Facebook Google+ Twitter

Tanio naprawię: wehikuł czasu. Charles Yu i jego literacki debiut

Do niedawna jeszcze nierealne wehikuły czasu stały się powszechnie używanymi maszynami. Dokąd Ty byś nim podążył? I co zrobiłbyś, by to przeżyć..? "Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie" - podpowiada Charles Yu.

"Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie", Charlesa Yu / Fot. Prószyński i S-kaNasz bohater - Charles zajmuje się naprawianiem wehikułów czasu. Wie doskonale, że zdecydowana większość osób podróżujących powraca do dnia, w którym dotknął ich największy ból i cierpienie. Chcą naprawić jego przyczynę, swój błąd, zmienić okoliczności, jednak to niemożliwe. Podróżnicy mogą być wyłącznie obserwatorami, niezdolnymi do zmiany czegokolwiek w czasie już przecież dokonanym. Pokusa, by manipulować swoją przeszłością nie zniechęca jednak, by tego nie próbować. Wiąże się z niebezpieczeństwami rozmaitego rodzaju - od mechanicznych usterek wehikułu aż do spotkania z samym sobą. W tej ostatniej sytuacji obowiązuje tylko jedna zasada - uciekać i nie nawiązywać kontaktu. Odstąpienie od niej grozi uwikłaniem w pętlę czasową - powtarzające się działania i zdarzenia, zaczynające i kończące się w tej samej chwili.

Jednym z pechowców, którym się to zdarzyło, staje się Charles Yu.

Dysponując dwójką przyjaciół, będących faktycznie doskonałym oprogramowaniem wehikułowego pokładu, bohater szuka punktów odniesienia, w szczególności śladów obecności ojca - konstruktora prototypu wehikułu czasu. Zaginął on w niewyjaśnionych okolicznościach, a teraz wydaje się być kluczem do rozwikłania zagadki świata, w którym czas pozornie płynie naprzód, w rzeczywistości jednak stoi w miejscu. Stawką poszukiwań jest jednak nie tylko ojciec, ale i życie naszego bohatera. Musi bowiem powstrzymać się przed strzałem do… samego siebie w przeszłości… przyszłości… teraźniejszości?

Książka „Jak przeżyć w fantastycznonaukowym wszechświecie” przeraziła mnie. Trudno nazwać to uczucie typowym strachem, ale zdecydowanie ma to coś wspólnego z tym, co powinno się czuć w czasie czytania horrorów. Co mnie tak poruszyło? Człowiek–istota, która nie potrafi się poddać w żadnych okolicznościach.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.