Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5672 miejsce

Tarczę antyrakietową zbudują z budżetu MON? "To priorytet"

Wprawdzie Polska nie ma obecnie bezpośrednich wrogów, ani nawet jawnych zagrożeń, jednak siły wojskowe i bezpieczeństwa, muszą nadążać za nowoczesnymi środkami obrony antyrakietowej. Dlatego ma powstać polska tarcza.

Polska za rządów prezydenta USA, George’a W. Busha, miała otrzymać "w prezencie" tarczę antyrakietową. Ten militarny "prezent", służący interesom obronnym Ameryki, miał kosztować Polaków kilka miliardów dolarów. Gdy do władzy doszedł prezydent Barack Obama, decyzję zmieniono i cel realizacji tarczy oddalono na dalsze odległe lata. Ambicją naszych rządzących jest mieć, nie amerykańską, lecz własną tarczę.

Plany w tej sprawie powstały w tajnej kancelarii władz polskich ponad rok temu – ujawnił dziś w radiowej Trójce, generał Stanisław Koziej, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN). Według niego, obrona przeciwrakietowa jest jednym z priorytetów rozwoju polskich sił zbrojnych - mówił w programie tvn24. Ma ona być zbudowana z budżetu MON w okresie 10 najbliższych lat. Generał Stanisław Koziej stwierdził, że budowa systemu antyrakietowego jest konieczna, bo "rakiety stanowią obecnie największe zagrożenie dla polskiej obronności".

Wojsko musi być skuteczne

Szef BBN stwierdził, że jeśli chcemy mieć wojsko - to ono musi być skuteczne. Dzisiejsze "zagrożenie rakietowe to około 80 proc. wszystkich zagrożeń". "Wojsko, które nie umie się przed tym obronić, jest bezwartościowe" – podkreślił generał. Choć wydatek na tarczę to kilka miliardów złotych, jednak – jak podkreślił Stanisław Koziej - pieniądze na tarczę muszą się znaleźć.

O pomyśle i potrzebie budowy polskiej tarczy antyrakietowej, która powinna być zdolna do obrony terytorium naszego kraju przed atakami z powietrza, mówił niedawno prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla tygodnika "Wprost". Propozycja ta trafiła do rządu, który przyjął ją przychylnie. "To jest nasza polisa ubezpieczeniowa" - mówił w TVN24, o potrzebie budowy takiej tarczy, minister Radosław Sikorski.

Musimy wnieść swój wkład

Szef BBN, Stanisław Koziej wyjaśnił w programie "Tak Jest" TVN24, że obrona przeciwrakietowa w Polsce "jest jednym z trzech priorytetów rozwoju sił zbrojnych", przyjętych do realizacji przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Według generała Kozieja, prezydent wydał postanowienie w tej sprawie, pod koniec 2011 roku. "Pozostałe priorytety to mobilne wojska lądowe na śmigłowcach, nowoczesne systemy informacyjne, a dodatkowo - ratunkowy program dla marynarki wojennej" – uzupełnił Stanisław Koziej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 09.08.2012 21:01

polska jest zacofana pod każdym względem ,może wyprodukowac tylko kłonice i widły,obroni ten zacofany kraj jezusek ze Świebodzina.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aleks Spokojny
  • Aleks Spokojny
  • 09.08.2012 14:25

Obrony nikt nam w prezencie nie da. Tak było w 1939 roku i tak jest teraz. Swoją drogą to dziwne, że mając najsłabsze siły zbrojne w historii, rzeczywiście nikt w naszym kierunku nie wysłał nawet 1 rakiety. Nawet dla próby czy zabawy (ciekawe co by się stało?). Widocznie wszyscy nas się panicznie boją albo wszyscy nas uwielbiają i nie zamierzają straszyć rakietami. Może tak będzie i jeszcze z 20 lat, to lepiej te kilka miliardów złotych przeznaczyć do wykończenia (bez dwuznaczności) naszych autostrad. Politycy też nie kłócą się z powodu zdolności obronnej Polski. Uważają widocznie, że największym zagrożeniem są dla nas meteoryty. A taki jak przypieprzy, to nawet najlepsza tarcza nie pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń
sta-n
  • sta-n
  • 09.08.2012 13:49

Jeżeli amerykanie olali nas z tarczą antyrakietową, to może zwróćmy się do Rosjan. Przecież to nie oni
są naszymi wrogami, więc chętnie nam pomogą....i chyba będzie taniej bo w rublach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.