Facebook Google+ Twitter

Taniej już było?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-11-19 10:14

Rok temu za 25 tys. złotych można było kupić za granicą samochód za 7 500 euro. Wiosną wartość złotego spadła i teraz jesteśmy skazani na auta starsze i gorsze.

Fot. ilustracyjna / Fot. ArchiwumLatem ubiegłego roku za jedno euro płacono tylko 3,3 zł. W styczniu 2009 roku euro kosztowało już 4,8 zł i za kwotę 25 000 zł można było kupić samochód za 5 200 euro, czyli znacznie gorszy lub starszy niż jeszcze pół roku wcześniej. Teraz z tą samą ilością złotówek można pozwolić sobie na samochód za prawie 6 000 euro. Złoty odrabia straty, ale co to oznacza dla tych, którzy planują zakup używanego auta?

Ceny samochodów używanych rosły od końca 2008 roku. Importerzy i właściciele komisów nie mieli wyjścia i musieli podnosić ceny, bo sami za samochody płacili coraz więcej. Wcale nie znaczy to, że auta podrożały w Niemczech, Francji czy Włoszech. Ich wartość w euro była wciąż taka sama, jednak w przeliczeniu na złote, auta były o około 25-30 proc. droższe, bo drożało euro. W efekcie wczesną wiosną handel używanymi samochodami niemal zamarł. Widać to w wynikach importu używanych aut do Polski. Od stycznia do końca czerwca sprowadzono ich 322 tysiące, to o prawie połowę mniej niż rok wcześniej.

Maciej Szczepaniak

Więcej przeczytasz na stronie motofakty.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.