Facebook Google+ Twitter

Taniej na autostradach już od 12 maja!

Minister Transportu postanowił zrobić wielki prezent kierowców samochodów osobowych oraz motocykli. Wprowadza nowe taryfy za przejazdy. Będzie taniej!

Autostrada A2 w Poznaniu; węzeł "Komorniki" / Fot. Acubens, GNU1.2Już od 12 maja będą obowiązywać nowe zasady w sprawie opłat za przejazd autostradą. Ministerstwo postanowiło stworzyć nowe stawki dla właścicieli samochodów osobowych nie przekraczających 3,5 tony masy całkowitej oraz motocykli - informuje e-prawnik.pl.

Stawki będą wynosić dla samochodów osobowych jedyne 0,10 zł/km, a dla motocykli - 0,05 zł/km. Do tej pory kierowcy musieli płacić dwa razy więcej. Jednak taryfa będzie działać tylko na drogach podlegających Generalnemu Dyrektorowi Dróg Krajowych i Autostrad, czyli np. na odcinku A2 Konin - Stryków. Nowe stawki będą obowiązywać także jeszcze niewybudowanych odcinkach.

Dlaczego Ministerstwo Transportu postanowiło pójść na rękę kierowcom? Powód jest prosty - zmniejszenie natężenia ruchu na drogach publicznych i redukcji korków. Mają nadzieję, że kierowcy będą chętniej podróżować autostradą, gdy opłaty będą mniejsze.

Niestety bardzo szybko okazało się, że Ministerstwo chciało wykonać jedynie PR-ową kampanię i nieco zmienić powód, dla którego stawki poszły w dół. Niższe opłaty nie zostały nam podarowane z dobroci serca, lecz był to wymóg Unii Europejskiej. Gdyby nadal utrzymywały się na poziomie 0,20 zł/km dla samochodów osobowych i 0,10 zł/km dla motocykli, dotacje na budowy autostrad zostałyby cofnięte, a nawet zażądany byłby ich zwrot.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Aleksandra Brączyk Dzisiaj 17:47
Skoro tak, to prosze jeszcze spytac jaka jest grubosc sciezki na autostradzie "Kulczyka" a jaka powinna byc grubosc docelowa wynikajaca z umowy? Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moi drodzy Panowie, oczywiście w temat się zagłębię, nawet podzwonię gdzie trzeba. Szczerze mówiąc, teraz temat zaciekawił mnie jeszcze bardziej. Jeżeli macie jeszcze jakieś wątpliwości, proszę piszcie tutaj. Do końca tygodnia mam nadzieję, że będę miała ciekawy materiał :)

ps: "poprawki" znajdują się od słów 'edit'. w poprzedniej treści nic nie zmieniałam, po prostu dodałam nowe informacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksandra Brączyk Dzisiaj 09:06
Bardzo dobrze. Edycja pokazuje kwintesencje tego całego oszustwa spoleczenstwa. Skoro jest Pani w temacie, moze napisze pani o tym co sie dzieje z podatkiem drogowym - pieniedzmi, ktore placimy przy tankowaniu benzyny? Przeciez przejazd autostrada powinien być finansowany z tych pieniędzy. Pobieranie dodatkowego myta to przeciez podwojna oplata, podwojny podatek, czyli przestepstwo przeciwko prawu UE.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super!
W końcu jesteśmy tylko ludźmi i nie popełniamy błędów tylko wtedy gdy nic nie robimy:)
Pomijam, że MT wpuściło Panią w kanał! Ale tak już bywa w tej kochanej Polsce...
Na Pani miejscu pociągnąłbym ten temat dalej. Ja ministra Nowaka 'ścigam' za niestosowanie się do zasad BHP podczas jego rozlicznych wizyt i konferencji na placach budów:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprowadziłam notkę do artykułu o prawdziwym powodzie obniżek cen. Mam nadzieję, że teraz wpis jest kompletny i nie pozostawia żadnych wątpliwości :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Mirosław ma oczywiście rację a komentarz Autorki z godziny 16:25 jest nie na miejscu ponieważ bez ultimatum UE rząd nadal by nas okradał. Dodatkowo informacja na stronach MT nie tylko wprowadza w błąd ale jest po prostu fałszywa i Autorka powinna zainterweniować oraz żądać natychmiastowej zmiany treści. Warto też zastanowić się nad odpowiedzialnością ekip rządowych, które podpisywały kontrakty z firmami, które obsługując prywatne odcinki autostrad pobierają min. 3-krotność stawek państwowych. To tak jakby piekarz brał 300-400 % narzutu na swoje bochenki bo chciał zwrotu z inwestycji w 2 lata:-( Oczywiście piekarnię możemy zmienić ale wyboru autostrad nie mamy. Rozumiem, że budowa autostrady musi się zwrócić oraz przynieść zysk dla inwestora ale rząd powinien dbać o nas, o swoich obywateli i pilnować aby ceny za przejazd nie przekraczały 50 % ponad koszty utrzymania!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mirosławie, chodzi mi o to, że wszędzie szukamy zła, co często działa negatywnie na nasze postrzeganie. Każdy dobrze wie, że Rząd działa jak chce, pierwsze są zaspokajane ich potrzeby, później obywateli. Dlatego uważam, że chociaż raz moglibyśmy zignorować ich "mały" przekręt i cieszyć się, że przynajmniej mamy kilka odcinków autostrad..
Czy chociaż raz jakaś informacja może być przyjęta pozytywnie, bez wyszukiwania drugiego dna? Tutaj chodzi o prostą radość z życia, którą sami sobie zabieramy..

Oczywiście też, zgodzę się z Panem, że jest to istotny fakt, iż dopiero pod groźbą UE obniżają ceny..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aleksandra Brączyk Wczoraj 23:04
"A jeżeli chodzi o "zatajenie" powodu niższej stawki, niestety takiej informacji nie przeczytamy na oficjalnej stronie MT, a na innych serwisach nie wspominano o wymogach UE. Myślę, że nie ma co się zagłębiać w temat"-

Owszem, jest się w co zagłębiać, skoro wymóg UE przedstawia się umyślnie fałszywie jako prezent rządu dla kierowców.

Warto się również zagłębić w temat - dlaczego na prywatnych autostradach płacony jest podatek drogowy drugi raz? Przecież za przejazd drogami płaci się podatek drogowy w cenie benzyny - powinien wiec być odprowadzony przez państwo do prywatnego przedsiębiorcy a nie po raz drugi kasowany na "bramce"

Przecież wystarczy, ze Pani napisze majla do decydenta, następnie zweryfikuje zawartość prawdy w odpowiedzi. Przeciez są to informacje publiczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

każdy z nas popełnia gafy, nie ma ludzi nieomylnych :-), tylko istota boska jest nieomylna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak właśnie się zastanawiałam, czy mówisz o zarządcach dróg czy powodzie. Lepiej wytłumaczyć sprawę i spać spokojnie, że nie popełniam jakieś gafy :)

Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.