Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1535 miejsce

Tarnów. Mieczysław Korczak mianowany na pułkownika

Ostatnio Mieczysław Korczak, tarnowski chirurg stomatologiczny został mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika. Został też wyróżniony przez harcerzy z Łodzi i Starachowic.

Płk Mieczysław Korczak, żołnierz AK został uhonorowany przez harcerzy z Łodzi i Starachowic. / Fot. Józef KomarewiczOstatnio Mieczysław Korczak, tarnowski chirurg stomatologiczny został mianowany przez Ministra Obrony Narodowej na stopień pułkownika. Mieczysław Korczak podczas okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej, należał do Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”. W partyzantce miał pseudonim „Dentysta”. Brał udział w wielu akcjach i bitwach „Jędrusiów”. Był poszukiwany przez gestapo, NKWD oraz „bezpiekę”. Jego wspomnienia z czasów okupacji przez wiele lat publikował na łamach gazety zakładowej „Tarnowskie Azoty”. Artykuły podpisywał – „Zagorzujko”, jednym ze swoich pseudonimów. Pod koniec minionego stulecia Mieczysław Korczak opublikował kilka książek w których przypomina lata okupacji oraz działalność „Jędrusiów”. Fragmenty książki Korczaka „Życie na włosku” były czytane w polonijnym radiu w Stanach Zjednoczonych. Mieczysław Korczak jest fundatorem wielu tablic upamiętniających dowódców i żołnierzy Oddziału Partyzanckiego „Jędrusie”. Był inicjatorem i wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Kombatantów „Jędrusiów”, Żołnierzy Armii Krajowej, Ich Rodzin i Sympatyków w Połańcu. W Tarnowie przez wiele lat prowadził 2 koła łowieckie „Bażant” oraz "Bór". W Grodzie Leliwitów przy ul. Rogoyskiego mieściła się redakcja wznowionego przez Mieczysława Korczaka pisma „Jędrusiów” – „Odwet”. Ukazało się drukiem dwanaście numerów „Odwetu”, obecnie „Odwet” wydawany jest wyłącznie w wersji internetowej, dalej Mieczysław Korczak pełni funkcję redaktora naczelnego „Odwetu”, czasopismo zamieszcza portal „Jędrusie”.
Oznaka Niedawno z inicjatywy Jarosława Dybowskiego z Łodzi, administratora portalu „Jędrusie” Kapituła Harcerskiej Oznaki „Jędrusie”,podczas Zlotu XXIX Rajdu „Szlakami Jędrusiów” – Tychowski Las podjęła uchwałę o nadaniu płk. Mieczysławowi Korczakowi, ps. „Dentysta” Oznaki w formie Plakietki I stopnia – Honorowej. Na grawerowanej Plakietce harcmistrz Małgorzata Ślaska, przewodnicząca Kapituły Oznaki napisała M.Korczakowi m.in. „Kapituła wyraża podziękowanie za wkład w pracę dla Środowiska „Jędrusiowego” harcerstwa, za trud i czas poświęcony dla kultywowania wśród młodego Pokolenia Legendy Oddziału Partyzanckiego Jędrusie i tradycji Polskiego Państwa Podziemnego.”
Oznakę „Jędrusiów” w formie grawerowanej, oprawionej plakietki wręczył płk. Mieczysławowi Korczakowi Józef Komarewicz, prezes Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich do którego tarnowski chirurg stomatologiczny od lat należy. – Jestem wdzięczny środowisku harcerskiemu za zauważenie mojej skromnej osoby, szczególnie młodemu pokoleniu harcerzy, jak i kadrze instruktorów harcerskich z Łodzi i Starachowic. Jestem przekonany, że dla kręgów harcerskich i instruktorskich umiłowanie Ojczyzny, pamięć o tych, co oddawali za nią życie w czasach ciężkich, niepewnych i tragicznych dla Polski, kultywowanie naszej tradycji będą nadal nadrzędną wartością – powiedział płk Mieczysław Korczak.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.