Facebook Google+ Twitter

Targówek - bloki pełne historii. Rusza nowy projekt

Rozpoczyna się niezwykły projekt historyczny, mający na celu rozbudzenie poczucia więzi mieszkańców Targówka ze swoją „małą ojczyzną”. Będzie on realizowany przez Dom Kultury „Świt” w ramach grantu z Muzeum Historii Polski.

Od kilku lat wśród mieszkańców wielkich miast daje się zauważać interesujący trend. Coraz więcej z nich interesuje się swoją najbliższą okolicą, śledzi jej historyczne losy, bada swą rodzinną przeszłość związaną z określonym miejscem zamieszkania.

Czy mamy do czynienia z nostalgią za własną „małą ojczyzną”, w której znamy wszystkich wokół, a wszyscy nas znają, w której czujemy się dobrze, gdzie chcemy nie tylko mieszkać, ale i żyć. Czy w czasach, gdzie możemy mieszkać wszędzie i być kim chcemy nie odzywa się czasem w człowieku potrzeba trwalszego zakorzenienia i określenia swej tożsamości – coraz więcej z nas chce powiedzieć, jestem z Targówka, jestem z Bródna, jestem z Woli – co znaczy, że nie jestem przypadkowym mieszkańcem metropolii, który mieszka w niej tylko i pracuje, ale poczuwam się do pewnego rodzaju lokalnej, zdrowej tożsamości.

Jakie są źródła tego trendu mogą nam odpowiedzieć socjologowie miasta czy kulturoznawcy, ale na razie Targówek staruje z projektem, który ma ukazać mieszkańcom ich dzielnicę od niecodziennej strony. Co ważne, nie jest to projekt, który będzie realizowany „za plecami” mieszkańców, ale warunkiem jego realizacji jest ich żywy i szeroko udział.

Dom Kultury „Świt” dzięki grantowi otrzymanemu z Muzeum Historii Polski
w ramach programu „Patriotyzm Jutra” realizował będzie projekt „Targówek – bloki pełne historii”. Projekt ma na celu przypomnienie najciekawszych wydarzeń z historii Targówka czy Bródna, które powinny przekładać się na budowania poczucia więzi lokalnej, a co za tym idzie poczucia dumy ze swego miejsca zamieszkania. Autorzy projektu chcą dotrzeć do najstarszych mieszkańców naszej dzielnicy i nagrać ich wspomnienia związane z Targówkiem. Zbierane będą też wszelkie zdjęcia związane z różnymi okresami rozwoju dzielnicy – nie tylko dokumentujące jakieś ważne wydarzenia, ale chwytające także życie codzienne i atmosferę czasów, które już minęły.

Celem projektu obok zebrania i archiwizacji świadectw mówionych i fotografii jest takie zaprezentowanie uzyskanych materiałów, aby były ciekawe i czytelne dla każdego, a szczególnie dla młodego odbiorcy. Dlatego też w poszukiwaniach historii Targówka równy akcent położony zostanie na dokumentowanie ciekawych wydarzeń historycznych jaki i przemian kulturowo-obyczajowych, którym podlegała nasza dzielnicy.

Mieszkańcy Targówka mało znają historię swego miejsca zamieszkania, nierzadko nie widzą nic wyjątkowego w swej dzielnicy, a często ulegają stereotypom związanym z Targówkiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Stefan Bentkowski
  • Stefan Bentkowski
  • 07.07.2012 20:47

//Co ważne, nie jest to projekt, który będzie realizowany „za plecami” mieszkańców//. Forsę wezmą sobie za plecami mieszkańców, jak wysoką? A robotę, to możecie zrobić za nas. Dobry pomysł na Grant i na pewno da wspaniałe efekty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naturalnie; mam nadzieję, że ten projekt do tego się przyczyni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czas zatem, by to zmienić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mieszkam na Bródnie od trzech lat i coraz bardziej ulegam wspomnianym stereotypom. Nie ja jeden, mam wrażenie, że policja i straż miejska dawno im już uległy : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.