Facebook Google+ Twitter

Tarnów. Ósmy tomik fraszek Jolanty Kwiek

Wkrótce nakładem „Drukarza” i pod patronatem Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich ukaże się ósmy tom fraszek poetki - Jolanty Kwiek pt. „Figle pamięci”.

Fraszkopisarka Jolanta Kwiek w rozmowie z poetą Zbigniewem Mirosławskim. / Fot. Józef KomarewiczWkrótce nakładem „Drukarza” i pod patronatem Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich ukaże się ósmy tom fraszek poetki - Jolanty Kwiek pt. „Figle pamięci”. Parafrazując Mistrza Sztaudyngera można napisać krótko, iż Jolanta Kwiek w każdej swej fraszce szytej polską mową rodzi się i kwitnie na nowo. Autorka jest niezwykle pracowita, skoro co roku wydaje tomik zawierający kilkaset fraszek, i co najważniejsze, utwory poetyckie nie powtarzają się w jej książkach. Poetka zgrabnie operuje słowami, by wywołać zamierzone efekty, prowadzi także zamierzoną grę z wiernymi czytelnikami jej „literackich drobiazgów”. Fraszki Jolanty Kwiek demaskują, bawią, pobudzają wyobraźnię a także zachęcają do swoistej gry w słowa. Jakże wymowna jest tytułowa fraszka poetki zatytułowana: „Figle pamięci”:
„Nieubłaganie płynie czas
Nasza pamięć figle płata
Lecz dostarczajmy jej tematów
By mogła z nich czerpać przez lata.”
Jolanta Kwiek w wielu swoich utworach nawiązuje do różnych sfer naszego życia: politycznej ( np. „Pupil”, „Celebryckie grono”, „Rozum jest ważny”, „Dyktator”, „Nieprzemakalni politycy”), obyczajowej (np.”Słomiany wdowiec”, „Bądź czujny”, „Już czas”), kulturowej. Utwory tarnowskiej autorki są zróżnicowane tematycznie, fraszki J. Kwiek nie są rozbudowane jak u Kochanowskiego, poetka zadowala się najwyżej dziesięcioma wersami, ale przeważnie są to dystychy, czyli dwuwiersze, najmniejsze strofy poetyckie, nie brakuje tercyn, tetrastychów, a nawet pentastychów. W twórczości Jolanty Kwiek mamy do czynienia przeważnie ze strofami zamkniętymi, gdy idzie o całość składniowo – intonacyjną. Z kolei pod względem kompozycyjnym zauważyć można w utworach tarnowskiej poetki strofy izometryczne, czyli wersy mające taką samą liczbę sylab oraz taki sam rytm a także strofy heterometryczne, wyróżniające się różnego rozmiaru wersami.
Czy tarnowska fraszkopisarka jest natchniona? Wisława Szymborska w „Odczycie Noblowskim” (1996) powiedziała: „Wspomniałam o natchnieniu. Na pytanie, czym ono jest, jeśli jest, poeci współcześni dają odpowiedzi wymijające. Nie dlatego, że nigdy nie odczuli dobrodziejstwa tego wewnętrznego impulsu. Przyczyna jest inna. Niełatwo wyjaśnić komuś
coś, czego się samemu nie rozumie. Ja także, pytana o to czasami, istotę rzeczy obchodzę z daleka. Ale odpowiadam w sposób taki: natchnienie nie jest wyłącznym przywilejem poetów czy artystów w ogólności. Jest, była, będzie zawsze pewna grupa ludzi, których natchnienie
nawiedza. To ci wszyscy, którzy świadomie wybierają sobie pracę i wykonują ją z zamiłowaniem i wyobraźnią.” A Jolanta Kwiek swoją pracę wykonuje z zamiłowaniem i wyobraźnią, dokładnie i z chęcią oraz rozsądkiem. Dlatego też oddaje do druku utwory przemyślane i cyzelowane.
W najnowszym tomie fraszek J.Kwiek, podobnie jak w poprzednich książkach, oprawą graficzną zajęły się dwie panie – Małgorzata Saida przygotowała rysunki satyryczne oraz Iwona Surman ( zaprojektowała okładkę, zajęła się składem komputerowym i grafiką), przez wiele lat współpracujące z Oddziałem Tarnowskim Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Witold Zechenter, krakowski pisarz swego czasu życzył fraszkopisowi: „Życzę szczerze (choć w tym względzie nie jestem bez grzechu),/ abyś pisał nie dla rymu,/ ale dla uśmiechu...
Zdaje się, że życzenia W. Zechentera wzięła sobie do serca również Jolanta Kwiek, gdyż wiele jej fraszek budzi uśmiech na twarzy, jej twórczości zamierzony efekt. Wieczór literacki Jolanty Kwiek odbędzie się 7 marca br. w Klubie M2 Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zapowiada się ciekawy wieczór literacki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.