Facebook Google+ Twitter

Targówek 44!

Urząd Dzielnicy Targówek z okazji 65. rocznicy Powstania Warszawskiego nakręcił film „Targówek 44”.

Logo / Fot. TargówekFilm powstał na zamówienie i z inicjatywy władz samorządowych dzielnicy Targówek. Błyskawiczne tempo zdjęć, konieczność ograniczenia kosztów produkcji - wszystko to dzięki uporowi i determinacji zarządu Targówka udało się przezwyciężyć.

"Targówek 44" to obraz, w którym główne role zagrali uczniowie z Liceum im. płk. Lisa-Kuli. Dla tych młodych ludzi udział w filmie i spotkania z powstańcami były prawdziwą lekcją żywej historii, w której mogli wziąć udział.

16 lipca 2009 r. o godzinie 18, w Muzeum Powstania Warszawskiego odbyła się premiera filmu "Targówek 1944", upamiętniającego walki powstańcze na Bródnie i Targówku. W uroczystym pokazie wzięli udział bohaterowie - powstańcy AK, młodzież, władze dzielnicy oraz dyrekcja Muzeum Powstania Warszawskiego. Sala im. Jana Nowaka Jeziorańskiego nie była wstanie zmieścić wszystkich chętnych.

 / Fot. screenFilm powstał z inicjatywy Urzędu Dzielnicy Targówek. Autorką scenariusza i reżyserem filmu jest Małgorzata Brama, córka i wnuczka Powstańca Warszawskiego. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Stani, montażem zaś zajął się Filip Drzewiecki. Producentem wykonawczym jest Maciej Piwowarczuk (Videre sp. z o.o.).

Sceny do filmu kręcone były na terenie dzielnicy, m.in. na Cmentarzu Bródnowskim, przy ul. Dziewanny, Siarczanej i Kiejstuta. Oprócz Grup Rekonstrukcji Historycznej (Zgrupowanie "Radosław", "Wigry", "Pionier 39", "AA7") i Stowarzyszenia "Pancerny Niedźwiedź", na planie zdjęciowym pojawiła się młodzież z działającego przy XIII Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Lisa-Kuli w Warszawie Teatru PUNKT, prowadzonego przez Dorotę Gołaszewską oraz liczni statyści-amatorzy.

Głównym bohaterem filmu jest dwudziestoletni żołnierz AK i Powstaniec Warszawski - kpr. pchor. Piotr Ludwik Puchalski, ps. "Łotr". W konspiracji brał udział w szeregu akcji dywersyjnych. W Powstaniu Warszawskim walczył na Bródnie w 56. plutonie Batalionu Saperów Praskich. Zginął 1 sierpnia 1944 r. podczas próby wysadzenia wiaduktu przy ul. Modlińskiej. W ataku tym poległ również jego starszy brat, kpr. pchor. Zygmunt "Atomek", rocznik 1922. W postać kpr. pchor. "Łotra", który pełni jednocześnie rolę narratora, wcielił się uczeń Liceum Lisa-Kuli - Marcin Pawelec.

Do obejrzenia tego filmu zapraszamy na stronę: targowek.waw.pl

Źródło: Urząd Dzielnicy Targówek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dzięki wielkie za informacje: film bardzo ciekawie zrobiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.