Facebook Google+ Twitter

Tarnów. 25 lecie Komitetów Obywatelskich

W sieci pojawiła się witryna „Sowiniec. Geneza Małopolski Obywatelskiej” (www.mko1989.info). Jest to projekt krakowskiej Fundacji Dokumentacji Czynu Niepodległościowego. Witryna przedstawia też osoby związane z KO z dawnego woj.tarnowskiego

W sieci pojawiła się interesująca witryna „Sowiniec. Geneza Małopolski Obywatelskiej” (www.mko1989.info). Jest to projekt krakowskiej Fundacji Dokumentacji Czynu Niepodległościowego dowodzonej przez prof. Tomasza Gąsowskiego, polskiego historyka, pracownika Instytutu Historii UJ oraz kierownika Katedry Kultur Mniejszości Narodowych Akademii Ignatianum w Krakowie. Na wejściu do witryny internauci zapraszani są do współpracy słowami: „To jest pierwszy etap budowy witryny przypominającej obywatelski zryw 1989 i 1990 r. w Małopolsce – ludzi i nasze nadzieje. Dzisiaj trzeba przypomnieć, że pojęcie obywatelski w tamtym czasie znaczyło zarówno odpowiedzialny jak i solidarny. Odpowiedzialny – za dobro wspólne, a solidarny – rozumiany w duchu wezwania – jedni drugich brzemiona noście. Ta witryna jest tworzona w przekonaniu, że Przełom’89 nie był wyłączną zasługą niewielkiej grupy ludzi, którzy postanowili zawrzeć polityczny kompromis. Siłę pozwalającą burzyć mury w całej Europie nadały ówczesnym wydarzeniom tysiące zwyczajnych osób, które ryzykując – bo nie wiedzieliśmy wtedy co może się zdarzyć – zdecydowały się zaangażować w kampanię wyborczą w 89 roku, a następnie w realizację marzeń o uczynieniu życia lepszym w swoim najbliższym otoczeniu. Ludzi, z których prawie wszyscy wrócili później do swoich wcześniejszych spraw, a tylko nieduża część kontynuowała karierę polityczną czy gospodarczą.”
Witryna zawiera katalogi takie jak m.in. kalendarium, wspomnienia, wybory’89, wybory’90 oraz osoby według alfabetycznie ułożonych nazwisk żyjących i nieżyjących działaczy komitetu obywatelskiego z dawnego województwa tarnowskiego. W tym właśnie katalogu zauważyliśmy nazwiska takich działaczy jak m.in. Antoni Bahr, Janusz Bystrzonowski, Roman Bulanda, Józef Boryczko, Andrzej Fenrych, Mieczysław Fistek, Karol Krasnodębski, Eustachy Kruczała, Tadeusz Kurlej, Adam Lewicki, Antoni Lis, ks. Edward Łomnicki, Andrzej Olejnik, Jerzy Orzeł, Andrzej Sikora, Alina Szymiczek, Wojciech Ziemirski, Władysław Żabiński, Maria Żychowska.
„Przełom’89” w dawnym województwie tarnowskim tak wspominał dziennikarzowi nieżyjący już Antoni Bahr, przez lata związany z tarnowskimi Azotami, harcerstwem, a w czasie II wojny światowej z Armią Krajową. W 1989 r. – mówił – zwrócono się do mnie, abym został przewodniczącym Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego, gdyż poprzednik – Karol Krasnodębski został wytypowany na posła RP. Działaliśmy przy Katedrze, mieliśmy lokal. Pracę osób skupionych w komitecie obywatelskim uważam za wspaniałą, niemniej była to siła emocjonalna, romantyczna, że się posłużę słowami profesor Marii Janion i populistyczna. Jednak nie zmieniła się później w siłę intelektualno – populistyczną.
Początek działalności Antoniego Bahra w Wojewódzkim Komitecie Obywatelskim, to pierwsze wolne wybory parlamentarne. – Potem był czas – wspominał za życia Antoni Bahr – przygotowania się do wyborów samorządowych, pełny rok pracy nad podniesieniem świadomości społecznej i patriotycznej, działalność szkoleniowa na rzecz społeczności miejskiej, zwłaszcza gminnej. Potrafiliśmy stworzyć 47 komitetów gminnych komitetów obywatelskich, które z nami współpracowały. Znów były następne wybory do parlamentu, i ponownie samorządowe. Wybory te również dały nam satysfakcję, mimo występujących już wtedy różnych podziałów.
Na podobne wspomnienia działaczy komitetów obywatelskich z dawnego województwa tarnowskiego oczekuje krakowska Fundacja Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, bo jak zapewnił nas prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, te właśnie wspomnienia i materiały biograficzne mogą być bardzo przydatne, gdyż ciągle tli się idea dużego opracowania poświęconego Komitetom Obywatelskim i ich roli w okresie „przełomu”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.