Facebook Google+ Twitter

Targi Grüne Woche w Berlinie oficjalnie rozpoczęte

Niemiecka minister rolnictwa, Ilse Aigner, podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych Targów Żywności, Rolniczych i Ogrodnictwa podziękowała rolnikom za ich ciężką pracę i zaprosiła wszystkich do stołów pełnych holenderskich przysmaków.

Minister Ilse Aigner w hali wystawowej federalnego ministerstwa rolnictwa, polityki żywnościowej i ochrony konsumentów. / Fot. Archiwum prasowe IGW, www.gruenewoche.deNiemiecka minister rolnictwa, Ilse Aigner, powitała licznie przybyłych wystawców i gości na ceremonii otwarcia 78. Targów Żywności, Rolnictwa i Ogrodnictwa "Zielony Tydzień" w Berlinie. W swojej przemowie zwróciła się żartem do przedstawicieli Holandii, kraju partnerskiego na tegorocznych targach, że być może i przodują oni pod względem produkcji znakomitej żywności, ale nie raz i nie dwa to Niemcy ogrywały Holendrów w piłce nożnej. Żart odebrano życzliwie, gdyż to właśnie z Holandii Niemcy importują najwięcej żywności. Ale nie tylko legendarne sery zostały tu docenione. Tulipany z Amsterdamu są, wg słów pani minister, w Niemczech prawdziwym przebojem, a dzięki fecie barw innych kwiatów, targi będą w tym roku nie tylko zielone, ale również zaprezentują się w kolorze lila, czerwonym czy żółtym.

Holandia jest w 2013 roku oficjalnym krajem partnerskim IGW. Na zdjęciu były minister rolnictwa Holandii, Henk Bleker (po prawej) oraz prezes zarządu spółki berlińskich targów, Raimund Hosch (po lewej), po podpisaniu umowy. / Fot. Archiwum prasowe IGW, www.gruenewoche.deHolandia uczestniczy w targach od 1953 roku. Ilse Aigner serdecznie powitała swoją koleżankę po fachu, Sharon Dijksma, która stanowisko szefa resortu holenderskiego Ministerstwa Spraw Ekonomicznych, odpowiedzialnego m.in. za rolnictwo, objęła kilka tygodni temu, 18 grudnia 2012. "Jesteś najmłodsza na tym stanowisku spośród kolegów i koleżanek w Europie." - podkreśliła Aigner, składając podwójne gratulacje i życząc im obojgu owocnej współpracy.

W dalszych słowach przemówienia minister nawiązała do spotkania na szczycie szefów resortu rolnictwa z 80 krajów (Global Forum for Food and Agriculture, GFFA), które odbędzie się już po raz piąty i jest też największym forum poświęconym sprawom rolnictwa i kwestiom żywności na świecie.

W słowach na powitanie nie mogło zabraknąć też odwołania do tych, którzy na co dzień trudnią się "zielonym zawodem", do rolników i producentów żywności. W podziękowaniu za ich trudną, całoroczną pracę, minister pochwaliła jakość niemieckiej żywności, docenianej w kraju i za granicą. Na podkreślenie tych słów podała dane odnośnie wzrostu eksportu, który w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wyniósł 6%. Zaapelowała też o zmniejszenie biurokracji i odciążenie rolników oraz zapewniła o stałym kontakcie z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, odnośnie prac nad budżetem UE na lata 2014-2020. Na koniec zaprosiła wszystkich zebranych gości do stołów z holenderskimi przysmakami.

Historia berlińskich targów agrarnych sięga 1926 roku. Nazwa Grüne Woche (Zielony Tydzień) przyjęła się od koloru popularnych wówczas wśród leśników i rolników płaszczy (Lodenmäntel), którzy dominowali na terenach wystawowych. Już w pierwszym roku odnotowano 50 tysięcy odwiedzających, co wzbudza słuszny podziw, jeśli spojrzeć na tegoroczne prognozy organizatorów, liczących na 400 tysięcy gości. Spośród 67 krajów reprezentowanych na targach, dwa z nich to debiutanci: Sudan i Kosowo. Polska uczestniczy w targach od 27 lat, a w 2011 roku była krajem partnerskim z hasłem "Polska schmeckt" (Polska smakuje). Tegoroczne targi potrwają od 18 do 27 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polska alkoholem, mięsiwem i nabiałem stoi... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne wydarzenie międzynarodowe , a przy tym przyjemne , coś dla ciała i coś dla ducha- holenderskie tulipany pozwalają na pewno zapomnieć ,że jest środek zimy. A jak prezentuje się Polska na tych targach ?
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.