Facebook Google+ Twitter

Tańsze kosmetyki i samochody osobowe. Nie będzie podwyżki akcyzy

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-11-13 09:34

Od 1 grudnia tego roku zostanie zniesiona 10–proc. akcyza na kosmetyki, obniżone też zostaną stawki akcyzy na samochody. W przyszłym roku najprawdopodobniej nie będzie podwyżki akcyzy na piwo i autogaz.

Na olej opałowy akcyza wzrośnie ale pod koniec przyszłego roku. Budżet straci ok. 300 mln zł. Resort finansów w końcu ugiął się pod presją Unii Europejskiej, która od dwóch lata domaga się zniesienia wyższej akcyzy na samochody używane sprowadzane z zagranicy. Zgodnie z rozporządzeniem minister finansów od 1 grudnia stawka akcyzy na samochody nie będzie rosła wraz z wiekiem pojazdów. Nie będzie też zależała od tego czy pojazd był sprowadzany z zagranicy, czy kupowany w kraju. Dla wszystkich samochodów o pojemności silnika do 2000 cm sześc. wyniesie ona 3,1 proc., a przy samochodach o większej pojemności silnika – 13,6 proc. Oznacza to, że podatek na najstarsze samochody zostanie obniżony nominalnie o ponad 50 proc.

fot. AkpaObecnie stawki akcyzy rosną wraz z wiekiem, aż do 65 proc. ceny zakupu auta Np. przy samochodach o pojemności do 2 litrów stawka za samochód trzyletni wynosi 15,1 proc., pięcioletni – 39,1 proc., a siedmioletni – 63,1 proc.
– Kosmetyki nie będą obciążone akcyzą – powiedziała Zyta Gilowska, minister finansów. Obecnie są one obciążone 10 proc. stawką.

– Cztery lata starań i walki o zniesienie akcyzy zostały zwieńczone sukcesem – podał napisał Polski Związek Pracodawców Prywatnych Branży Kosmetycznej, należący do Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Polska była jedynym krajem Unii, który wprowadził akcyzę na kosmetyki. Sejm storpedował na razie plany resortu finansów dotyczące podwyżki akcyzy na olej opałowy. Posłowie nie uchwalili ustawy o zwrocie wyższych kosztów ogrzewania nieruchomości. – Żadne podwyżki stawek na olej opałowy nie wchodzą w grę – powiedziała Gilowska.

Nie wzrośnie też akcyza na autogaz i na piwo. – Rząd nie oczekuje wzrostu wpływów z akcyzy na piwo, ani LPG. Nie ma podstawy prawnej, żeby taki ruch mógł być wykonany. Rząd ma takie plany, ale nie forsuje ich wystarczająco energicznie – dodała minister. Wcześniejsze założenia do przyszłorocznego budżetu mówiły, że od przyszłego roku akcyza na piwo wzrośnie o 10 proc., a na autogaz z 695 do 1000 zł na tonę. Na olej opałowy miała wzrosnąć z 232 zł do 1.139 zł za 1 tys. litrów. Nie wiadomo także kiedy rząd przyjmie nową ustawę o podatku akcyzowym, która ma regulować m.in. kwestie związane z energią elektryczną. Minister Gilowska powiedziała jednak, że nie zamierza zwiększać opodatkowania energii.

Benzyna i papierosy zdrożeją


W przyszłym roku o 25 groszy na litrze wzrośnie akcyza na benzynę, na czym budżet zyska dodatkowo 1,3 mld zł. Akcyza na paliwo powróci do wysokości sprzed 1 września 2005 r. Podwyżka nastąpi w przyszłym roku, jednak minister Gilowska nie podała dokładnej daty. O 13 proc. wzrośnie akcyza na papierosy i wyroby tytoniowe co zwiększy wpływy do budżetu o 1,2 mld zł.

Podwyżki odłożone w czasie


Samochody z importu stanieją jednak tymczasowo. Wiceminister finansów Jarosław Neneman zaznaczył, że rząd nie rezygnuje z zastąpienia akcyzy na samochody podatkiem ekologicznym co oznacza, że sprowadzenie samochodów w wieku powyżej 5 lat i nie spełniających wysokich norm ekologicznych będzie kosztować więcej niż obecnie. Nie wiadomo jednak od kiedy. Ustawę musi przyjąć parlament. Podwyżka akcyzy na olej opałowy została natomiast odłożona na kolejny sezon grzewczy zaczynający się od września. Do tego czasu parlament upora się z przyjęciem ustawy i olej opałowy przyszłej zimy będzie droższy o ok. 50 proc.

Jacek Klein

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.