Facebook Google+ Twitter

Tanie loty coraz droższe

Linie lotnicze Ryanair po raz kolejny podwyższyły opłaty za bagaż, check in na lotnisku oraz za opłatę kartą. Ta kolejna już podwyżka w ciągu ostatniego roku, może spowodować, że mniej osób zdecyduje się na powrót do domu na Wielkanoc.

Samolot Boeing 737-200 należący do tanich linii lotniczych Ryanair / Fot. Adrian Pingstone"Tanie linie lotnicze Ryanair" - tak sobie myślałem jeszcze dwa lata temu zamawiając jeden z pierwszych biletów do domu. Jednak teraz, patrząc na ceny biletów, łapię się za głowę. Choć nie chodzi o cenę samego biletu, gdyż ten może kosztować nawet symboliczną złotówkę. To po doliczeniu opłat lotniskowych, opłaty za check in lotniskowy, bagaż i kartę wychodzi o wiele więcej.

Ryanair w porównaniu do linii typu LOT czy British Airways jest rzeczywiście tani. Jednak ceny linii Easy Jet czy Wizzair są częściej łatwiejsze do przełknięcia. Problemem jest bardzo mała liczba lotów tych linii z Anglii do Polski. Przykładowo linia Wizzair ma bogatą ofertę lotów do Szwecji i Szkocji i są one dużo tańsze, nawet w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Starym jak świat wytłumaczeniem jest wzrost ceny paliwa. Jednak, jak wiemy, paliwo w ostatnim czasie tanieje a ceny lotów nie (notabene tak samo jak ceny przewozu w taksówkach). Co więcej, po raz kolejny w ciągu roku zwiększono opłatę za bagaż, check in oraz kartę. Jedyną linią, która podwyższyła owe opłaty tak diametralnie jest 'tani' Ryanair. Chciałbym pokazać jak w przeciągu niecałego roku zmieniły się te opłaty.

Wszystkie bilety kupiłem przez internet, płacąc kartą kredytową (cały czas tą samą). Bilety są w jedną stronę. Choć trzeba zaznaczyć, że nie ma większego znaczenia czy bilet jest kupowany w jedną czy w obie strony. Gdy kupuje się bilet w dwie strony opłata jest po prostu podwójna, nawet opłata za płatność kartą, co jest śmieszne wg mnie. Oczywiście nie należy zwracać uwagi na total fare (opłata za bilet) oraz taxes, fees and charges (opłaty lotniskowe), gdyż bilety były kupowane w różnych okresach i nie są z tych samych lotnisk. Należy dodać, że opłata za bagaż jak i inne dodatkowe nie zmieniają się wraz z lotniskiem. Ceny są podane w funtach, którego kurs na dzień dzisiejszy wynosi 1 funt - 5,00 zł.

Payment Details (10 kwiecień 2008 )
9.99 GBP Total Fare
35.46 GBP Taxes, Fees & Charges
6.00 GBP Passenger Fee: BAG (opłata za bagaż)
3.00 GBP Passenger Fee: Airport Check in (check in na lotnisku)
1.00 GBP Passenger Fee: Debit Card Fee (opłata za kartę)

Payment Details (28 wrzesień 2008)
29.99 GBP Total Fare
25.71 GBP Taxes, Fees & Charges
8.00 GBP Passenger Fee: BAG
4.00 GBP Passenger Fee: Airport Check in
4.00 GBP Passenger Fee: CC

Payment Details (3 luty 2009)
14.99 GBP Total Fare
27.03 GBP Taxes, Fees & Charges
14.25 GBP Passenger Fee: Bag
4.75 GBP Passenger Fee: Airport Check in
4.75 GBP Passenger Fee: Debit Card Fee

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.