Facebook Google+ Twitter

Tarcza antyrakietowa dla Rumunii

Jak poinformowało rumuńskie MSZ, rozpoczęły się negocjacje pomiędzy Bukaresztem a Waszyngtonem w sprawie umieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Rumunii.

Pocisk RIM-161 Standard SM-3 / Fot. Missile Defense Agency, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:080605-N-0000X-001.jpgDo Bukaresztu przybyła wczoraj delegacja ze Stanów Zjednoczonych, której przewodniczy podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego Ellen Tauscher. USA planują rozmiescić w Rumunii pociski antybalistyczne na mobilnych wyrzutniach (RIM-161 SM-3 Block IB).

Propozycję umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej Stany Zjednoczone skierowały do Rumunii w lutym br., w związku z wprowadzeniem w życie nowej koncepcji budowy systemu antybalistycznego w Europie. Jeżeli rozpoczęte wczoraj negocjacje zakończą się pomyślnie, to pociski będą mogły wejść do pełnej służby już w 2015 roku.

Pierwotnie Amerykanie, w ramach europejskiej części globalnego systemu antyrakietowego, planowali instalację jego elementów w Polsce i Czechach. Plany te zostały jednak anulowane przez prezydenta Baracka Obamę i zastąpione tańszą wersją, zakładającą użycie mniejszych pocisków. Mimo wszystko nie jest wykluczone, że w 2015 roku pociski te znajdą się również w Polsce.

Źródło: AFP, Sky News

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.