Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2866 miejsce

Taormina, kurort z pięknym greckim teatrem

Założona w IV w p.n.e. przez uciekinierów z Naksos, zniszczonego przez Syrakuzy, odwiedzana od zawsze przez słynne osobistości, stała się celem „turystyki elitarnej”, gdy w 1870 roku zbudowano linię kolejową łączącą Messynę z Katanią.

Teatr Grecki / Fot. K. NitaTaormina położona jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii, w połowie drogi między Messyną a Katanią. Miasto rozpościera się na stromych zboczach okolicznych gór, od poziomu morza aż do ich szczytów osiągających wysokość do 200 m n.p.m. Z miasta niczym z balkonu roztacza się wspaniały widok na Morze Jońskie i na Etnę. Odległa o 30 km Kalabria, jest widoczna w pogodny dzień.

Legenda mówi, że greccy marynarze płynąc wzdłuż wschodnich wybrzeży Sycylii, zapomnieli złożyć ofiarę Posejdonowi. Rozgniewany bóg wywrócił ich łódź. Ocalał jedynie Teokles. Przybił on w okolice obecnego Naxos Giardini. Powrócił do Grecji, aby powiedzieć rodakom o cudach Sycylii. Niektórzy z nich, ci odważniejsi, zdecydowali się wyruszyć na podbój tej części wyspy.

Taormina była znana z dobrego wina, owoców morza i pięknego kamienia.
Kolonia żyła w spokoju i dobrobycie za panowania Rzymian. Potem była krótko stolicą bizantyjskiej Sycylii dopóki w 902 roku nie zniszczyli jej Arabowie. W 1079 roku zajęli ją Normanowie pod wodzą Rogera de Hauteville.
Pod ich panowaniem miasto zaznało długiego okresu dobrobytu. Przez kolejne wieki przechodziła pod dominację hiszpańską, potem francuską i burbońską, aż do zjednoczenia Włoch.
Isola Bella / Fot. K.NitaPiękna wyspa - Isola Bella / Fot. K. NitaDroga z dworca do Isola Bella / Fot. K. Nita
W XVIII i XIX wieku Taorminę odwiedzali niemieccy i angielscy arystokraci, Ważnym turystą, który zawitał do Taorminy, był Goethe. Pojawiały się też koronowane głowy. Na początku xx wieku miasto stało się ośrodkiem artystów, pisarzy, intelektualistów i emigrantów. Zwłaszcza po I wojnie zaczęli się tu osiedlać malarze i pisarze. W latach 50-tych miasto stawało się coraz bardziej modne. Gdy zaczęto tu organizować festiwal filmowy, zawitały gwiazdy światowego kina.
Popularność Taorminy nie maleje. W roku 1988 Luc Besson nakręcił w tutejszej zatoce „Wielki błękit”. 26 i 27 maja 2017 roku odbędzie się w Taorminie Szczyt G7. Dziś, Taormina jest popularnym miejscem turystycznym o bogatej przeszłości, cieszącym się przyjemnym, łagodnym mikroklimatem.
Taormina / Fot. K. NitaBrama Messyńska / Fot. K. NitaTaormina / Fot. K. Nita
Popularność Taorminy stała się dla miasteczka ogromnym problemem. Pomimo uroku, najlepiej omijać je od czerwca do września ze względy na tłumy turystów i drożyznę…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Nie polecam Sycylii na wakacje, Panie Krzysztofie, chociaż wyspa mnie zachwyciła)
Pojechałam z moimi uczniami realizować projekt o minerałach i skałach z ramach programu Erasmus+. Naszym miejscem docelowym była szkoła w miejscowości Sciacca, po przeciwnej stronie Sycylii.
Zachęcam do odkrycia Sycylii po sezonie. Historia jest bogata, a zabytki są ciekawe. Nie jest drogo. Ludzie są bardzo mili. Można się bez trudu porozumieć, gdyż Włosi mówią za pomocą rąk:)
Muszę tam wrócić prywatnie. Teraz będę umiała się przygotować do wyjazdu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

... i zrobiło się wakacyjnie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powspominałam sobie... dziękuję. Może jeszcze tam pojadę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sycylia jest fotogeniczna:)
Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie ę wyspę. Chciałabym tam pojechać jeszcze raz. Teraz będę wiedzieć, jak przygotować się do podróży i jak zaplanować zwiedzanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst, piękne zdjęcia...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.