Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18083 miejsce

"Tango to nałóg". Trwa Światowy Festiwal Tanga w Buenos Aires

"W tangu o wszystkim się zapomina, wszystko przestaje boleć, tylko by się tańczyło, tańczyło" - pisze Wiesław Myśliwski w książce "Widnokrąg". W Argentynie trwa właśnie 18-dniowy ekscytujący festiwal tanga.

Tango - everystockphoto.com / Fot. http://everystockphoto.com/photo.php?imageId=2277873Któż z nas nie zna wspaniałej sceny z "Zapachu kobiety", w której Al Pacino, grający niewidomego emerytowanego oficera, tańczy tango z nowo poznaną młodą kobietą? Tutaj widać wszystko, co w tangu najważniejsze. Bliskość, improwizację, pasję, uczucie.

Taniec ten narodził się na przedmieściach Buenos Aires, w biednych dzielnicach, w barach i domach publicznych (hiszp. prostíbulos) jako muzyka miejskiej biedoty. Kojarzony jest z zadymionymi lokalami w podziemiach, gdzie przy dźwiękach akordeonu przesiadują ludzie z argentyńskich przedmieść z cygarami w kąciku ust. Dziś może się wydawać dziwne, że pierwotnie tańczono tango na ulicach, tylko w męskim gronie, a za nieobyczajne uważano, by tańczyła je kobieta z wyższych sfer.

Festiwal narodowy


Mówiło się, że Argentyńczycy oddychają w rytmie tanga i to stwierdzenie najlepiej oddaje rolę, jaką tango odgrywało i wciąż odgrywa w kulturze tego kraju. Staje się ucieleśnieniem pasji i wszechogarniającej zmysłowości.

Festiwal, na który zjeżdżają się wszyscy sympatycy i pasjonaci tanga trwa od 13 sierpnia przez 18 dni.

Organizatorzy na oficjalnej stronie festiwalu Mundial de Tango zapewniają, że jest to "największa na świecie impreza, której motywem przewodnim jest tango". W zasadzie są to dwie imprezy w jednej.

Rozpoczyna się 9-dniowym La Festival, podczas którego odbywają się występy, recitale, warsztaty i milongi. Następnie rozpoczyna się Mundial de Tango - mistrzostwa świata w tangu, w których udział biorą najlepsi tancerze na świecie.

"Sierpień to miesiąc tanga" - mówi minister kultury, Hernan Lombardi, o czym donosi lonelyplanet.com. Główna atrakcją są milongi na otwartym powietrzu w dzielnicach Buenos Aires. Organizatorzy mają nadzieję, że 18-dniowy maraton przywróci tangu pozycję numer jeden w Argentynie.

Udział w milondze otwarcia jest zawsze za darmo. Wszystkie inne zajęcia i warsztaty odbywają się codziennie na ulicach Buenos Aires.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie trzeba jechać do Buenos, w Polsce też są tangowe festiwale: link oraz milongi: link
Ja wolę pokaz tanga "niefilmowego" - choćby to: http://www.youtube.com/watch?v=SnWO_8f-1O0

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Bo do tanga trzeba dwojga..." :) świetny tekst!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję ;)
Rzeczywiście, Linda z Włodarczyk (która miała wtedy 16 lat!!!) i Gere z Lopez też wyszli z tanga z twarzą ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* za tekst i za ilustrację z You Tube. Ps. Bogusław Linda i Agnieszka Włodarczyk też nienajgorzej odtańczyli tango.

Komentarz został ukrytyrozwiń

super się czyta, a przy okazji się czegoś dowiedziałem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.