Facebook Google+ Twitter

Tarnów nie stał się co prawda polskim Rio de Janeiro, ale...

W Tarnowie miał powstać gigantyczny pomnik Chrystusa Króla. Rzeźba miała mieć 80 metrów wysokości. Dla porównania Chrystus w Rio de Janeiro wraz z cokołem ma tylko 37 metrów. Za budowę (15 milionów dolarów) miała zapłacić Polonia.

makieta 80-metrowego pomnika Chrystusa Króla / Fot. Marek CiesielczykPomysł zrodził się w chicagowskim Związku Klubów Polskich w 1996 roku. Jego ówczesny prezes Adam Ocytko zakładał, że gigantyczny pomnik powstanie w Kielcach. Od 2000 r. rozpoczęły się jednak rozmowy na temat budowy z władzami Tarnowa. Tarnowski Chrystus miał być znacznie wyższy od tego w Rio de Janeiro. 80-metrowa rzeźba miała stanąć na budowli, w której swoją siedzibę miało znaleźć Centrum Jedności Polonii. W figurze Chrystusa zaprojektowane były dwa tarasy widokowe. Prezes Ocytko chciał sfinansować budowę ze składek Polonii na całym świecie.

Start był dość udany. Zebrano kilkaset tysięcy dolarów. Władze Tarnowa wykazały zainteresowanie projektem, a lokalni przedsiębiorcy podarowali na ten cel działkę na tarnowskiej Górze św. Marcina obok ruin zamku.

widok na pomnik z drugiej strony miasta (makieta) / Fot. Marek CiesielczykJedni uważali, że lepiej by było przeznaczyć te 15 mln dolarów np. na wyposażenie szpitali czy podobny cel. Zwolennicy budowy pomnika odpowiadali - skoro część Polonii chce przeznaczyć swoje w końcu pieniądze na budowę pomnika Chrystusa Króla, to nikt nie ma prawa namawiać tych ludzi, by wydali je na co innego. Gdyby pomnik faktycznie powstał to oprócz roli czysto religijnej, na pewno pełnił znakomicie rolę swego rodzaju magnesu turystycznego, przyciągającego tu ludzi z całego świata. Już teraz Tarnów jest atrakcyjny dla turystów, uchodząc za "perłę renesansu" (patrz moja galeria). Niestety, z powodu nieporozumień w środowisku polonijnym nie doszło do realizacji pomysłu.

Tarnów już teraz określa się mianem "perły renesansu" - patrz moja galeria / Fot. Marek CiesielczykTarnów nie stał się polskim Rio de Janeiro, ale pozostała idea stworzenia Centrum Polonii Świata. Region tarnowski to obok Podhala i okolic Moniek najważniejsze "zagłębie polonijne", więc pomysł realizacji tego, co miało być pod pomnikiem Chrystusa, jest jak najbardziej uzasadniony. Można kontynuować to, co rozpoczęli działacze Związku Klubów Polskich w Chicago i na podarowanej kiedyś działce wybudować centrum polonijne według istniejącego projektu. Można także np. odbudować zamek, którego ruiny znajdują się bezpośrednio przy obwodnicy, na trasie Kraków - Rzeszów - Ukraina i górują nad całym miastem. W zamku tym można by właśnie urządzić Centrum Jedności Polonii. Pomysły tarnowianie mają. Pozostaje sprawa ich realizacji, a więc przede wszystkim sfinansowania. Czy Polonia będzie zainteresowana takim pomysłem? Być może władze miasta czy województwa powinny wspólnymi siłami starać się o pozyskanie zewnętrznych środków finansowych (np. z UE?).

Patrz: galeria tarnowska:
http://www.wiadmosci24.pl/artykul/26473.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Drops
  • Drops
  • 29.06.2011 13:19

Dokładnie. Zgodzę się osobą pod ksywką "P". Jak im nie szkoda kasy na takie rzeczy. Przecież zobaczcie jak wyglądają teraz szpitale albo właśnie przedszkola (nie mówię że wszystkie, ale większość). O emeryturze to już nawet nie mówię bo masakra, chyba że Jerzy Urban który miesięcznie dostaje 4700zł emerytury, to o nim nie mówie. Ale na prawdę nie lepiej wydać pieniędzy na chore, niedożywione dzieci i nie tylko dzieci ??? Pomyślcie sami, na prawdę pomyślcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
P
  • P
  • 22.11.2010 00:13

30% dzieci w Polsce jest niedozywionych, setki bezdomnych ludzi umrze tej zimy. Nie ma pieniedzy na przedszkola, emerytury.. Taaak.. Ja bym zbudowal jeszcze ze 2 pomniki, a co tam. Napewno o to kur.wa chodzi w waszej religii, brawo Polacy kretyni

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tempy Debil
  • Tempy Debil
  • 17.11.2010 13:06

co się odwlecze to nie ucieknie... mamy rzeźbę w świebodzinie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam cichą nadzieję że jadnak do budowy pomnika nie dojdzie... Nie ma potrzeby psuć jednej z pereł renesansu współczesną doklejką.

Komentarz został ukrytyrozwiń

inicjator, tj. p.Adam Ocytko nie był w stanie porozumieć się z Kongresem Polonii Amerykańskiej, który byłby w stanie pomóc przy realizacji pomysłu, chyba (?) wydawanie już zebranych pieniędzy budziło zastrzeżenia części Polonii

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na czym to nieporozumienie wśród polonii polegało?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.