Facebook Google+ Twitter

Tarnów. Bezpłatnie na warsztatach teatralnych

10 bm. w Tarnowie, w Biurze Wystaw Artystycznych w wyremontowanym Pałacyku Strzeleckim będą zorganizowane warsztaty animacyjno - teatralne dla dzieci, według pomysłu i z inspiracji Fundacji Kultury i Sztuki i Kropka.

Fundacja Kultury i Sztuki – i Kropka organizuje cykl bezpłatnych warsztatów animacyjno – teatralnych dla dzieci pt. „Co Ty sobie wyobrażasz?”. Warsztaty zainaugurowane będą 10 maja br. w tarnowskim BWA w Pałacyku Strzeleckim. O godz. 11 rozpocznie się (10 bm) „Teatr lalki i przedmiotu” dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat.

Podczas tych warsztatów dzieci używać będą wyobraźni do budowania własnych lalek, nadawać im charaktery i tworzyć fabuły teatralne. Poprzez wyrażanie emocji za pomocą lalek i przedmiotów, dzieci kształtować będą swoją wrażliwość, empatię i kreatywność. Podczas warsztatów będą wykorzystywać przedmioty codziennego użytku - np:lampy, , sztućce, jak również tkaniny, papier, folię. Będą zmieniać funkcję tych przedmiotów, nadawać im nowy charakter. Dzieci poznają techniki animacji. Nabyte umiejętności będą wykorzystane przy tworzeniu scenek i etiud.

Natomiast o godz. 13 w tarnowskim BWA rozpoczną się (10 bm.) warsztaty „Elementarne zadania aktorskie” podczas których dzieci w wieku 10 – 12 lat poznają elementarne zadania aktorskie. Będą uczyć się jak poprawnie mówić i odpowiednio wykorzystywać swój głos. Praca nad krótkim tekstem pozwoli dzieciom na wcielenie się w różne postaci. Będą używać wyobraźni do stworzenia jak najwiarygodniejszych postaci. Każdy z uczestników będzie maiła szanse na zaprezentowanie siebie.

Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy, gdyż ilość miejsc jest jednak ograniczona. Zapisy przyjmuje Katarzyna Górowska z tarnowskiego BWA (e-mail: gorowska@bwa.tarnow.pl).

Wszystkie warsztaty organizowane przez Fundację Kultury i Sztuki – i Kropka 10 maja br. w tarnowskim BWA prowadzić będzie Oliwia Jakubik, aktorka Teatru Groteska w Krakowie.

- Dlaczego pracuje pani z dziećmi? – z tym pytaniem zwróciliśmy się do Oliwii Jakubik, krakowskiej aktorki.
- Pracuję z dziećmi, bo lubię – powiedziała nam Oliwia Jakubik. Kiedy decydowałam się, by zdawać do Szkoły Teatralnej, i był to świadomy wybór, absolutnie nie wiedziałam, co mnie czeka w trakcie studiów jak i tuż po. Chciałam przeżyć niesamowitą przygodę. Na trzecim roku brałam udział w dwuosobowym dyplomie dla dorosłych, w którym grałam zarówno w żywym planie jak i z lalkami i różnymi formami plastycznymi. To mnie przekonało, że teatr lalek może być bardzo ciekawy i że daje dożo możliwości wyrazu. Lalki i teatr formy są nie tylko propozycją dla dzieci. Ja dobrze się czuję zarówno grając dla dzieci jaki i dla dorosłych.

- Skąd pomysł na autorskie warsztaty dla dzieci?
- Poczułam, że chcę mieć żywy kontakt z dziećmi jako ja, Oliwia Jakubik. Na scenie zawsze jestem jakąś postacią. Chciałam wyjść do dzieci z teatrem w formie warsztatów i pokazać, jak świat teatru jest bogaty i piękny, nie tylko kiedy jest się widzem i obserwatorem, ale również uczestnikiem.

- Jak powstała formuła Pani warsztatów?
- W trakcie pracy z dziećmi nabrałam doświadczenia i już wiem, że często jak sobie zrobię dokładny plan i chcę się go sztywno trzymać to w trakcie okazuje się, że dzieci nie mają inne potrzeby. Nauczyłam się zatrzymywać w momencie, kiedy widzę, że są zainteresowane i drążą dany temat, a z kolei i przyspieszać, kiedy dostrzegam znudzenie. Po latach pracy z dziećmi widzę, że nie mogę zakładać, że uda mi się zrealizować dany plan od początku do końca. Czasami nawet trudno dobrnąć do połowy planu, bo w trakcie wychodzi coś ciekawego, nieprzewidzianego i spontanicznego, dla mnie nieznanego. W takich sytuacjach staram się dopasować i reaguję na bieżąco. Podczas pracy warsztatowej jestem otwarta na nowe pomysły i propozycje dzieci, o ile są one spójne z tematyką zajęć. Bardzo ważne jest dla mnie, by dzieci na zajęciach miały dobrą i bezpieczną zabawę.

Następne warsztaty animacyjno – teatralne dla dzieci organizowane przez Fundację Kultury i Sztuki – i Kropka założoną m.in. przez dwie tarnowianki – Grażynę Nowak i Patrycję Nowak poświęcone będą głównie scenografii, odbędą się również w tarnowskim BWA, w Pałacyku Strzeleckim – 7 czerwca br. (sobota).
Partnerami Fundacji Kultury i Sztuki – i Kropka w tym przedsięwzięciu są: Grupa Azoty, BWA w Tarnowie oraz MPEC.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.