Facebook Google+ Twitter

Tarnów: powstanie film o pierwszym transporcie do KL Auschwitz

Już wkrótce rozpoczną się zdjęcia do filmu o pierwszym transporcie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. "Będzie to próba złapania atmosfery grozy i beznadziejności podróży do jądra ciemności" - mówi Wiadomościom24 autor i reżyser filmu Hubert Czerepok.

Jedno z trzech zachowanych zdjęć z 14 czerwca 1940, przedstawiające więźniów pierwszego transportu do KL Auschwitz upychanych do pociągu przez niemieckich żandarmów na dworcu kolejowym w Tarnowie. / Fot. http://www.centrum-dialogu.oswiecim.plW najbliższą niedzielę z dworca głównego w Tarnowie wyruszy specjalny pociąg, w którym rozpocznie się realizacja filmu o pierwszym transporcie do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

"To nie będzie dokument" - powiedział w rozmowie z W24 znany poznański artysta i pomysłodawca filmu Hubert Czerepok.

Film będzie rodzajem "morcznej etiudy", pozbawionej aktorów i dialogów, w której najważniejszą rolę odgrywać będzie dźwięk i obraz, a wszystko to - jak mówi nam autor projektu - zaistnieje "na pograniczu abstrakcji".

Czytaj też: Pierwszy transport do Auschwitz - Tarnów, 14 czerwca 1940


"Będzie to próba złapania atmosfery grozy i beznadziejności podróży do jądra ciemności" - mówi Hubert Czerepok - "To kwestia pierwszych osób, które pojawiły się w piekle - jak się czuły, co widziały w drodze do Oświęcimia".

Film powstanie we współpracy z Biurem Wystaw Artystycznych - Galerią Miejską w Tarnowie oraz tarnowskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.

Jak powiedziała nam dyrektor BWAGM Ewa Łączyńska-Widz, poprzez oderwanie od patosu i dzięki swej nietypowej formie, film ma trafić do najróżniejszych środowisk.

Efekty przedsięwzięcia finansowanego ze środków z budżetu Miasta Tarnowa będziemy mogli podziwiać już na początku przyszłego roku. Montaż potrwa do końca grudnia, a premierę filmu zaplanowano na 27 stycznia 2012 roku, w 67. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Antyzyd Antyzydowski
  • Antyzyd Antyzydowski
  • 19.01.2012 17:10

Jak znam zycie znowu bedzie to martyrologia zydow na ktora polacy wyloza pieniadze, czy nasz narod nigdy sie niczego nie nauczy ?
Zydostwo nami steruje - te tuski i inne smiecie... czy to nie wystarczy ???
Niech sami sobie przyjada i nakreca film za swoje wlasne pieniadze...
ale nie na darmo powiedznie: co za zyd...
swiete slowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, sadzę, ze ten film będzie przeznaczony dla ludzi myślących, zdolnych do głębszej refleksji i tych, którzy coś wiedzą o obozach koncentracyjnych. Na pewno nie dla młodzieży, która ma inne zainteresowania , bo i takiej jest sporo. Dziękuję Panu za poprzedni artykuł o transporcie z Tarnowa do KL- A. Współpracowałem z niektórymi więźniami z tamtego transportu, m. in. z panem Kazimierzem Tokarzem , którego często zapraszałem do szkoły na spotkania z młodzieżą. Oprócz niego, z Jarosławia pochodził także Edek Galiński, bohater najsłynniejszej ucieczki z obozu w Oświęcimiu. Pisze o nim w "Anus Mundi" inny jarosławianin, Wiesław Kielar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam nieprzezwyciężoną awersję do wszelkich filmów o tej tematyce, bez względu na ich forme staro-czy neoartystyczną. Zbyt wiele zła spotkało moją rodzinę w czasie wojny, abym mogła i chciała oglądać mroczne wizje artystów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Robercie, Pański imiennik, amerykański malarz Robert Henri powiedział kiedyś, że "sztuka niska nazywa rzeczy; mówi „Jest noc”. Sztuka wysoka stwarza wrażenie nocy." Myślę, że o to tu chodzi. Próbą wyduszenia pieniędzy byłby kolejny dokument sucho przedstawiający fakty, omawiający każdy szczegół. W rozmowie ze mną, Pan Czerepok powiedział, że nie chce przedsawiać tamtych wydarzeń w "skali 1:1". Film pozostawić ma miejsce na chwilę namysłu - zastanowienie się nad uczuciami towarzyszącymi więźniom, także tym, którzy wyruszyli w swą ostatnią podróż później, do innych obozów, w innych okolicznościach, ale których połączyły te same emocje: strach i niepewność. Myślę, że ciekawie będzie - dzięki nietypowej formie, wspomnianej grze dźwięku i obrazu - poczuć to, co czuli tamci nieszczęśnicy, w pewien sposób przeżyć tę drogę z nimi i mam nadzieję, że dzięki temu filmowi to właśnie się uda.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu jak ja słyszę o tych nowych formach to... Obawiam się że chodzi o wyduszenie pieniędzy na ten film. Film to obraz, jesli ktoś chce oddać mroczną atmosferę to proszę bardzo są inne środki artystyczne. Już były sztuki teatralne gdzie kompletnie nic się nie działo. Pan artysty powiedział, że Cisza jest taka wymowna. Jasne podczas snu. Na Boga równie dobrze mógł nazwać swój projekt Pierwszy Raz z kobietą. Też mroczne. Ale grantu by nie dostał. To żerowanie min. na pamięci takich osób jak TY

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy trudniejsze. Podoba mi się taki pomysł filmu.
Trzy lata później z Tarnowa z aresztu gestapo wywieziono do KL A.
mojego dziadka z córka i narzeczonym i jego kolegą. Był to jedyny transport, w którym mężczyznom wytatuowano numery na ramieniu od wewnętrznej strony.
Obrazy mogą więcej zmusić do myślenia. a słowa zepsuć przekaz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

..."mroczna etiuda", bez fabuły i aktorów - trudne zadanie dla twórców,
a jeszcze trudniejsze do akceptacji przez odbiorców .....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.