Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7975 miejsce

Tarnów pamięta. 65 rocznica masakry tarnowskich Żydów

W czerwcu 1942 roku Niemcy rozpoczęli masowy mord tarnowskich Żydów. Przed wojną stanowili oni około połowę mieszkańców. Dzisiaj rozpoczęły się tutaj uroczystości rocznicowe pod nazwą "Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl".

Cmentarz żydowski w Tarnowie / Fot. Marek CiesielczykNiemcy wymordowali połowę mieszkańców przedwojennego Tarnowa, tj. ok. 20 tysięcy osób. Byli to Żydzi. Część ofiar hitlerowców spoczywa na cmentarzu żydowskim w Tarnowie, innych pochowano w lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze koło Tarnowa. Ciała ofiar Niemcy pogrzebali w zbiorowych mogiłach. Duża część tarnowskich Żydów została zamordowana w niemieckich obozach koncentracyjnych - Auschwitz i Bełżec.

19 czerwca uroczystości ku czci zamordowanych rozpoczęły się modlitwą duchownych żydowskich i katolickich właśnie z lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze. Muzeum Okręgowe w Tarnowie, którego dyrektorem jest Adam Bartosz, od wielu już lat organizuje "Dni Pamięci Żydów Galicyjskich - Galicjaner Sztetl" (galicyjskie miasteczko). W synagodze, w miejscowości Bobowa będzie miał miejsce koncert jednego z pięciu najbardziej znanych kantorów na świecie, Benziona Millera. Wydarzenie to jest godne odnotowania, jako że synagodze chasydzkiej będzie miał miejsce koncert, zorganizowany dla publiczności nieżydowskiej.

Złamana kolumna ze zniszczonej przez Niemców synagogi stoi jako pomnik na miejscu zbiorowej mogiły pomordowanych Żydów na cmentarzu w Tarnowie / Fot. Marek CiesielczykJedno z miejsc spoczynku wielu tysięcy pomordowanych przez Niemców tarnowskich Żydów - cmentarz - należy do najstarszych nekropolii żydowskich w naszym kraju. Został założony w roku 1583. Najstarszy nagrobek pochodzi z roku 1667. W tej chwili jest tutaj ok. 3 tysiące nagrobków. Najwięcej mordów dokonali tu Niemcy w okresie od czerwca 1942 do września 1943. Oryginalna brama cmentarna, przez którą przejść musiało na miejsce egzekucji wiele tysięcy Żydów, została podarowana Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie w 1990 roku. Na miejscu zbiorowej mogiły postawiony został po wojnie pomnik - niepełna kolumna ze zniszczonej przez Niemców synagogi. Cmentarz żydowski w Tarnowie jest nadal czynną nekropolią.

Zobacz również:

Fotogaleria: Żydowski cmentarz w Tarnowie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

do Nocnego Marka:
ja zaś sądzę, że Ty masz "zielone pojęcie", ale nie chcesz przyznać, że jest tak, jak pisze bramborek

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.06.2007 23:40

Bramborek... :-))) Wybacz, ale jestes po prostu smieszny i nie masz zielonego pojecia... Wszyscy Niemcy dobrze wiedza, ze nazisci powstali z ich krwi i kosci... Gdzie ja tu wyladowalem? Na Onecie? :-))) wydawalo mi sie, ze IQ uzytkownikow w24 powinno byc nieco powyzej sredniej :-)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak się mozna odciąć od własnej historii? Nie da rady - więc wymyśla się Nazistów i na nich wszystko zwala, a Niemcy pozostają czyści i odcięci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.06.2007 20:36

To porozmawiaj ze wspolczesnymi mlodymi Polakami... :-) Ich wiedza nie jest wieksza... :-) Wiedza moze wszystko o Hitlerze, ale nic o Targowicy i Dzierzynskim...

Ok, a tak powaznie... : w niemieckich szkolach mowi sie duzo o hitleryzmie. Jest rowniez wiele filmow, zarowno fabularnych jak i dokumentalnych, ktore traktuja o tym okresie w historii Niemiec. Dla Niemcow jest to ciagle otwarta rana i staraja sie zrobic wszystko, zeby sie od tego odciac i nie pozwolic mlodemu pokoleniu na podobna ideologie.

Z drugiej strony jest tutaj rowniez wielu, ktorzy z tej ideologii czerpia sile witalna...na szczescie nie maja oni zadnego znaczenia, ani na arenie politycznej, ani kulturalnej, ani towarzyskiej... W kazdym kraju europejskim znajdzie sie taka grupka...

Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie za długo :) ale potrafię rozmawiać z młodymi Niemcami i ich wiedza o historii XX wieku jest porażająca. Zresztą ciągłe akcje z 'polskimi obozami zagłady' są tego dowodem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 20.06.2007 14:19

Bramborek: dlugo chodziles do niemieckiej szkoly? :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale przecież tych wszystkich zbrodni dokonał mityczny naród Nazistów!!! Tak się uczy w niemieckich szkołach - nie Niemcy, ale Naziści, którzy chyba jak dinozaury wyginęli zaraz po wojnie. Jeśli Niemcom wmawia się, że to nie oni, to żaden film nie pomoże.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miałem okazję w swym życiu poznać Niemców, którzy doskonale wiedzieli co się działo podczas II W Ś . Jednego z nich widziałem jak pakował do auta kawałek betonu z kwatery Hitlera aby wmurować toto w dom swego syna. Takiej mentalności nie da się zmienić wciskając na siłę film. Myślę ze trzeba takich ludzi zawieźć do A-B, tam naocznie mogą się przekonać....choć jeśli nie wierzą w w film to mogą również nie uwierzyć w to co tam zobaczą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak takie historie ktoś czyta to się zastanawia - czy to możliwe, aby ludzie po prostu wyprowadzali tłum innych ludzi i rozstrzelali? Przecież to nieprawdopodobne! Gdybym był młodym Niemcem, to pewnie bym miał przetrącony kręgosłup moralny... 20 000 ludzi. To dzienny "przerób" obozu A-B w szczytowym okresie. W szkołach, zwł. niemieckich, powinny być obowiązkowe wyświetlania filmów o martyrologii zwł. Żydów. Jeśli ktoś byłby chory w tym czasie, to dodatkowa emisja, aby żaden człowiek nie powiedział - nie widziałem, pewnie to nieprawda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.