Facebook Google+ Twitter

Targówek - bloki pełne historii

Od dwóch lat trwa niezwykły projekt historyczny, mający na celu rozbudzenie poczucia więzi mieszkańców Targówka ze swoją "małą ojczyzną". Realizowany jest przez Dom Kultury "Świt".

 / Fot. Mat. własneProjekt ten wpisuje się w pewien znamienny trend. Od kilku bowiem lat wśród mieszkańców wielkich miast daje się zauważać interesujące zainteresowania. Coraz więcej z nich interesuje się swoją najbliższą okolicą, śledzi jej historyczne losy, bada swą rodzinną przeszłość związaną z określonym miejscem zamieszkania. Czy mamy do czynienia z nostalgią za własną "małą ojczyzną", w której znamy wszystkich wokół, a wszyscy nas znają, w której czujemy się dobrze, gdzie chcemy nie tylko mieszkać, ale i żyć. Czy w czasach, gdzie możemy mieszkać wszędzie i być kim chcemy nie odzywa się czasem w człowieku potrzeba trwalszego zakorzenienia i określenia swej tożsamości – coraz więcej z nas chce powiedzieć, jestem z Targówka, jestem z Bródna, jestem z Woli – co znaczy, że nie jestem przypadkowym mieszkańcem metropolii, który mieszka w niej tylko i pracuje, ale poczuwam się do pewnego rodzaju lokalnej, zdrowej tożsamości.

Jakie są źródła tego trendu mogą nam odpowiedzieć socjologowie miasta czy kulturoznawcy, ale póki co Targówek może poszczycić się projektem, który ma ukazać mieszkańcom ich dzielnicę od niecodziennej strony. Co ważne, nie jest to projekt, który realizowany jest „za plecami” mieszkańców, ale warunkiem jego realizacji jest ich żywy i szeroko udział. Szczególnym polem aktywności mieszkańców Targówka stał się Facebook, na którym całkiem pokaźna grupa osób żywo komentuje pojawiające się materiały.

 / Fot. Mat. własneProjekt miał w założeniach przypomnienie najciekawszych wydarzeń z historii Targówka czy Bródna, które powinny przełożyć się na budowanie poczucia więzi lokalnej, a co za tym idzie poczucia dumy ze swego miejsca zamieszkania. Autorzy projektu chcieli dotrzeć do najstarszych mieszkańców naszej dzielnicy i nagrać ich wspomnienia związane z Targówkiem. Zbierali też wszelkie zdjęcia związane z różnymi okresami rozwoju dzielnicy – nie tylko dokumentujące jakieś ważne wydarzenia, ale uchwytując także życie codzienne i atmosferę czasów, które już minęły.

 / Fot. Mat. własneWszystko to miało służyć takiemu zaprezentowanie uzyskanych materiałów, aby były ciekawe i czytelne szczególnie dla młodego odbiorcy. Dlatego też w poszukiwaniach historii Targówka równy akcent położony został na dokumentowanie ciekawych wydarzeń historycznych jaki i przemian kulturowo-obyczajowych, którym podlegała dzielnica.
Praca trwają dalej, choć już udało się dużo zrobić. Efekty dotychczasowych prac można podziwiać na stronie Domu Kultury Świt w zakładce http://www.dkswit.com.pl/bph/.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.