Facebook Google+ Twitter

Tanie linie wożą pasażerów uszkodzonymi samolotami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-18 12:32

Linie lotnicze wożą pasażerów po Europie uszkodzonymi samolotami - alarmuje brytyjski dziennik "The Independent". Okazuje się, że raporty o zauważonych defektach i awariach piloci składają dopiero po zakończeniu dnia pracy, albo w drodze do macierzystego lotniska.

Powołując się na zestawienia sporządzone przez mechaników firm remontowych, "The Independent" podaje, że 80 do 90 procent awarii zgłaszanych jest dopiero po powrocie maszyny na macierzyste lotnisko. Dotyczy to również takich awarii jak wycieki płynu hamulcowego i utrata szczelności kabiny pasażerskiej.

Zgłoszenie awarii na macierzystym lotnisku pozwala linii utrzymać rozkład lotów, zaoszczędzić na wynajęciu ekipy remontowej w obcym porcie lotniczym oraz przeprowadzić naprawę przez własnych mechaników, którzy najlepiej znają samolot. Są to ewidentne korzyści dla przewoźnika, ale osiągnięte kosztem zagrożenia życia pasażerów i załogi.

Analizę zgłaszanych awarii przeprowadzili członkowie Międzynarodowego Zrzeszenia Mechaników Lotniczych - AEI, do którego należy ponad 45 tysięcy specjalistów. Przeglądali oni książki pokładowe samolotów. Jeden z mechaników przejrzał 40 książek pokładowych obejmujących 3 tysiące lotów i stwierdził, że 90 procent awarii zostało zgłoszonych dopiero po ostatnim locie danego dnia, kiedy samolot wrócił na macierzyste lotnisko.

Mechanicy kontrolowali książki pokładowe dyskretnie, bowiem jest to obowiązek krajowych instytucji nadzoru ruchu lotniczego. Jednak według cytowanego przez "The Independent", sekretarza generalnego zrzeszenia AEI, Freda Bruggemana, „instytucje kontrolujące ułożyły sobie wygodne stosunki z przewoźnikami i nie traktują poważnie względów bezpieczeństwa".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.