Facebook Google+ Twitter

Tarnów. Bezpłatnie na warsztatach scenograficznych

Fundacja Kultury i Sztuki – i Kropka organizuje 7. czerwca br. w Pałacyku Strzeleckim Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie bezpłatne warsztaty scenograficzne dla dzieci. Jest to pomysł scenarzystki Patrycji Nowak.

Fundacja Kultury i Sztuki – i Kropka organizuje 7. czerwca br. w Pałacyku Strzeleckim Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie bezpłatne warsztaty scenograficzne dla dzieci.
Warsztaty scenograficzne są częścią cyklu warsztatów animacyjno – teatralnych dla dzieci pt. ”Co ty sobie wyobrażasz?”. Jest to projekt edukacyjny dla dzieci, skoncentrowany wokół różnorodnych dziedzin sztuki związanych z teatrem. Jego główną ideą jest podnoszenie poziomu kompetencji, stymulowanie kreatywności, rozwijanie umiejętności związanych z twórczym myśleniem, nabywanie wiedzy, oraz doświadczeń artystycznych dzieci.
Na program składa się dziesięć autorskich warsztatów i imprez towarzyszących przygotowanych przez krakowskich artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki i animacji kulturalnej. Pomysłodawczynią projektu jest Patrycja Nowak - scenarzystka, autorka scenariuszy filmowych, telewizyjnych, teatralnych, książek dla dzieci i dorosłych, dziennikarka, założycielka i wiceprezes Zarządu Fundacji i Kropka.
Projekt rozpoczął się w maju warsztatami teatralno-rozwojowymi Oliwii Jakubik, aktorki Teatru Groteska.
Zajęcia scenograficzne (7 bm) w tarnowskim Pałacyku Strzeleckim poprowadzi Anna Nowacka - historyk sztuki, grafik i projektant ubioru, łącząca nowe media z tradycyjnym warsztatem, nie bojąca się wyzwań artystycznych. Wygrała konkursy Loreal Color Trophy, Cream de la Cream, Mikser. Projektowała kostiumy do pokazów tańca współczesnego dla Anity Podkowy-Brańki, Agaty Kot, czy Kasi Waligóry. Obecnie zajmuje się set designem dla Applicake i Tedx Kraków. Jej wielką pasją jest klasyczny rysunek oraz animacja poklatkowa.
Warsztaty scenograficzne przeprowadzone zostaną dla dzieci w dwóch grup wiekowych (6-8; 9-12 lat. Podczas zajęć dzieci uczestniczyć będą w różnych etapach tworzenia scenografii począwszy od analizy tekstów, przez projektowanie i wykonanie scenografii. Nie zabraknie doświadczeń w zakresie operowania światłem, czy dźwiękiem. Inspiracją do twórczego kreowania scenografii będzie między innymi bajka edukacyjna wydana przez tarnowski MPEC pt ”Czerwony Kapturek w mieście”, którą obdarowane zostaną wszyscy uczestnicy warsztatów scenograficznych.
Przed warsztatami miałem okazję do zamienienia kilku zdań z Anną Nowacką. Na początek zadałem jej „podchwytliwe pytanie“:
- Czy jest Pani piratem?
- Do kroćset, jestem!
- Dlaczego dzieci powinny przyjść na Pani warsztaty?
-W dzisiejszym świecie dzieciom ogranicza się fantazję. Poprzez internet i telewizję, dostają gotowy obraz, bez możliwości samodzielnego wykreowania go na postawie własnych doświadczeń. Podczas warsztatów dzięki wspólnej analizie bajek postaramy się, wraz z dziećmi, wybudować inny, nowy świat wyobraźni. Warsztaty są dla wszystkich, nie trzeba "chcieć zostać scenografem", wyobraźnia i jej ćwiczenie jest potrzebna każdemu.
- Co jest ciekawego w budowaniu scenografii?
- Człowiek uczy oceniać daną historię, wyciągać z niej wnioski, wizualizować problemy, budować emocje poprzez formę, tonację czy dźwięk.
- Czy pamięta Pani jakiś spektakl, który oglądała pani w teatrze, gdy była Pani dzieckiem? Czy zrobił wówczas wrażenie?
- Doskonale pamiętam „Pinokia” w Teatrze Groteska. Oglądnęłam cały spektakl stojąc. Trzymałam kciuki za głównego bohatera do samego końca. Dzieci, w przeciwieństwie do dorosłych, potrafią całym sobą wejść w opowiadaną przez aktorów historię. W teatrze zaciera się granica pomiędzy rzeczywistością a fantazją.
- Zajmuje się Pani m.in.grafiką, ilustruje Pani książki dla dzieci, gry planszowe etc. Wiele Pani rysunków adresowanych jest do dzieci. Czy lubi Pani dla nich rysować?
- Uwielbiam! Dzieci to najwrażliwsi odbiorcy i najbardziej trafni krytycy. Ich wyobraźnia nie zna pojęcia "niemożliwe". Tworzenie dla nich to ciągłe wyzwanie i ćwiczenie własnego umysłu. Tworząc ilustracje dla dzieci, patrzę na świat ich oczami i za każdym razem zmuszona jestem do poddania w wątpliwość reguł, które ustanowili dorośli.
- Jakie lubi Pani rysować postaci dla dzieci?
- Och, zbyt trudne pytanie. W każdej książce mam innego, ulubionego bohatera. Budowanie charakteru postaci, jej osobowości sprawia, że ilustrator zaczyna traktować swoich "narysowanych przyjaciół" jak prawdziwe osoby. Podczas pracy nad książką łapię się niejednokrotnie na tym, że zastanawianiu się „Ciekawe jak zareagowałby tygrys Stefan?".
- Po co Pani są potrzebne latarki na warsztaty scenograficzne?
- Latarki pomogą dzieciom zrozumieć rolę światła w budowaniu emocji na scenie.
- Jak dzieci mają się przygotować do warsztatów?
- Zabrać z domu uśmiech, głowę pełną pomysłów i poprosić rodziców o wygodne ubrania, których nie będzie żal, gdy wydarzy im się jakaś przygoda.
- Czy trzeba mieć jakieś specjalne zdolności, by brać udział w tych warsztatach?
- Absolutnie nie! Potrzeba nam jest jedynie wyobraźnia, a tę ma każdy!
- Jak powstawać będzie scenografia podczas warsztatów organizowanych przez Fundację i kropka?
Podczas warsztatów to dzieci przejmują stery i podejmują decyzję. Scenografia będzie w pełni ich dziełem, ja mam jedynie pomóc im w wykonaniu tego, co same zaplanują. To ich wizja i wyobraźnia będzie najważniejsza.
I rzecz najważniejsza, zapisy dzieci na warsztaty scenograficzne (bezpłatne) – drogą elektroniczną, przyjmuje je Katarzyna Górowska z tarnowskiego BWA (e-mail: gorowska@bwa.tarnow.pl).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.