Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10761 miejsce

Tarcza antyrakietowa w Polsce - opinie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-20 21:14

Porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej znacznie wzmocni sojusz Polski ze Stanami Zjednoczonymi - uważa James Carafano z Waszyngtońskiej Heritage Fundation.

Amerykański ekspert jest przekonany, że Demokraci w Kongresie przestaną opóźniać budowę tarczy w Europie.

Według Jamesa Carafano, umowa o budowie bazy tarczy antyrakietowej podniesie rangę sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Jego zdaniem, polsko-amerykańskie relacje będą przypominać teraz trwałe sojusze jakie USA ma na przykład z Kanadą, Australią czy Wielką Brytanią.

Amerykański ekspert twierdzi, że porozumienie w sprawie tarczy jest wyraźnym ostrzeżeniem wobec Rosji. Podkreślił, że kontrolowany przez Demokratów Kongres nie odejdzie od zawartego porozumienia. Carafano jest przekonany, że tarcza antyrakietowa w Europie powstanie niezależnie od tego czy prezydentem USA zostanie Barack Obama czy John McCain.

Rosja uważa z kolei, że podpisanie przez Polskę i Stany Zjednoczone porozumienia w sprawie tarczy antyrakietowej to kolejne uderzenie polityczne z zagranicy. Tak poinformował rosyjski portal internetowy "Gazeta.ru"

Według gazety internetowej, w Moskwie krytycznie przyjęto wydarzenia w Warszawie, ale na tle wojny w Gruzji problem tarczy antyrakietowej wywołuje u rosyjskich władz znacznie mniej emocji.
Inny portal internetowy „News.Ru" również zauważa, że w Rosji tarcza antyrakietowa jest negatywnie przyjmowana. Cytuje słowa prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, który niedawno powiedział, że celem rozmieszczenia tarczy w Europie jest Rosja.

Według rosyjskiego MSZ, tarcza antyrakietowa nie uchroni Polski przed ewentualnym atakiem ze strony Iranu, a amerykańska instalacja będzie mieć negatywne konsekwencje w przyszłości.
Resort w oświadczeniu nie wykluczył, że Moskwa zareaguje "innymi środkami, niż tylko dyplomatyczne" na podpisanie polsko-amerykańskiej umowy o rozmieszczeniu w naszym kraju elementów tarczy antyrakietowej. Resort podkreśla w oświadczeniu, że działania strony amerykańskiej to "niezwykle niebezpieczna wiązka projektów militarnych".

Rosyjskie MSZ napisało także, że podpisanie polsko-amerykańskiej umowy to bodziec dla nowego wyścigu zbrojeń. "Takie przedsięwzięcia kreują brak zaufania" - napisano w oświadczeniu.
Według niemieckiego rządu, tarcza antyrakietowa powinna stać się elementem europejskiego systemu bezpieczeństwa i nie jest wymierzona w Rosję. Rzecznik rządu Thomas Steg podkreślił, że tarcza ma służyć obronie przed ewentualnym atakiem ze strony takich państw jak Iran.
W podobnym tonie kilka dni temu wypowiedziała się kanclerz Angela Merkel, która również podkreśliła, że tarcza nie jest skierowana przeciwko Rosji.

Podpisane dziś polsko-amerykańskie porozumienie skrytykował natomiast lider współrządzących w Niemczech socjaldemokratów. Kurt Beck uważa, że podpisanie porozumienia w czasie rosnącego napięcia między Rosją a Zachodem stwarza niebezpieczeństwo powrotu do wyścigu zbrojeń.

Według francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, projekt tarczy antyrakietowej nie zagraża Rosji, a porozumienie między Stanami Zjednoczonymi a Polską ma charakter dwustronny.
Frédéric Desagneaux z Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyjaśnił, że brak związku między tarczą antyrakietową a bezpieczeństwem Rosji wynika zwłaszcza z lokalizacji i liczby rakiet przechwytujących.

Desagneaux powiedział, że kwestia tarczy dotyczy bezpieczeństwa Europy i Francja chce, by dalej prowadzone były dyskusje na ten temat między Rosjanami a Amerykanami.
W swojej wypowiedzi Frédéric Desagneaux potwierdził również, że zagrożenie rakietowe ze strony Środkowego Wschodu, a zwłaszcza Iranu, jest realne, dlatego należy zastanowić się jak odpowiedzieć na to zagrożenie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Antyglobalisto, pozwolisz iż się z Tobą nie zgodzę. Mieszasz kilka wątków które tak na prawdę nie mają ze sobą za wiele wspólnego. Tarcza ma wymiar europejski więc nie wiem o co tyle zachodu. Z drugiej strony Rosja nie może żyć w wiecznym przekonaniu, że rządzi całą Europą. Poza tym, wszystko ma swoje plusy i minusy nawet tarcza antyrakietowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

USA z pewnością mają się z czego cieszyć. Dzięki tej tarczy zyskują kolejnego kozła ofiarnego a polacy wręcz sami proszą aby amerykanie budowali swoje bazy. Co gorsza obywatele Polski mają się jeszcze z tego cieszyć. Ciekawe czy wiedzą, że obywatele USA są w wielu krajach traktowani jak nieproszeni goście? Teraz do tego "klubu" mają szanse dołączyć też i polacy. Mam jednak nadzieję, że wybory w USA wygrają demokraci i projekt budowy tarczy antyrakietowej na terenie Polski nie dojdzie do skutku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.