Facebook Google+ Twitter

Tarnów biega! A w raz z nim cała Polska. Już po raz IV.

IV edycja ogólnopolskiej akcji Polska Biega zorganizowanej przez sekcję Sportową PTG Sokół - "Świat - Pracy" stała się znacznie atrakcyjniejsza; Nordic Walking oraz marszobieg z psami i pokazem agility przyciągnął prawie 200 osób.

19 maja przywitał uczestników i widzów akcji Polska Biega piękną słoneczną pogodą. Na szczęście nie uległo to zmianie, choć w ciągu kilku ostatnich dni pogoda była w kartkę.

Na miejsce tegorocznych biegów ponownie wybrano piękny park pozostały po księciu Sanguszce. W nim to około dwieście osób postanowiło sprawdzić możliwości swoich organizmów w szczytnym celu – promocji rekreacji ruchowej. W tym roku, jak i w poprzednich szansę tą zawdzięczali tarnowskiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół – Świat pracy”, będący również pomysłodawcą imprezy. Nie odbyła by się ona również bez wsparcia Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych zlokalizowanego w tym parku.

Tegoroczną trasę stanowiła przeszło półtorakilometrowej długości pęta, poprowadzona po pofalowanym terenie parku. Trudność wynikającą z ciągłych pochyłości wynagradzała uczestnikom malowniczym widokom i przyjemnemu cieniowi wiekowych drzew. Uczestnicy reprezentujący między innymi szkoły podstawowe i średnie zmierzyli się w kilku kategoriach. Tak standardowych, jak bieg dziewcząt na 1500 i chłopców na 3000 metrów, jak i nowościach. Nimi były zorganizowane po raz pierwszy: marszobieg z psami, oraz zawody nordic walking.
Zwieńczeniem zmagań był koronny bieg, zwany Małym Maratonem Tarnowskim, rozgrywany na dystansie dokładnie 5 kilometrów.


Nad bezpieczeństwem biegających czuwali przedstawiciele najstarszej organizacji porządkowej w Polsce, czyli Straży Miejskiej, a także ratownicy medyczni. Na szczęście obeszło się bez sytuacji, w których te służby musiałby interweniować.

Impreza rozpoczęła się od rozgrzewki w formie gimnastyki. Poprowadziła ją specjalistka od spraw rehabilitacji, pani Ania Wójcik. Następnie, w naturalnym amfiteatrze na terenie parku odbył się pokaz gimnastyki z psami - agility. Na urządzonym małym torze przeszkód każdy mógł rozgrzać swojego czworonoga przed późniejszym biegiem.

Pierwszymi zmaganiami był bieg dziewcząt na dystansie jednego okrążenia czyli około 1500 metrów. Zwyciężyła w nim Monika Sakła, uzyskując czas 6m 41s. Przegoniła w ten sposób przeszło sześćdziesiąt konkurentek.
Następnie przyszedł czas na chłopców, którym do pokonania wyznaczono dwa okrążenia. Na walkę z dystansem przeszło trzech kilometrów zapisało się ponad sto dwadzieścia osób. Najlepszym okazał się Adrian Kijoiwski z Żabna, który dobiegł do mety po 10 minutach i 36 sekundach.

Po krótkiej przerwie, podczas której rozegrano debiutancki marszobieg z psami, przyszedł czas na główne zmagania. Do małego maratonu zgłosiło się również ponad sto dwadzieścia osób, w tym niektórzy uczestnicy wcześniejszych biegów. Choć wystartowali w okolicy południa, to cień drzew dał zawodnikom wytchnienie od gorącego słońca Polskiego Bieguna Ciepła.
Poszczególne okrążenia miały swoich liderów, ostateczne zwycięstwo wywalczył jednak pan Marek Łabuz. Przybiegając na metę w 15-tej minucie i 56-tej sekundzie zdobył pierwsze miejsce i nagrodę Złotego Sokoła.

Za rok planowane są nowe atrakcje a także obchody małego jubileuszu pięciolecia imprezy. Organizatorzy już teraz na nią zapraszają.

Całą imprezę poza wspomnianymi już PTGS-SP i ZSE-O sponsorowali: Urząd Miasta Tarnowa, Powiat Tarnowski, Drukarnia Cyfrowa – Tadeusz Filipów, FHU POLTAL i FHU FLOMARK.

Autorem tekstu jest Grzegorz Skowyra z Tarnowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.