramaty na parkiecie były czymś nowym i nieprzyzwoitym, jak na tamte czasy. Dlatego tango wzbudziło niepokój wśród salonowych gości. Tańczono je wszędzie, choć bulwersowało. Obawiano się demoralizacji społeczeństwa, głoszono sodomę i gomorę. Pius X potępił taniec, uznając go za obrzęd grzeszników. Sprzeczny charakter tanga odczuwalny był na każdym kroku. Może dlatego taniec ten, zyskał sobie tak ogromną popularność. Pół wieku później namiętne dźwięki i erotyczne akcenty trafiły do Europy. W 1910 do Francji przyjechał Ricardo Güiraldes, aby zatańczyć tango na oczach paryskich dostojników. Od razu "grzeszny" taniec zyskał sobie popularność i akceptację na europejskich salonach. Od tej pory nic nie mogło powstrzymać fali namiętności i fascynacji, która zalała serca Europejczyków.

Tango...taniec dla zbłąkanych dusz / Fot. Beatrice Murch (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tango_Lesson_with_Guardia_Tanguera_08.jpg)Wszystko dlatego, że tango to taniec pełen emocji. Jest on przede wszystkim kłótnią kochanków. Można sobie pokrzyczeć, wyładować złość a nawet rozstać się. Ale można też zatańczyć. Ponieważ taniec jest najlepszym sposobem na rozładowanie emocji. A w tangu od ich nadmiaru aż iskrzy. Przesycony erotyzmem, dominacją i namiętnością taniec, elektryzuje partnerów bez względu na wiek, stopień zażyłości, czy status społeczny. Tango to pionowy wyraz poziomych pragnień. Trzy minut pojedynku kobiety i mężczyzny staje się dla partnerów wiecznością. Tango jest wewnętrzną walką. Chciałeś/aś kiedyś uciec, ale coś cię zatrzymywało? Takie właśnie jest tango. To głęboki wir tęsknoty i odwieczna potrzeba wolności.

Namiętność i pasja...oto tango / Fot. Jonathan Lewis (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Buenos_Aires_Tango.jpg) W Polsce tango pojawiło się w roku 1913. Lucyna Messal i Józef Redo po raz pierwszy zatańczyli je w spektaklu "Targ na dziewczęta". To był początek polskiej mody na tango. Później w naszym kraju zorganizowano pierwsze milongi, czyli tangowe spotkania taneczne. Ta najpopularniejsza odmiana tanga, szybko znalazła pierwszych pasjonatów. Dziś Warszawa, Wrocław, Kraków i Katowice to prawdziwe centra tanga argentyńskiego. Ale do tanga trzeba dojrzeć. Na ogólnopolskich milongach średnia wieku wynosi 40 lat. To dlatego, że każdy krok tanga trzeba przemyśleć i poukładać. A to nie jest łatwe. Nauka tańca namiętności wymaga wysiłku, cierpliwości i świadomości ciała oraz umysłu.

Chciałeś kiedyś uciec? W tangu nie ma ucieczki, jest emocja / Fot. GdV (http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tango_Boca.jpg)Jednak liczba zainteresowanych kursami tańca wzrasta, bo tango pozwala, aby przez milczenie podzielić się swoimi troskami. Na milongi przychodzą osoby, które się nie znają, nic o sobie nie wiedzą. Ale przełamują swoje opory, przywierają do siebie ciałami i uważnie stawiają pierwsze wspólne kroki. Emocja jak żadna inna. Tango to grzeszny, cielesny, namiętny taniec. Ale jest ukojeniem dla zbłąkanych dusz. Miłość i nienawiść, radość i smutek, szczęście i dramat. Takie właśnie jest tango. Kiedy poszłam na kurs tańca, bliskość, jakiej wymaga ten taniec była dla mnie przestrzenią nie do przebycia. Po kilku miesiącach tango stało się lekiem na całe zło.

Źródła:
http://tango68pl.webpark.pl/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Historia_tanga

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nawet niejedna nuta Lechu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto nie lubi tanga, jest w nim nuta erotyzmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 za tekst, bardzo ciekawy, a Beacie dzięki za linki. Obejrzałam, posłuchałam i humor mi się poprawił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grzeszny taniec dla zbłąkanych dusz...

Twych przenajsłodszych pieszczot nigdy, przenigdy nie zapomnę
Ani Twych ust gorących, ni słów miłością tchnących...
Pamiętam Twoje oczy dzikie z rozkoszy nieprzytomne
Rozwarte i ogromne
Tak, jakby to bylo dziś...

Pamietam Twoje Oczy ... i

http://www.youtube.com/watch?v=Fa9k8ff3l8c&feature=PlayList&p=C0E2F6ED5F2ABFB6&index=0&playnext=1

Za tekst przesyłam *5))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst:))))))))))) 5!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.